Wyspa Cres - przeprawa promowa Brestova - Porozina

Zwiedzając północną część Chorwacji, warto rozważyć spędzenie choć kilku dni na wyspie Cres. W śród turystów panuje wiele opinii o tym że zaplecze turystyczne na tej właśnie wyspie jet niewystarczająco dofinansowane w porównaniu choćby do zachodniej strony półwyspu Istria.
Choć może i wiele w tym racji, to jednak mozna to potraktować jako atut tego właśnie miejsca. Na wyspę Cres dostać się szybko możemy przeprawą promową Brestova - Porozina.

Przeprawa promowa Brestova - Porozina
Przeprawa promowa Brestova - Porozina
Prom płynący na wyspę Cres.

Przeprawę obsługuje firma Jadrolinija, (jak większość przepraw promowych na chorwackich wyspach). Między miejscowością Brestova a Porozina kursują niewielkie promy w systemie wahadłowym. W szczycie sezonu dziennie odbywa się 13 kursów w obu kierunkach. W miesiącach wakacyjnych przeprawa czynna jest od godziny 5:00 (kursem promu z Porozina) i kończy 00:30 (kursem z Brestova).

Czas w jakim prom pokonuje 3 kilometrowy kanał między stałym lądem a wyspą Cres wynosi około 15 minut. Drugie tyle zwykle zajmuje załadunek i rozładunek pojazdów. Koszt przeprawy samochodu osobowego wynosi około 120 HRK, osoby dorosłej 20 HRK a dziecka do lat 12 odpowiednio 10 HRK. Bilety na przeprawę można nabyć bezpośrednio w kasie biletowej znajdującej się po obu stronach przeprawy.

Wysokie i skaliste klify półwyspu Istria gwarantują fenomenalne widoki. W pogodny i słoneczny dzień z górnego pokładu promu można wykonać ładne pamiątkowe zdjęcia. Choć czasu jest mało, warto więc opuścić samochód i udać się na górny pokład.

Po opuszczeniu promu w miejscowości Porozina, do dyspozycji mamy w zasadzie jedną lokalną drogę nr 100 prowadzącą w głąb wyspy. Ta część Cres jest zdecydowanie mniej skomercjalizowana, można wręcz powiedzieć nie używana. Jeśli więc ktoś poszukuje miejsc w Chorwacji z dziewiczym krajobrazem, będzie zadowolony z tej wycieczki. Warto o tym również pamiętać wybierając się tą drogą po zmierzchu. Droga jest wąska, kręta i w wielu miejscach niebezpieczna. Szybka jazda np w pogoni na uciekający prom jest zdecydowanie nie wskazana.

 • Komentarze i opinie
 • Tomek
  Tomek

  Świetne miejsce, jeśli ktoś chce uciec trochę od zgiełku panującego w szczycie sezonu w kurortach na Istrii to szczerze polecam. Wygodna przeprawa promowa, dojazd do niej równie atrakcyjny jak sama przeprawa - droga prowadząca ostro w dół, choć czego można się spodziewać jadąc ze stromego klifu Istrii. W szczycie sezonu szybko ustawiają się kolejki, choć trzeba przyznać że równie szybko się rozładowują. Pracownicy obsługi promu zręcznie upychają samochody na cardecku, więc jeśli nikt nie cwaniakuje i stosuje się do poleceń załogi to załadunek idzie szybko a i ilość samochodów jaki udaje się zmieścić na pokładzie promu robi wrażenie. Przeprawialiśmy się tym promem w 2015 roku, w lipcu a więc w szczycie sezonu i cenowo wyglądało to jak na zdjęciu. A więc relatywnie taniej niż np przeprawa na Hvar czy Korculę, ale i odległość jest znacznie mniejsza. Widoki z promu przepiękne - zwłaszcza widok skalistego i wysokiego brzegu Istrii. Na pokładzie ostro wieje, no ale to chyba normalne przy takim ukształtowaniu terenu. Z zakupem biletu na prom nie ma żadnego problemu. Wystarczy stojąc w kolejce zatrzymać się przy budce, i kupić. Płatność gotówką lub kartą, operacja trwa dosłownie minutę, więc nie ma sensu parkować samochodu, wszyscy zresztą robią to jednocześnie nie opuszczając samochodem kolejki.

  Bilet na przeprawę promową Brestova - Porozina
  Bilet na przeprawę promową Brestova - Porozina
  20 lipca 2017
 • Piotrek
  Piotrek

  Mała przeprawa, szybko idzie nawet w pełni sezonu. Wyspa po tej stronie jednak wygląda jak opuszczona. Droga prowadząca do większego miasta Cres, bądź drugiej części wyspy Losnij jest długa i kręta. Jeśli ktoś przeprawia się w tym miejscu z myślą o dojeździe do miasta Cres, bądź w drugi koniec wyspy - na Losnij niech założy minimum godzinę jazdy. Choć wyspa na mapie nie wygląda to wąska kręta droga pożera sporo czasu. Ogólnie ciekawe miejsce, trochę niedocenione przez turystów. Wiele pięknych miejsc, np połączenie wyspy Cres i Losnij, albo jezioro na wyspie - prawdziwy ewenement.

  20 lipca 2017
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]