Krk

Krk jest największa wyspą Chorwacji i jedną z najbardziej urodzajnych. Wybrzeże wsch. jest pozbawione roślinności z powodu wiejących z kontynentu wiatrów. Piękno tego klejnotu tkwi w jego wyglądzie i atrakcyjnej ofercie rozrywkowo-gastronomicznej. Pięknie urządzone restauracje, kawiarnie, piwnice winne, sklepy i wystawy w sklepikach jubilerskich z oświetlonymi zamkami, kościołami i starymi murami obronnymi dają nocą niepowtarzalny blask. Wyspa Krk, o powierzchni 408 km2, jest największą wyspą na tym odcinku wybrzeży Adriatyku. Liczy 38 km długości i 8 km w najszerszym miejscu. Ze względu na bliskie położenie od lądu nie mogła uniknąć urbanizacji.

Łatwy do zauważenia jest kontrast krajobrazowy między częścią wschodnią, a częścią zachodnią wyspy. Na wschodzie wybrzeże i graniczące z nim wapienne pagórki są ubogie w żyzną glebę i roślinność, a to na skutek wiejącego tu często w zimie silnego wiatru Bora. Część zachodnia natomiast jest kwitnąca, z bujną roślinnością śródziemnomorską. Nic więc dziwnego, że tu właśnie powstały najważniejsze miejscowości leżące na wyspie.

W 1989 r. wyspa otrzymała połączenie z lądem dzięki największemu na świcie betonowemu mostowi łukowemu, jego rozpiętość wynosi aż 390 m. Spowodowało to gwałtowny rozwój przemysłu. Zbudowano między innymi lotnisko i kilka zakładów przemysłowych na północy wyspy, na w jej południowej części powstały wielkie hotele. Tym niemniej, największe miasto Krk jest bardzo malownicze i ma bogatą historię, podobnie jak Baska - znany ośrodek rekreacyjno kąpieliskowy.

Największa z Wysp Kvarnerskich
Największa z Wysp Kvarnerskich
Największa spośród Wysp Kvarnerskich (409 km2) i najbardziej na północ wysunięta wyspa adriatycka leży pomiędzy brzegiem kontynentalnym na wschodzie, zatoką Rijećki zaliv na północy i

Zaledwie 13 km na południe od przejścia mostem leży mała miejscowość wypoczynkowa Njivice, której mieszkańcy żyli wcześniej głównie z rybołówstwa i uprawy oliwek. Dziś licznych gości przyciąga ona pięknymi plażami, wyjątkowo niebieskim morzem, wieloma zacienionymi miejscami i łagodnym klimatem. 8 km na południe od Njivice znajduje się, pośród bujnej roślinności śródziemnomorskiej, Malinska. Dalej na południe w południowo-zachodniej części wyspy Krk leży jej serce, miasto Krk.

Najstarszymi mieszkańcami wyspy byli Ilirowi, po nich w I w, p.n.e. Rzymianie założyli swoją osadę Curicum. W VI w. n.e. Słowianicy przejęli panowanie nad wyspą, wypierając rdzenną ludność romańską. Od XII do XV wieku wyspa Krk była pod zwierzchnictwem weneckim. Do obrazu miasta idealnie pasują zarówno małe połączone ze sobą domki, z wąskimi uliczkami w obrębie muru miasta, jak i pomniki kultury przedstawiające historię wcześniejszej siedziby biskupów. Krk był głównym lennem wpływowego chorwackiego rodu książęcego, Frankopanów, który swój okres rozkwitu przeżywał między XIII a XV wiekiem. Herb Frankopanów przedstawia nazwę rodu: dwa lwy połykają kawałek chleba.

Wyspa Krk
 

Na północ od Krk przy jednej z najpiękniejszych zatok rozpościera się wypoczynkowa miejscowość Punat. Tworzy ona najważniejszy i największy port na wybrzeżu Adriatyku. Marzeniem dla wszystkich miłośników kąpieli jest Baska, najbardziej na południe wysunięta miejscowość na wyspie Krk, z długą żwirową plażą. Swymi małymi domkami, sklepami, restauracjami i kawiarniami zaprasza do przechadzek i zabawy.

Współrzędne geograficzne Krk
Latitude: N 45° 01’ 34" (45.026647), Longitude: E 14° 34’ 24" (14.573450)

Krk na forum

  • Marek i Monika
    Marek i Monika

    Słuchajcie, właśnie jesteśmy na wakacjach na wyspie Krk w miejscowości Baśka. Jak wiadomo Krk jest wyspą na którą dostać można się samochodem - mostem płatnym. Jednak właśnie są jakieś problemy z terminalami płatniczymi, więc trzeba mieć przy sobie 35 Kun (HRK), ewentualnie Euro, ewentualnie ostatecznie dolary. Ja niestety miałem tylko karty płatnicze i płatności dokonać się nie udało :( Po tym jak spowodowałem spory korek, musiałem zawrócić i wypłacić pieniądze w bankomacie na pobliskiej stacji benzynowej. Więc jadąc do Chorwacji weźcie jednak że sobą jakieś rezerwowe euro w gotówce w razie czego, bo wiadomo zaraz po przyjeździe nie w głowie nam zatrzymywać się w poszukiwaniu kantora wymiany walut. A tak ogólnie to ciepło jest jak zawsze, na pogodę narzekać nie można. Po wejściu do Unii w sumie żadnych zmian nie widać, dalej korkuje się na granicy, dalej sprawdzają dokumenty na wjeździe do Chorwacji. zmieniły się tylko ceny. W porównaniu do poprzedniego roku wszystko podrożało średnio minimum o 10% czasami drożej jest nawet o 15%, na szczęście paliwo w Chorwacji jako tako nie drożeje. 1 litr benzyny bezołowiowej kosztuje 10,7 kuny, czyli jakieś 5,80 zł to na szczęście niewiele drożej niż u nas w kraju. pozdrawiamy

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]