Rovinj

Spokojne miasteczko Rovinj, leżące na zachodnim brzegu Istrii, należy chyba do najciekawszych turystycznie miast tego półwyspu. Rovinj jest jedną z pereł wybrzeża istryjskiego. Obszar ten stosunkowo wcześnie został zasiedlony przez Histrów. W 1120 r. p.n.e. został zromanizowany i otrzymał nazwę Ruginum. Miasteczko, obok Puli i Poreč, jest najciekawszą miejscowością turystyczną zachodniej Istrii. Nad miastem wznosi się 57 metrowa wieża masywnej katedry św. Eufemii. Miasto otaczają porośnięte lasami wzgórza, na których wybudowano wysokie, luksusowe hotele, a 13 zielonych, nadbrzeżnych wysp archipelagu stanowi element zróżnicowanego krajobrazu. Brukowane, strome uliczki starego miasta są wyjątkowo malownicze. Rovinj zostało zbudowane na skalistym stromym obszarze. W latach 1690-1718 przez półwysep przekopano kanał i powstała wyspa. W XIX w. kanał zasypano. Najstarsze dzielnice położone są właśnie w tej najbardziej wysuniętej w morze części półwyspu.

Jak wiele miast na wybrzeżu Istrii, Rovinj przechodził kolejno w ręce różnych państw. Rovinj był także jednym z pierwszych miast, które doświadczyło panowania weneckiego. W swojej długiej historii nawiedzane było wielokrotnie przez genueńczyków, piratów rozbójników i przeróżne zarazy. Po okresie panowania rzymskiego należało do Bizancjum, a potem do państwa frankońskiego. Przez następny okres rządzili tu różni feudałowie. W 1209 r. miastem zarządzał patriarcha z Akwilei, a 80 lat później przeszło pod panowanie Wenecji. W 1531 r. Rovinj otrzymał statut miejski. W tym czasie nadal mieszkała tu ludność romańska mówiąca istryjskim dialektem romańskim, który jeszcze w osiemdziesiątych latach XIX w. był wśród mieszkańców miasta w użyciu. W XVII w. na Rovinj spadła zaraza i ludzie mieszkający na przedmieściach zaczęli chronić się w murach miasta. Miasto pełni funkcję portu rybackiego, więc można zobaczyć na co dzień mieszkańców, krzątających się przy pracy. W Rovinj mieszka duża społeczność Włochów. To urocze miasto jest idealnym miejscem na przerwę w podróży po wyspach położonych na południe stąd.

Panorama miasta od strony Adriatyku jest jakby miniaturą całego chorwackiego wybrzeża. Bardziej harmonijnego widoku nie sposób gdziekolwiek indziej obejrzeć. Wąskie domy tłoczą się gęsto na grzbiecie owalnej wapiennej skały. Nad nimi góruje widoczny z daleka kościół św. Eufemii z dzwonnicą. Historyczne centrum miasta otacza gruby obronny mur. Z murów sterczą bramy strzegące niegdyś dostępu do miasta. Z siedmiu dawniej istniejących, zachowały się tylko trzy. Malownicze uliczki i bogato zdobione portale przypominają wspaniałą przeszłość miasta.

Rovinj przypominające Wenecję
Rovinj przypominające Wenecję
Wyłaniające się z wód Adriatyku wspaniałe miasto Rovinj, przywodzi na myśl Wenecję. Nad starówką góruje jedna z dwóch najwyższych dzwonnic na Istrii. Na jej szczycie

Całe Stare Miasto otoczone murami ma wydłużony owalny kształt. Pierwotny półwysep, na którym zbudowano gród, otoczony byt podwójnymi murami wzmocnionymi jeszcze w XV w. przez Wenecjan. Fortyfikacje zachowały się do dziś tylko w północnej i południowej części, ponieważ przed wiekami posłużyły jako dolne części ścian wybudowanych tu kamienic. W murach miejskich istniało dawniej sześć bram, do dziś zachowały się cztery: Vrata Mornarice, Vrata sv. Benedikta, Vrata pod Zidom oraz Vrata sv. Kriża.

