Šibenik i okoliczne wyspy

Na wysokości zatoki Šibenik znajduje się wiele niedużych wysp. Największe wśród nich to: Żirje, Kaprije, Prvić i Zlarin. Z Śibeniku i Vodice, a więc z drugiej strony zatoki, kursują regularne promy na wyspy.

Archipelag wysp w okolicy Sibenika
Archipelag wysp w okolicy Sibenika
Okolice Šibenika w Chorwacji są wyjątkowo bogate jeśli chodzi o ilość okolicznych wysp Większość z nich jest na tyle duża że normalnie zamieszkują tam ludzie.

Wyspa Prvić leży najbliżej wybrzeża i ma tylko 2,3 km2 powierzchni. Nic więc dziwnego, że wyspa jest wolna od ruchu samochodowego. Dwie główne miejscowości Śepurine i Prvić Luka połączone są drogą spacerową o długości 1 kilometra. Spacer i kąpiel w morzu to dwa zajęcia, którym turyści najchętniej się oddają. Wyspa jest urodzajna. Uprawia się tu winorośl, a drzewa oliwkowe pokrywają pagórkowaty teren. W przeszłości była w posiadaniu bogatych rodzin patrycjuszowskich z Šibenika. Mieszkańcy żyli z rybołówstwa i hodowli zwierząt. Owce i kozy były wolno puszczane na małe okoliczne wysepki. Dzisiaj ludność utrzymuje się z turystyki, ponieważ morze w pobliżu wybrzeża nie obfituje już w dawne bogactwa. Największą miejscowością na Prvić jest Śepurine. Domy z kamienia, malowniczo ustawione są wokół małej zatoki portowej. Gdyby nie brzydkie, nowe budynki poczty i domu towarowego, można by odnieść wrażenie, iż czas w Śepurine zatrzymał się. Takie odczucie potęguje się jeszcze bardziej w okresie powakacyjnym, gdy na ulicach widać tylko mieszkańców miasteczka.

Nad zatoką Luka leży Prvić Luka. druga co do znaczenia miejscowość na wyspie. Wieś radośnie nastraja przybyszów. Ściany domów są ozdobione kolorowymi okiennicami, które łagodzą surowość szarych, kamiennych ścian. W XV wieku osiedlili się tu franciszkanie. Ich klasztor został jednak zniszczony przez pożar. Odbudowany w 1884 r. stał się ośrodkiem ruchu na rzecz używania głagolicy, na obszarze wokół Šibeniku.

Wyspa Krapanj jest najmniejszą i najgęściej zaludnioną wyspą. Na powierzchni 0,4 km mieszka ponad 1500 osób. Dawniej utrzymywali się z wydobywanych z morza korali i gąbek. W domu nurka Jerko Fanfara można uzyskać informacje o sposobie połowu gąbek, którego mieszkańców wyspy nauczyli franciszkanie przybyli tu w XVI wieku.

Wyspa Zlarin leżąca przed wejściem do zatoki, znana jest od dawna z pięknego krajobrazu. Nie bez słuszności zwano ją złotą wyspą (zlato = złoto). W porównaniu z innymi wyspami archipelagu jest najbardziej przystosowana do przyjęcia turystów. Miejscowość Zlarin powstała nad głęboką zatoką. Wzdłuż nabrzeża przebiega promenada ocieniona pięknymi palmami, przy której stoją budynki w stylu późnego gotyku. W porcie znajduje się hotel Koralj, jedyny hotel w tym regionie. Nazwa hotelu wywodzi się stąd, że Zlarin jest jedyną wyspą otoczoną wodami bogatymi w korale. Niewiele jednak pozostało z dawnych zasobów. O dawnym podwodnym bogactwie świadczy tylko Koraljski muzej (Muzeum Korali), które sprawia wrażenie bardziej sklepu z pamiątkami niż muzeum. Na ścianie rozwieszono zdjęcia z filmu Koralowa księżniczka. Przy jego powstaniu działał legendarny Luis Trenker. Zlarin jest celem wielu wycieczek.

Wyspa Kaprije o powierzchni 10 km jest jedną z większych wysp w zatoce Sibenik. Nazwa pochodzi od kaparów, których pąki zanurzano w occie i stosowano jako dodatek do potraw. Nad największą zatoką na południu wyspy leży wieś Kaprije, jedyna miejscowość na wyspie. Z dwóch wzniesień znajdujących się w pobliżu wioski (132 m i 122 m) rozciąga się wspaniały widok na sąsiednie wyspy. Stąd też można wybrać własną zatoczkę do kąpieli.

Wyspa Żirje leżynajdalej i jest to największa wyspa archipelagu Żirje, z trasami do pieszych wędrówek. Wybrzeże wyspy z pięknymi zatoczkami zaprasza do kąpieli. Wzdłuż wyspy ciągną się dwa grzbiety pagórków. Między nimi leży urodzajna dolina, w której dojrzewają oliwki, owoce i winna latorośl. Nazwa wyspy pochodzi od Żir (= żołądź), co wskazywałoby, iż pierwotnie wyspa porośnięta była lasami dębowymi.

W Murna, na północnej stronie wyspy, jest przystań promowa. Piesza droga prowadzi do wyżej położonej wsi Zirje, która z całą pewnością już w czasach prehistorycznych była zasiedlona. W Velika Stupica, w części wschodniej wyspy, zostały odkryte fragmenty warowni z późnego okresu antycznego. Droga łączy Żirje z Velika Stupica. Prowadzi przez urodzajną dolinę (piechotą 45 min). W Velika Stupica do zatrzymania się zachęcają piękne kamienne plaże i zatoki, w których niekiedy kotwiczy kilka łodzi.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]