Krk

Krk jest największa wyspą Chorwacji i jedną z najbardziej urodzajnych. Wybrzeże wsch. jest pozbawione roślinności z powodu wiejących z kontynentu wiatrów. Piękno tego klejnotu tkwi w jego wyglądzie i atrakcyjnej ofercie rozrywkowo-gastronomicznej. Pięknie urządzone restauracje, kawiarnie, piwnice winne, sklepy i wystawy w sklepikach jubilerskich z oświetlonymi zamkami, kościołami i starymi murami obronnymi dają nocą niepowtarzalny blask. Wyspa Krk, o powierzchni 408 km2, jest największą wyspą na tym odcinku wybrzeży Adriatyku. Liczy 38 km długości i 8 km w najszerszym miejscu. Ze względu na bliskie położenie od lądu nie mogła uniknąć urbanizacji.

Łatwy do zauważenia jest kontrast krajobrazowy między częścią wschodnią, a częścią zachodnią wyspy. Na wschodzie wybrzeże i graniczące z nim wapienne pagórki są ubogie w żyzną glebę i roślinność, a to na skutek wiejącego tu często w zimie silnego wiatru Bora. Część zachodnia natomiast jest kwitnąca, z bujną roślinnością śródziemnomorską. Nic więc dziwnego, że tu właśnie powstały najważniejsze miejscowości leżące na wyspie.

W 1989 r. wyspa otrzymała połączenie z lądem dzięki największemu na świcie betonowemu mostowi łukowemu, jego rozpiętość wynosi aż 390 m. Spowodowało to gwałtowny rozwój przemysłu. Zbudowano między innymi lotnisko i kilka zakładów przemysłowych na północy wyspy, na w jej południowej części powstały wielkie hotele. Tym niemniej, największe miasto Krk jest bardzo malownicze i ma bogatą historię, podobnie jak Baska - znany ośrodek rekreacyjno kąpieliskowy.

Największa z Wysp Kvarnerskich
Największa z Wysp Kvarnerskich
Największa spośród Wysp Kvarnerskich (409 km2) i najbardziej na północ wysunięta wyspa adriatycka leży pomiędzy brzegiem kontynentalnym na wschodzie, zatoką Rijećki zaliv na północy i

Zaledwie 13 km na południe od przejścia mostem leży mała miejscowość wypoczynkowa Njivice, której mieszkańcy żyli wcześniej głównie z rybołówstwa i uprawy oliwek. Dziś licznych gości przyciąga ona pięknymi plażami, wyjątkowo niebieskim morzem, wieloma zacienionymi miejscami i łagodnym klimatem. 8 km na południe od Njivice znajduje się, pośród bujnej roślinności śródziemnomorskiej, Malinska. Dalej na południe w południowo-zachodniej części wyspy Krk leży jej serce, miasto Krk.

Najstarszymi mieszkańcami wyspy byli Ilirowi, po nich w I w, p.n.e. Rzymianie założyli swoją osadę Curicum. W VI w. n.e. Słowianicy przejęli panowanie nad wyspą, wypierając rdzenną ludność romańską. Od XII do XV wieku wyspa Krk była pod zwierzchnictwem weneckim. Do obrazu miasta idealnie pasują zarówno małe połączone ze sobą domki, z wąskimi uliczkami w obrębie muru miasta, jak i pomniki kultury przedstawiające historię wcześniejszej siedziby biskupów. Krk był głównym lennem wpływowego chorwackiego rodu książęcego, Frankopanów, który swój okres rozkwitu przeżywał między XIII a XV wiekiem. Herb Frankopanów przedstawia nazwę rodu: dwa lwy połykają kawałek chleba.

Wyspa Krk
 

Na północ od Krk przy jednej z najpiękniejszych zatok rozpościera się wypoczynkowa miejscowość Punat. Tworzy ona najważniejszy i największy port na wybrzeżu Adriatyku. Marzeniem dla wszystkich miłośników kąpieli jest Baska, najbardziej na południe wysunięta miejscowość na wyspie Krk, z długą żwirową plażą. Swymi małymi domkami, sklepami, restauracjami i kawiarniami zaprasza do przechadzek i zabawy.

Współrzędne geograficzne Krk
Latitude: N 45° 01’ 34" (45.026647), Longitude: E 14° 34’ 24" (14.573450)

Krk na forum

  • Tomek
    Tomek

    Jeśli ktoś z was zastanawia się gdzie jechać do Chorwacji A wie tylko to że chcę aby była to wyspa, to z całą pewnością polecić mogę wyspę Krk i i uroczy najwspanialszy kurort Baśka. nad tym uroczym miasteczkiem unosi się ogromna Góra na którą wejść można lub wjechać samochodem. Stamtąd rozpościera się przepiękny widok na tą część Wyspy oraz na stały ląd z pasmem górskim velebit włącznie. Baśce zamieszkać możemy w licznych apartamentach o różnym standardzie. Znajduje się to bezpośrednio również camping. 2: 00 camping jest nieco oddalony około 2, 3 km od miasteczka i jest to Camping naturystyczny bunculuka. Urok tego kampingu co roku mnie powala. Wspaniała plaża z białych malutkich kamyczków zwanych otoczakami. słomiane parasole oraz przepiękny widok na velebit oraz jakąś wyspę naprzeciwko na długo zostanie nam w pamięci. Sama Baśka to niewielki kurort z plażą w centrum miasta. Życie tętni jak w każdym chorwackim miasteczku wzdłuż Mariny. Znajduje się tam wiele restauracji sklepików butików i kilka klubów. W sezonie miasteczko dosłownie tętni życiem. jeśli zastanawiasz się gdzie w tym roku pojechać z całego serca polecam miasteczko Baśka na wyspie Krk, w regionie Chorwacji o nazwie Kwarner. Na wyspę Tom można dostać się płatnym mostem lub przeprawę promową. Ze względu na przepustowość i wygodę most jest o wiele bardziej popularną formą dostania się na tę wyspę. Przejazd kosztuje około 40 kun i zawiera opłatę powrotną.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]