Obiektem zasługującym na szczególną uwagę w Rovinj, jest katedra św. Eufemii, która zdominowała panoramę miasta dzięki położeniu na szczycie wzgórza. Ten największy na Istrii budynek barokowy pochodzi z XVIII w., okresu, w którym Rovinj był największym miastem na Istrii, ważnym centrum rybołówstwa i portem floty weneckiej. W środku katedry, za ołtarzem po prawej stronie, znajduje się grób św. Eufemii. Szczątki świętej zostały przywiezione tutaj z Konstantynopola w 800 r. Co roku, w rocznicę śmierci, odbywają się uroczystości kościelne. Miedziana statua św. Eufemii wieńczy szczyt potężnej wieży katedry.

Rovinj
Rovinj to nie tylko popularne kąpielisko z pięknymi, żwirowymi plażami, ale także doskonałe miejsce dla tych, którzy lubią zwiedzać. Miasto posiada piękną starówkę z kościołem

Można pospacerować po krętych, wąskich uliczkach poniżej katedry. Ulicy Grisia. to miejsce spotkań artystów, sprzedających tu swoje prace. Rovinj stał się ważnym centrum sztuki, a każdego roku w połowie sierpnia malarze z Rovinja wystawiają swoje prace w czasie wielkiej imprezy artystycznej odbywającej się pod gołym niebem.

Muzeum Regionalne przy Trgu Marsala Tita posiada kolekcję malarstwa i kilka etruskich przedmiotów, znalezionych na Istrii. W klasztorze Franciszkanów, mieści się małe muzeum. O wiele ciekawsze jest jednak akwarium, przy ulicy Obala Giordano Paliaga 5. Znajdują się tam interesujące zwierzęta morskie żyjące w przybrzeżnych wodach, od jadowitej ryby, podobnej do skorpiona, do kolorowych anemonów.

Po zwiedzeniu miasta można pójść wzdłuż brzegu morza na południe, obok hotelu Park do parku leśnego Punta Corrente, który powstał w 1890 r. dzięki baronowi Hulterodt. austriackiemu admirałowi, który posiadał wille na wyspie Crveni Otok (Czerwonej Wyspie). Można tutaj popływać wśród skał lub po prostu usiąść i podziwiać piękny widok na nadbrzeżne wyspy.

Wiele restauracji w Rovinj nastawionych jest wyłącznie na turystów, więc może warto zastanowię się raczej nad wspieraniem miejscowych właścicieli sklepów spożywczych. Wielki supermarket znajduje się tuż obok hotelu Adnatic. Kilka kiosków, sprzedających burek stoi obok targu warzywnego. a przylegający do nich park lub mur nad morzem są doskonałymi miejscami na piknik.

Współrzędne geograficzne Rovinj
Latitude: N 45° 04’ 52" (45.0811661), Longitude: E 13° 38’ 19" (13.6387067)

Rovinj na forum

  • Jarosław Hell
    Jarosław Hell

    Nie napisałaś kiedy tam będziesz. Ja polecić mogę wycieczkę statkiem np do kanału Limskiego :) Z imprez jakie odbywają się w Rovinj to w kwietniu na skałach Kanału Limskiego odbywają się zawody wspinaczkowe. W czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu w Rovinj odbywa się letni festiwal oraz koncerty z cyklu Rovinjske noce. Oprócz tego co jakiś czas w kościele św. Eufemi, klasztorze Franciszkanów i na Trgu Marsala Tita odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne i inne imprezy kulturalne - jeśli gustujesz w sztuce i takich tam. Pod koniec sierpnia można trafić na regaty żeglarskie, a w połowie września odbywają się regaty Cup Rovinj jeśli wolała byś coś ze sportu ;) Jak widać wiele się dzieje z myślą właśnie o turystach - na pewno nie będziesz się nudzić, pozdrawiam!

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]