Atrakcje turystyczne Hvar

Zabytkowe baszty i twierdze obronne Na szczycie wzgórza znajdują się ruiny Zamku z XIII w. będącego dawniej rezydencją namiestnika. W 1551 r. zbudowana została przez Hiszpanów przybyłych z flotą nad Adriatyk nowa twierdza Spanjol, skąd dziś można podziwiać wspaniały widok na port.

Zwiedzanie Hvar
Zwiedzanie Hvar
Zarówno cała wyspa jak i samo miasto Hvar kryje w sobie wiele atrakcji turystycznych które warto zwiedzić będąc tam na wakacjach.

Zachodnia brama miejska z basztą pochodzi z XVII w. i ufundowana została przez autora misteriów - M. Gazarovicia. Dalej na wzgórzu stoi kościół św. Nikola, nieopodal którego Francuzi zbudowali twierdzę Napoleon. Druga tego typu budowla - Baterija, powstała na południe od Hvaru, na cyplu w pobliżu klasztoru Franciszkanów.

Z rynku miejskiego wychodzi się na port, w pobliżu którego grupują się najważniejsze zabytki. Stoi tu renesansowa katedra Św. Stjepana (XVI i XVII w.) zbudowana na fundamentach wcześniejszego klasztoru benedyktyńskiego. Nad wejściem do świątyni znajduje się piękna płaskorzeźba Biczowanie Chrystusa. W ołtarzach umieszczono wspaniałe obrazy: Madonna z Dzieciątkiem z XIII w., Pieta z XVI w., Madonna ze świętymi z XVII w. oraz dwie XVII wieczne włosko-bizantyjskie ikony.

Obok kościoła stoi Pałac Biskupi z bogatym skarbcem katedralnym, w którym przechowuje się naczynia liturgiczne, stare obrazy i piękny pastorał biskupa Priticia. Dzwonnica dawnego kościoła Św. Marka jest dziełem miejscowych artystów. Koniecznie trzeba obejrzeć interesujące biforia, triforia i kwatriforia na ścianach budynku. W specjalnie przystosowanych ruinach świątyni znajdują się obecnie zbiory archeologiczne. W pobliżu, na pozostałościach starej warowni miejskiej, zbudowano hotel Pałace.

Przed katedrą stoi studnia z 1529 r. Na prawo widać monumentalny Arsenał, który powstawał w latach 1579-1611. Główna fasada budynku zwrócona jest w stronę rynku, a boczna w kierunku portu. Na ówczesne warunki Arsenał byt olbrzymią halą stoczniową zdolną pomieścić kompletną galerę wojenną. Na wyższym piętrze komendant miasta polecił wybudować teatr czynny od 1796 r. i zaliczany do najstarszych w Europie. Zanim go wybudowano, przedstawienia odbywały się przed katedrą. Obecnie w budynku Arsenału mieści się Archiwum Historyczne oraz galeria malarstwa współczesnego.

Obok znajduje się piękna renesansowa loggia zaprojektowana prawdopodobnie przez Sanmichellego i wykonana przez mistrzów z Korćuli w 1479 r. Po północnej stronie rynku stoi gotycko-renesansowy pałacyk Paladini, a w północno-zachodniej części wieża zegarowa Leroj stanowiąca część książęcego pałacu.

Atrakcje Hvar
Zabytkowe baszty i twierdze obronne Na szczycie wzgórza znajdują się ruiny Zamku z XIII w.

  • Komentarze i opinie
  • Ania
    Ania

    Historia miasta Hvar bierze swój początek jeszcze w czasach prehistorycznych, zaś szczyt jego rozwoju przypada na XV i XVI w, kiedy powstało renesansowe centrum miasta, nad którym wznosi się Katedra św. Szczepana, loża miejska z wieżą i arsenał z teatrem z 1612 r.

    30 stycznia 2015
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]