Trogir - Szlakiem Twierdz

Za Trogirem równolegle do magistrali ale bliżej wybrzeża, przebiega szlak twierdz i sięga aż do Splitu. Kiedy królestwo osmańskie w XVI w. rozszerzyło swoje panowanie aż do łańcucha górskiego Kozjak i miasta Split, szlachta i duchowieństwo dostrzegło wielkie zagrożenie dla swoich posiadłości ziemskich. Patrycjusze i biskupi postanowili zatem zbudować wzdłuż wybrzeża zamki, które miały nie tylko przechowywać zapasy żywności, lecz także być miejscami obronnymi i zamieszkanymi w razie ewentualnego zagrożenia od lądu można było dostarczyć pomoc od strony morza.

Kaštel Gomilica
Kaštel Gomilica
Kaštel Gomilica to niebywała atrakcja turystyczna dla wszystkich spędzających swój urlop bądź wakacje w okolicach Trogiru w środkowej części Dalmacji.

Powstały więc zamki obronne a w ich sąsiedztwie poddani i dzierżawcy poczęli budować domy mieszkalne. Tak ukształtowały się całe wsie wraz z warowniami i wieżami obronnymi w centrum miasta. Uprzemysłowienie części wybrzeża między Trogirem a Splitem fatalnie odbiło się na środowisku naturalnym. Zatoka Kaśtela jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych obszarów na wybrzeżu Adriatyku. Niedaleko kąpieliska morskiego Resnik wznosi się twierdza wenecka z XVI w., rzadziej odwiedzana niż piękna miejscowa plaża. W pobliżu Kastel Statilić znajduje się lotnisko.

Około 1500 r. Stjepan Stafileo z Trogiru zbudował warowny zamek. W południowej jego części znajduje się trakt mieszkalny, w północnej zaś system fortyfikacji. Wokół zamku powstała wieś, w której rozegrał się dalmatyński wariant historii Romea i Julii, pod imionami Miljenko i Dobnia. Grób obojga znajduje się w kościele św. Jana Chrzciciela. Historia nieszczęśliwych kochanków została spisana w 1833 r. i opublikowana przez pewnego pisarza z Trogiru.

Do Kastelu Novi można dojść po przebyciu jednego kilometra. Został zbudowany z polecenia Pavao Cipiko w 1515 roku. Kastel Stari jest najstarszą tego rodzaju budowlą w zatoce. Początek swój zawdzięcza przodkowi Pavao Ćipiko, humaniście Korjolanowi Cipiko. Wybudował on w 1476 r. zamek, którego silona południowa przypomina bardziej letnią rezydencję. Wokół zamku powstała wieś. Trzy kilometry dalej wznosi się KaKlel Sueurac zbudowany z polecenia biskupów ze Splitu w 1483 r., a w pobliżu jest jeszcze Kastel Kambelovac z 1566 roku, mający kształt cylindrycznej wieży obronnej.

Kastel Gomilica na wyspie Gomile, na której swego czasu znajdował się klasztor benedyktynów, pobudza fantazję i łatwo można sobie wyobrazić dawny wygląd miejscowości. Stale przebywający na zamku zbudowali wewnątrz murów trzydzieści domów mieszkalnych. Po drugiej stronie mostu, który łączył twierdzę z lądem, powstała jeszcze inna wieś z murami obronnymi.

W głębi lądu rozciąga się z zachodu na Wschód pasmo wzgórz Kozjak (10 km). Jego najwyższe wzniesienie (780 m) ma południowy stok całkowicie skalisty, a ściany spadają prostopadle. Około 10 km od Kaślel Stari przy drodze do Drniś, na wysokości 552 m, znajduje się schronisko górskie Malacka. Stamtąd prowadzi oznakowana ścieżka górska na górę Biranj do kościoła Sv. Ivan Krstitelj. Każdego roku, 26 czerwca, do sanktuarium przybywają pielgrzymki.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]