Vis
Z wysp środkowo dalmatyńskich, najbardziej na zachód wysunięta jest Vis. Miasto Vis leżące na wyspie jest najstarszą miejscowością Dalmacji. Vis lub Is-sa, jak nazywało się miasto w starożytności, zostało założone w 397 r. p.n.e. przez Dionizosa Starszego, tyrana z Syrakuz (Sycylia). Syrakuzy były wówczas najpotężniejszym miastem w basenie Morza Śródziemnego i tu we wschodniej części Adriatyku ich mieszkańcy założyli kolonię. Z Issy kolonizowano następne tereny i tak powstały Trogir i Salona. W ten sposób Grecy stworzyli sieć miast, popierając handel i zdobywając coraz większe wpływy na tych obszarach. Rzymianie, gdy zawładnęli wyspą, zbudowali forum, teatr, świątynię i termy. Z biegiem czasu Issa dostała się pod wpływy Salony. Wyspa słynna była nade wszystko z wina, które grecki historyk i geograf Agartharchid z Knidos szczególnie zachwalał.
Po II wojnie światowej Vis stał się siedzibą sztabu marynarki wojennej i terenem zamkniętym. Dopiero w 1989 r. niektóre części wyspy udostępniono turystom. Wyspa bogata jest w winnice. Zajmują one około 700 ha powierzchni. Produkowane są tu znane wina: czerwono-rubinowy Planie i Vugava. To ostatnie, koloru złoto-żółtego, przypomina smak miodu.
W mieście Vis pozostały ślady starożytnego teatru przy klasztorze franciszkańskim Gradina. Poza tym istnieje tu kilka cesarsko-królewskich fortów z XIX wieku. W zachodniej części wyspy, w Komiźa, wznosi się twierdza wenecka. Początkiem swym sięga XVI wieku. Zachowała się w bardzo dobrym stanie.
Z Komiźa można dostać się łodzią, po uprzednim umówieniu się, na małą wyspę Bośevo, na której znajduje się Modra spilja (Błękitna Jaskinia - podobna jak na Capri). Najlepszą porą zwiedzania jest godzina między 11.00 a 12.00. Padające wówczas promienie słoneczne wywołują najpiękniejszy efekt świetlny, o barwach srebrzy sto-złoto-fioletowych.
Vis na forum
- Brak rozmów na temat Vis.