Šibenik

Niezwykle piękne średniowieczne miasto, amfiteatralnie rozłożone nad rozszerzającym się ujściem rzeki Krka w środkowej części Dalmacji. Naturalny wąski kanał św. Ante między 2 półwyspami łączy zatokę z otwartym morzem u wejścia do kanału ok. 200 wysp. Pierwsze chorwackie, a co za tym idzie - słowiańskie miasto portowe w Dalmacji, zyskało przed wiekami sławę pirackiego gniazda. Naturalny wąski kanał św. Ante o długości 2,5 km łączy dziś, jak i dawniej, zatokę z otwartym morzem. Szybenik ma naturalny port osłonięty wzgórzami. Panujący tu łagodny klimat, liczne plaże, bogactwo zabytków, bliskość wysp, kanionów i porohów oraz rzeki Krki powodują, że miasto stanowi nie lada atrakcję dla spragnionych słońca i spokoju.

W odróżnieniu od Splitu, Zadaru lub Trogiru, historia Śibenika nie sięga w rzymską starożytność. Był zawsze chorwacki, a tym samym był najstarszym słowiańskim siedliskiem nad Morzem Adriatyckim. Miasto zostało po raz pierwszy wspomniane w 1066 r. w związku z pobytem króla chorwackiego na tym terenie. Wenecjanie, którzy nazwali je Sebenico, gwarantowali mieszkańcom duży zakres wolności, co spowodowało bujny rozwój handlu. Nawet z Turkami, mieszkającymi w głębi kraju, mieszkańcy miasta ułożyli sobie względnie pokojowe współżycie.

Oprócz walorów krajobrazowych miasto posiada szereg pięknych budowli: katedra św. Jakuba (św. Jakova), kościół św. Barbary, pałac biskupi i pałac książęcy Palazzo Orsini na pewno zainteresują miłośników zabytków. Plan zabudowy miasta jest dość chaotyczny, co wskazuje na to, że Szybenik powstał z kilku podgrodzi, które w miarę rozwoju gospodarczego połączyły się w jedną całość.

Šibenik
Šibenik
Miasto Šibenik w swej długiej historii zmuszane było wielokrotnie do odpierania wrogów. Opierało się min.Wenecji do 1412. Imperium Osmańskie zaczęło zagrażać miastu pod koniec XV

W XV w. Śibenik przeżywał rozkwit. Dzięki imponującym budowlom, jakie wówczas powstały, miasto zyskało na znaczeniu. Kiedy rozpoczął się proces stabilizacji państwa chorwackiego, w Sibeniku toczyły się zażarte walki, gdyż w latach powojennych osiedliło się tu sporo Serbów. Osada, wspomniana jako miasto po raz pierwszy dopiero w 1066 r., zamieszkiwana była już od czasów najdawniejszych. Szybenik był od zawsze miastem wyłącznie chorwackim, a co za tym idzie, najstarszym siedliskiem Słowian na wybrzeżu adriatyckim. Założony jako twierdza za panowania książąt Śubiciów w X w., do wieku XV należał na przemian do Bizancjum, Wenecji i korony węgierskiej. W końcu opanowali go Wenecjanie i utrzymali, z krótkimi przerwami, aż do XVIII w.

Za ich rządów miasto miało wiele swobody, dzięki czemu bujnie rozwinął się handel i rzemiosło. Początkowo silnie ufortyfikowane, siedem razy odpierało najazdy tureckie (twierdze: św. Ivan, św. Ana, Śubićevac, od morza św. Nikola). Prawdziwy rozkwit miasto przeżywało w XV w. - powstały wówczas ważne budowle, rozwijała się sztuka snycerska, malarstwo i literatura. W świecie Szybenik zasłynął ze wspaniałej floty i żeglarzy, którzy często pływali jako dowódcy statków weneckich. Bogate miasto miało własne saliny, gdzie wydobywano ogromne ilości soli sprzedawanej do Bośni i Dubrowniku. Od XIV w. Szybenik posiadał własną stolicę.

Stare miasto Šibenik
Najlepiej chroniony przez przyrodę port na środkowym Adriatyku, niedaleko ujścia rzeki Krki do morza, należy do miasta Šibenik, centrum regionu turystycznego posiadającego dwa parki narodowe.

Po upadku Wenecji miasto znalazło się pod rządami Austrii. Potem, w 1918 r. Szybenik próbowały zagarnąć Włochy, jednak zgodnie z traktatem zawartym w Rapallo, został on przyznany Jugosławii, a okupacja włoska nastąpiła trochę później, w 1941 r. W czasie li wojny światowej Szybenik bardzo ucierpiał, natomiast po wojnie w byłej Jugosławii toczyły się tu zażarte walki pomiędzy Serbami i Chorwatami.

Współrzędne geograficzne Šibenik
Latitude: N 43° 44’ 06" (43.7350196), Longitude: E 15° 53’ 43" (15.8952045)

Šibenik na forum

  • Adam
    Adam

    Dalmatinska Zagora jest wyżyną rozciągającą się od Šibeniku w głąb kraju. Jej główna miejscowość Drnis leży na wysokości 300 metrów. Wspaniały widok na okolicę rozciąga się z ruin Turski kaśtel (twierdza turecka). Widać kotlinę Petrovo Polje, góry Promina leżące na północy i wąwóz Ćikole. Przez dwa wieki twierdza była w rękach tureckich, zagrażając pobliskiemu Šibenikowi. W 1683 r. miejscowość i twierdza zostały uwolnione od Turków z pomocą Wenecjan. Dziś jeszcze łatwo zauważyć ślady dawnej obecności tureckiej. Drniś jest znany ze wspaniałych szynek. Jest punktem wyjścia wycieczek udających się do wodospadów na rzece Krka. 9 km na wschód od Omiś znajduje się wieś tavice. Tu urodził się w 1883 r. Ivan Mestrović, słynny rzeźbiarz chorwacki będący pod wpływem twórczości Michała Anioła i Rodina. W 1942 r. Meśtiwić wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. We wsi znajduje się poświęcone mu mauzoleum. Rzeźby artysty można spotkać w różnych miastach wybrzeża, w Zagrzebiu, a także South Bend w stanie Indiana w USA.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]