Wyspy w okolicy Rovinj
Blisko brzegu koło Rovinja jest kilkanaście małych wysepek. Większość dostępna jest tylko dla osób dysponujących łodzią, jednak na dwie - Sveta Katarina i Crveni otok (Sveti Andrij) można się przeprawić wodnymi taksówkami, które odpływają z małego mola przy ul. Vladimira Nazora, niedaleko mariny.
Sveta Katarina Zalesioną wyspę blisko portu w Rovinju (naprzeciwko promenady nadmorskiej; ok. 5 min łodzią) w VIII w. zamieszkali zakonnicy, którzy rezydowali tutaj przez dziesięć stuleci. Świecki charakter Sveta Katarina zyskała dopiero w 1898 r., kiedy kupił ją arcyksiążę Karol Stefan. Na początku XX w. Polak hrabia Milewski przekształcił wyspę w park. Jest tu hotel Katarina i kąpielisko.
Crveili otok Sveti Andrij i Sveti Maksin to dwie maleńkie wyspy połączone groblą. W VI w. na Sveti Andrij zamieszkali benedyktyni, zastąpieni później przez franciszkanów. W XIX w. baron Ivan Hiitterodt kupił wyspę, na której założył park i odbudował budynki klasztorne. Na wyspie jest obecnie hotel Sol Istńa. Można się kąpać i plażować.
Sveti lvan Niedaleko Crveni otok leży skalista wysepka Sveti Ivan, na której w 1853 r. zbudowano latarnię morską. Nie ma stałego połączenia z lądem - można się na nią dostać własną lub wynajętą łodzią. Niezalesiona wyspa, przypominająca olbrzymią skałę rzuconą do morza, ma wymiary 70 na 50 m. Na stałe mieszka na niej tylko obsługa latarni. W budynku przy latarni można przenocować, ale jedzenie trzeba przywieźć z lądu.
Na południowy wschód od Rovinja znajduje się malowniczy cypel Zlatni rt. W 1860 r. na półwyspie założono park, który ma obecnie ponad 50 ha powierzchni i jest uważany za największy ogród botaniczny Istrii. Na chorwackim wybrzeżu Adriatyku stawia się go na równi z arboretum w Trsteno koło Dubrovnika. Spacerując parkowymi alejkami, można podziwiać m.in. cedry, pinie oraz wiele roślin przywiezionych z krajów o jeszcze cieplejszym klimacie.
- Komentarze i opinie
-
Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat