Brač

Wzdłuż wybrzeża Split leżą wyspy Brac, Solta, Vis i Hvar. Najbliżej lądu leży Brac. Liczy 394 km i jest trzecią co do wielkości wyspą na Adriatyku i największą spośród wysp dalmatyńskich. Brać znana jest z dobrych połączeń promowych i żeglugi morskiej. Mieszkańcy wyspy z powodzeniem zajmują się rolnictwem, rybołówstwem, wydobyciem kamienia i obróbką marmuru. Na wyspie bardzo dobrze funkcjonuje także turystyka. Najbardziej znana miejscowość turystyczna to Boi, słynąca z pięknej plaży żwirowej Zlatni rat. Blisko tego pięknego miejsca, będącego zarazem fenomenem przyrody, znajduje się wiele kempingów. Zwrócona ku wybrzeżu strona północna wyspy jest łatwiej dostępna niż południowa. Tu dostęp do wyspy utrudniają wzniesienia z górą Vidova o wysokości 778 metrów. Roślinność porastająca wyspę jest typowo śródziemnomorska. Krajobraz charakteryzują lasy sosnowe z makią, nagie góry wapienne poprzecinane wąwozami, kamienne zatoki, płaskie plaże.

Mieszkańcy wyspy utrzymują się głównie z uprawy roli i hodowli zwierząt lub pracy w kamieniołomach. Wyspa jest bowiem zbudowana ze skał wapienno-kredowych będących poszukiwanym materiałem budowlanym. Już w czasach starożytnych dostarczała cennego budulca. I nie tylko. Była także krainą, gdzie dojrzewały oliwki, wino i zioła.

Z białego kamienia pochodzącego z Brać wzniesiono Biały Dom w Waszyngtonie i gmachy parlamentu w Berlinie i Wiedniu. Dopóki zaopatrzenie w wodę na wyspie ograniczone było do kilku źródeł, Brać zachowywała śródziemnomorski wiejski charakter. Gdy jednak doprowadzono wodę wodociągiem z lądu, na wyspę zaczęli napływać turyści. 15 km na północ od Boi czynne jest lotnisko.

Wyspa Brac w Dalmacji
Wyspa Brac w Dalmacji
Wyspy Dalmacji Są bardzo zróżnicowane - niektóre gęsto zasiedlone, inne zamieszkane tylko czasowo albo bezludne. W krajobrazie jednych dominują wysokie góry, innych - egzotyczna roślinność

Piaskowe plaże znajdują się tylko w północnej i południowej części wyspy, lecz zapomniane i przepiękne zatoki, w których można zażywać kąpieli, ciągną się wzdłuż całego wybrzeża. Turystyka stale się rozwija, szczególnie od momentu, gdy na Braću otwarto port lotniczy. Inne znane na wyspie miejscowości turystyczne to Supetar i Pucisca. Wyjątkowo łagodny klimat, bogata roślinność i cudowne plaże przyciągają turystów, którzy chętnie i regularnie odwiedzają tą wspaniałą wyspę, prawdziwy turystyczny raj.

Jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie Brać jest plaża Zlatni rat. Na każdej z wysp od Cresu, Lośinja, Rabu, Pagu, Korćuli i Visu aż do najdalszych, najmniejszych i najbardziej samotnych latarni morskich (Jabuka, Brusnik, Kamnik, Svetac) wciąż odkryć można tajemnicze i piękne zakątki. I dziś możemy odbyć podróż jak Odyseusz, który płynąc wzdłuż wysp adriatyckich zawitał, jak głosi legenda, na wysepkę Biśevo, gdzie Korna znajduje się Modra Jaskinia, jeden z najciekawszych przyrodniczych fenomenów.

Tajemnice wyspy Brač
Pękata wyspa Brač mocno wyróżnia się spośród długich i wąskich wysp środkowej i południowej Dalmacji. Brać ma długość do 40 km i szerokość 7-14 km,

Współrzędne geograficzne Brač
Latitude: N 43° 18’ 18" (43.304694), Longitude: E 16° 39’ 10" (16.652526)

Brač na forum

  • Patrycja
    Patrycja

    Witam wszystkich formuowiczów, Na początku chciała bym się przedstawić i zaznaczyć że nigdy wcześniej nie byłam w Chorwacji. Nazywam się Patrycja, w tym roku planuje wakacje spędzić na wyspie Brac, jednak o ile już zaplanowałam przejazd to zostało mi rozplanowanie przeprawy promowej na wyspę Brac. Czy oprócz Jadrolinji są jakieś inne połączenia promowe na tą wyspę? Chciała bym tam popłynąć, niekoniecznie zabierając samochód bo chyba cały wyjazd będzie odbywał się autokarem lub autem z wypożyczalni. Proszę o jakieś wskazówki jak dostać się na wyspę Brac. Ile kosztuje bilet na prom, jak długo trwa rejc na wyspę? pozdrawiam!

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]