Północna Dalmacja

Dalmacja jest największym regionem Chorwacji, rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku, od wyspy Pag na północy, aż po Zatokę Kotorską na południu, tworząc pas o szerokości do 50 km i długości około 400 km. To tutaj ciągnie się główny łańcuch górski zbudowany z wapieni, ze stokami porosłymi śródziemnomorską roślinnością. Rzeki przecinają zielone i białe płaszczyzny, spływając w dół spienionymi kaskadami. Dalmacja obejmuje również około 1000 przybrzeżnych wysp o łącznej powierzchni ponad 13 tys. km. Większe wyspy tego regionu to: Dugi otok, Ugljan, Pasman, Brac, Hvar, Korcula, Vis, Lastovo, Mljet.

W starych dalmatyńskich miastach, mających długą historię, kościoły i zamki wyraźnie odznaczają się na tle lśniących skat, czystego błękitnego nieba i zielonych dolin. W winnicach na stokach wzgórz dojrzewają winogrona, z których powstaje ponad potowa chorwackiego wina. Do obrazu sielanki dochodzi jeszcze niezwykle łagodny klimat, wynik działania ciepłego prądu morskiego płynącego na północ wzdłuż wybrzeża, dzięki któremu lata są gorące, a zimy ciepłe. Do końca września można kąpać się Adriatyku, a właściciele hoteli często oddają gotówkę, gdy pogoda nie jest przychylna turystom.

Najdłuższa część przepięknego, bardzo malowniczego wybrzeża z rozwiniętą linią brzegową oraz największą liczbą wysp przypada właśnie Dalmacji. Niektóre z tych wysp wchodzą w skład dwóch chorwackich parków narodowych: wyspy Kornati - szereg ponad 140 czarujących, pięknych wysp i zielona wyspa Mljet, prawdziwy klejnot przyrody. Ileż to już słynnych ludzi podziwiało to piękno, ile pochwał napisali pisarze światowej sławy zaskoczeni
otaczającą przyrodą. Przede wszystkim jednak ileż to legend związanych jest z tymi dwiema perełkami, powstałymi w wyniku twórczego prześcigania się Boga w hojności i pięknie.

Wybrzeże Dalmacji
Wybrzeże Dalmacji
Do Dalmacji należy 375 km wybrzeża chorwackiego rozciągającego się pomiędzy Zatoką Kvarnerską a Zatoką Kotarską oraz nadbrzeżne wyspy.

Nie tylko w kontekście tych dwóch parków narodowych, ale i w kontekście całej Dalmacji można mówić o legendach jej przeszłości, teraźniejszości lub marzyć i planować jej przyszłość, która stanowi połączenie piękna i bogactwa natury, wykorzystuje dziedzictwo historyczne i kulturowe oraz pracowitość i wiedzę mieszkańców.

Na każdym kroku, na lądzie, wyspie, czy morzu, szczególnie w miesiącach letnich, odczuwa się tętniące życie turystyczne. Oferta turystyczna Dalmacji jest bogata i różnorodna: hotele, ośrodki wypoczynkowe, kempingi, mariny, szeroki wachlarz zakwaterowania w prywatnych willach, apartamentach i pokojach. Towarzyszy temu bogata oferta gastronomiczna: zwykłe gospody, winiarnie, ekskluzywne i wyspecjalizowane restauracje. Podobnie jest z możliwością uprawiania sportów, zabawą, wycieczkami.

Północna Dalmacja
 

Dwa główne miasta Dalmacji Środkowej - Zadar i Szybenik, pełne zabytków i innych turystycznych atrakcji, to właściwie swoiste muzea odzwierciedlające bogatą i burzliwą przeszłość. Podregiony oraz miasta takie jak Zadar, Szybenik, Split, Trogir czy Dubrownik ze względu na swoje bogate dziedzictwo kulturowe, wspaniałą architekturę reprezentującą wszystkie style, stanowią nowy powód do zachwytu, uczucia spełnienia, inspiracji. Bujność śródziemnomorskiej i subtropikalnej roślinności uzupełnia, ale nie kończy, ten nigdy do końca nie wyeksploatowany i wykorzystany dar boży i owoc pracowitości ludzkich rąk. W jaki sposób do końca wyśpiewać hymn o opiewanym już pięknie palm, drzew cytrynowych, oleandrów?

Wielu gości podczas swojego przyjemnego wypoczynku, ze swoich przeżyć i doznań tworzy swego rodzaju
rezerwę na porę zimową, kiedy to rozkoszują się wspominaniem wspaniałych chwil, miejsc, odcieni kolorów, dźwięków, zapachów, kształtów, smaków. To z pewnością daje im motywację, aby przyjechać tu ponownie.

Północna Dalmacja na forum

  • Zakochany
    Zakochany

    Jeden z ciekawszych regionów Chorwacji - stosunkowo niedaleko od Polski a i natężenie turystów ze Słoweni, Niemiec i Włoch nie jest tak uciążliwe jak na Istri gdzie wspomnieni turyści na wekendy się pojawiają. Poza tym pogoda jest stabilniejsza, woda w morzu cieplejsza, ilość palm o wiele większa no i cykady i te widoki bardziej spartańskie. polecam Dalmację !

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]