Wyspy

Wąskie chorwackie wybrzeże, ciągające się u stóp Gór Dynarskich, ma długość zaledwie 600 km w linii prostej. Największą atrakcją turystyczną Chorwacji jest wybrzeże Morza Adriatyckiego ma ono 5835 km długości, z czego 4058 km przypada na linię brzegową wysp. Tych ostatnich jest aż 1185 (67 zamieszkanych; największymi są Krk i Cres). Wody Morza Adriatyckiego są czyste, silnie zasolone i ciepłe, latem średnia temperatura wody wynosi 22-25°C. Głębokość morza to 252 m, a powierzchnia akwenu - 138 590 km kwadratowych.

Rzeczywista jego długość wynosi 1778 km. Jeżeli do tego doda się 4012 km wybrzeży należących do wysp, łączna długość wyniesie aż 5790 km. Większość plaż wzdłuż poszarpanego wybrzeża to kamienne głazy, na których rozkładają się poszukujący słońca plażowicze.

Przeważająca większość wysp u wybrzeży Chorwacji to zatopione fragmenty lądu. Wyjątkiem są Brusnik (na zachód od wyspy Vis) i Jabuka (ok. 70 km na północny-zachód od wyspy Vis), które mają pochodzenie wulkaniczne. Obie są niewielkie i niezamieszkane - wieją tu wyjątkowo silne wiatry, brakuje wody pitnej, a dodatkowo może zniechęcać spora odległość od szlaków morskich. Co ciekawe, w pobliżu obu wysp nie działają kompasy - powodem są duże ilości rud metalu, składników skat obu wysp.

Wyspy Chorwacji
Wyspy Chorwacji
Chorwacja posiada aż 1185 wysp, z czego tylko 47 jest zamieszkanych. Na większość można się dostać jedynie własnym transportem, dlatego wybrzeże Adriatyku jest tak bardzo

Archipelag Adriatycki to przepiękna kraina tysiąca wysp ciągnących się od miasta Petrovac na południu, aż po wybrzeże Istrii na północnym zachodzie. Dawniej, z powodu braku wygodnych połączeń, urocze wysepki często pozostawały na uboczu i byty niezamieszkałe. Dzisiaj między nimi i kontynentem kursują promy przewożące turystów, którzy chcą spędzić urlop w atrakcyjnych kurortach i ośrodkach turystycznych, niezwykle ciekawych ze względu na folklor i bogatą historię. Z drugiej strony wyspy przyciągają miłośników zacisznych zakątków, żeglarzy, nurków i poszukiwaczy przygód.

Chorwacja jest rajem oferującym wszystkie typy turystyki przez cztery pory roku. Posiada ponad 500 hoteli, 80 osiedli turystycznych, kilkaset pól namiotowych i około pięćdziesięciu przystani morskich. Turyści ceniący spokój z pewnością nie wybiorą miejskiego tłoku i gwaru ani też nie zdecydują się na zwiedzanie zabytków historycznych i podziwianie rękodzieła, ale wybiorą archipelag Kornati. George Bernard Shaw o tym skupisku 140 wysp stworzyli Kornati. Pływający tu żeglarze mogą udać się wszędzie gdzie ich wiatr zaniesie, wzdłuż poszarpanego brzegu Adriatyku. Do ich dyspozycji jest około 50 przystani.

Wyspy w Chorwacji
Wąskie chorwackie wybrzeże, ciągające się u stóp Gór Dynarskich, ma długość zaledwie 600 km w linii prostej.

Większe wyspy Chorwacji:
- Krk 410 km2
- Cres 404 km2
- Brac 396 km2
- Hvar 298 km2
- Pag 287 km2
- Korcula 273 km2

Wyspy na forum

  • Xtomek
    Xtomek

    Powiem tak, Chorwacja jest piękna i poważnie uzależnia. Kto pojedzie tam raz - będzie jeździł przez kolejnych kilka lat. Wakacje tam spędzone są zawsze udane i na długo zostają w pamięci. Pierwszego razy objechałem całe wybrzeże magistralą Adriatycką, i generalnie nie miał bym po co wracać do Chorwacji gdyby nie wyspy. Teraz właśnie wyspy można zwiedzać i robię to za każdym razem i z każdym kolejnym wyjazdem na wczasy do Chorwacji. Byłem na wyspie Pag - która prawdę mówiąc bardziej podobała mi się z z zewnątrz - gdy się na nią patrzy z dystansu (z daleka, np z lądu z Velebitu) o wschodzie słońca wygląda kosmicznie. Dołączam zdjęcie fragmentu wyspy zrobione gdzieś w okolicy Karlobagu. Wyspa ta mieni się kolorem w zależności od wysokości słońca. Ale wyspa sama w sobie nie jest jakoś szczególnie atrakcyjna. Podoba mi się bardzo na Krk, okolice Baski są przepiękne. Słyszałem tez dużo dobrego o wyspie Hvar. ale to jest dopiero celem mojej wyprawy wakacyjnej w 2014 roku. A tymczasem zdjęcie Pag :) -w tle oczywiście.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]