Ciekawe miejsca na wyspie Brac

Najbardziej na zachód wysuniętą miejscowością od Brać jest Milna, leżąca nad głęboką zatoką o lej samej nazwie. Ta rybacka miejscowość powstała dopiero pod koniec XVII w., kiedy rodzina szlachecka Cerinic zbudowała niewielki kościół i warownię. Kościół parafialny Zwiastowania NMP usytuowany w centrum, utrzymany jest w stylu rokokowym i posiada cenne dzieła sztuki miejscowych mistrzów.

Zlatni Rat na wyspie Brac
Zlatni Rat na wyspie Brac
Zlatni Rat to jedna z najpiękniejszych plaż na Adriatyku i największych atrakcji turystycznych Chorwacji. Położona na wyspie Brač, w miejscowości Bol. Przez wielu uważana za

Turystyka odgrywa znaczną rolę w Milna. Kapitanowie jachtów chętnie zawijają do czynnej cały rok marinie. Jest to jedyny port jachtowy na wyspie z 270 miejscami dla łodzi i suchymi dokami. Na zachód od miejscowości rozciągają się piękne zatoki żwirowe, łatwo dostępne dzięki ścieżkom spacerowym. Na południe od Milna przyciągają natomiast turystów samotne zatoki z krystalicznie czystą wodą.

Obszary leżące na południe od Brać, ze względu na górzyste ukształtowanie terenu, są mniej zaludnione niż tereny północne. Jedyną większą miejscowością w tej części jest licznie nawiedzany w lecie przez turystów Boi (1100 mieszkańców), położony na wąskim pasie wybrzeża u stóp chętnie odwiedzanej przez mieszkańców góry Vidova, wysokiej na 778 metrów. Ponad morzem widać wznoszące się góry na wyspie Hvar. Boi był zawsze miejscem zaopatrzenia żeglarzy.

W 827 r. miasto zniszczyli Saraceni. Podczas jego odbudowy zaplanowano twierdzę, która stała się centrum miasta. Od XV w. istniał tu Dominikański samostan. Dzisiaj znajduje się tutaj muzeum, z przedmiotami pochodzącymi z czasów antycznych, mszałami i malowidłem pochodzącym ze szkoły Tintoretta.

Na zachód od portu w Boi rozciąga się plaża z kąpieliskiem, słynny Zlatni rat (Złoty róg). Złoty róg to bardzo ciekawe zjawisko i jedyne na całym wybrzeżu Adriatyku. Liczący ponad 630 m długości piaszczysty cypel, sięgający 300 m w głąb morza, zmienia swoje położenie w zależności od prądów morskich. Raz skierowany jest na zachód, innym razem na wschód. W sezonie piaszczysta plaża na Złotym rogu" jest przepełniona, jako że jest to jedyna większa plaża na tym obszarze. W pobliżu znajdują się jednak mniejsze cudowne plaże żwirowe.

Z Bol można udać się na wycieczkę na Vidova gora. Droga jest oznakowana, wejście trwa około 2 godzin. Pamiętać jednak trzeba o dobrym obuwiu. Ze szczytu góry roztacza się wspaniały widok na okolice i na Złoty róg.

Plaża Złoty róg w miejscowości Bol
Najpopularniejsza i najpiękniejsza zarazem plaża na wyspie Brac w miejscowości Bol uważana jest przez wielu jedną z piękniejszych i zarazem dziwniejszych plaż na świecie. Kształt

Na zachód od Boi leży wioska Murvi-ca, do której dotrzeć można po 2 godzinach pieszej wędrówki. W pobliżu miejscowości powstały liczne klasztory i pustelnie. Szczególnie godna zwiedzenia jest pustelnia Samostan Blaca. Można do niej dojść w ciągu 2 godzin z Murvica. W Blaća istniała w XVI w. wspólnota głagolicka, która tu szukała schronienia przed Turkami. Po pożarze zespół klasztorny został odbudowany w XVIII w. i w tym stanie przetrwał do dnia dzisiejszego.

W bardzo malowniczym, przylegającym do skalnej ściany klasztorze znajduje się obecnie muzeum, a w nim zbiory, które obrazują życie klasztorne toczące się tu do 1963 roku. Powyżej klasztoru można dojść do pieczary smoczej. Służyła ona jako erem dla pustelników posługujących się alfabetem głagolickim. W pieczarze, w części zachodniej znajdują się różne reliefy z wygrawerowanymi rysunkami smoka, głowy ludzkiej i lwa.

W Pucisca na północny wschód od Brać znajduje się największy kamieniołom na wyspie, przy którym istnieje także szkoła kamieniarska. Do wioski portowej Sumartin zawijają promy z Makarska.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]