Najciekawsze kurorty turystyczne na wyspie Krk

Z tyłu Punat rozciągają się odnogi góry Obzova, najwyższego wzniesienia na wyspie, liczącego 569 metrów. Posuwając się magistralą do Baśki na południowym krańcu wyspy, przecina się dolinę z łąkami, winnicami, gajami oliwnymi, ogrodami owocowymi, a także lasami dębowymi i sosnowymi, malowniczo położonymi między wapiennymi skałami. Około 1 km przed Baśką leży Jurandvor, malutka osada z wczesnoromańskim kościołem Sveta Lucia (św. Łucji) z XII wieku, w którym znajduje się słynna płyta kamienna z Baśka (Basćanska płaca). Utrwalono na niej głagolicą akt darowizny ziemi pod klasztor, a także relację, jak pewien opat i 9 braci zakonnych zbudowali kościół. Darowiznę uczynił król Chorwatów Zvonimir dla opata Drżiha. Jest to jeden z najstarszych pisanych zabytków języka chorwackiego. Oryginał odkrytych w 1851 r. tablic jest obecnie w Zagrzebiu, a w Baśka pozostawiono jedynie ich odlew.

Widok na szczycie Obzova
Widok na szczycie Obzova
najwyższy szczyt na wyspie Krk - Obzova i przepiękna panorama na otaczający Adriatyk.

U stóp nieporośniętych wapiennych gór, rozciąga się Baska, położona nad zatoką daleko sięgającą w głąb lądu. Dziś jest ośrodkiem turystyki wodnej na Krk. Centrum miasta wyznacza kościół parafialny.

Na placu przykościelnym znajduje się muzeum regionalne. Wąskie uliczki prowadzą stąd do bulwaru. W porcie znajduje się wiele lodziarni, kawiarni i restauracji. Podczas posiłku można podziwiać piękno krajobrazu. Wokół zatoki w Baśka rozciąga się prawie 2-kilometrowa, najpiękniejsza plaża wyspy. Wymarzona, drobnoziarnista plaża łagodnie opada do morza, a od strony lądu otoczona jest zieloną bujną roślinnością.

Wzdłuż morza prowadzi 4-kilometrowa promenada Lungomare. Turyści piesi mogą wędrować po dobrze oznakowanej trasie liczącej 35 kilometrów. Najwspanialszy widok na zatokę roztacza się z pagórka znajdującego się na północ od Jurandvor w pobliżu Batomalj. Nad pagórkami wznosi się kościół Najświętszej Marii Panny Na Górze", do którego odbywają się pielgrzymki. Inna droga dla pieszych prowadzi na górę także od Stara Baśka, wzdłuż zachodniego wybrzeża (około 2 godz.).

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]