Korčula

Wyspa Korćula ma 47 km długości i od 6 do 8 km szerokości i jest trzecia pod względem wielkości wyspą w Środkowej Dalmacji. Najwyższym szczytem łańcucha górskiego jest Klupca o wysokości 568 metrów. Ta największa wyspa z archipelagu 48 wysp zajmuje powierzchnię 280 km kw. Wyspa porośnięta jest wspaniałą roślinnością drzewami laurowymi, świętojańskimi i oliwnymi, cyprysami, wawrzynami i sosnami, leży w strefie bardzo łagodnego klimatu. Na słońcu szybko dojrzewają winogrona, więc wyspa słynie z wina grk, czyli Grek, nazywanego tak dla upamiętnienia pierwszych osadników. Korćulanie zasłynęli w świecie jako marynarze i mistrzowie rzeźby w kamieniu. Na wyspie powstało kilka miast i wsi, a najważniejsze to Korćula, Lumbarda i Vela Luka, położone nad brzegiem morskim, oraz Żrnovo, Pupnat, Smokvica i Blato wewnątrz wyspy.

Starożytni Grecy nazwali wyspę Ker kyra melaina (Czarna Korćula), ponieważ porośnięta była gęstymi lasami. We dług starożytnej legendy książę trojański Antenor miał na wyspie założyć pierwszą kolonię. Rzymianie zaczęli interesować się wyspą już od III w. p.n.e., lecz dopiero w 35 r. p.n.e. zdołali ją opanować, .lak wszystkie środkowo dalmalyńskie wyspy także i Korćula przeżywała burzliwe czasy. Gdy wreszcie w 1420 r. dostała się pod panowanie Wenecji, osiągnęła pełną stabilizację.

Pierwsi osiedlili się na tych terenach Ilirowie, chociaż legenda głosi, że założył ją jeden z bohaterów Iliady - Antenor, bohater spod Troi. W I w. p.n.e. osadę zajęli Rzymianie. Po upadku cesarstwa władzę nad wyspą Korčula zaczęli sprawować z przerwami Wenecjanie. W XIV w. tutaj sięgało panowanie króla bośniackiego Tvrtka I. Dopiero 1944 r. została wyzwolona spod okupacji niemieckiej i stała się częścią Jugosławii, dziś należy do Chorwacji. Mieszkańcy Korčuli słyną z bogatych przyśpiewek muzycznych, stąd wywodzi się kilku popularnych piosenkarzy chorwackich.

Stare miasto Korcula
Stare miasto Korcula
Wyspa Korcula położona jest niedaleko od półwyspu Peljesac. Dostać się na nią można promem z Orebić albo promem samochodowym z Hvaru, Splitu bądź Dubrownika.

Wschodnia część wyspy biegnie równolegle do półwyspu Peljeśac, od którego dzieli ją Peljeśki kanał. Powierzchnia wyspy jest górzysta, z wyjątkiem obszarów wschodnich. Najwyższe wzniesienia to Klupca (568 m n.p.m.), Grabovac (536 m n.p.m.) i Kom (510 m n.p.m.)

Na Korculi jest znacznie taniej niż na wyspie Hvar, a jest tam równie dużo atrakcji, które mogą przyciągnąć turystów. Warto zaplanować minimum 4-dniowy pobyt na wyspie, aby uniknąć płacenia 30% więcej za krótszy pobyt w prywatnym pokoju i jak najwięcej zobaczyć. Można stąd wybrać się na jednodniowe wycieczki do Orehicia, Mijetu, Lumbardy, Badija i Velej Luki.

Wyspa Korčula
 

Współrzędne geograficzne Korčula
Latitude: N 42° 57’ 23" (42.939836), Longitude: E 17° 08’ 11" (16.872940)

Korčula na forum

  • justyna
    justyna

    Korculi zdecydowanie nie polecam: w porównaniu z resztą kraju słabe kampingi (brak dostępu do pięknych plaż), plaże głównie betonowe czyli żadnej przyjemności z opalania, w morzu syf i nic do oglądania bo wszędzie żagłówki i nawet jeżowce się zmyły, niby najładniejsze żwirowe plaże nie umywają sie do tych na Pag czy na Makarskiej, a do tego tak zatłoczone że chyba na człowieka przypada 0.5m2.. A samo miasteczko Korcula niby spoko ale jak ktoś wcześniej widział Trogir, Split czy Szybenik nie wspominając o Dubrowniku to się zawiedzie i to bardzo bardzo. Wyspę polecają chyba tylko Ci którzy siedzieli na niej cały wyjazd i nie zobaczyli reszty kraju który bije Korculę na głowe.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]