Vis

Z wysp środkowo dalmatyńskich, najbardziej na zachód wysunięta jest Vis. Miasto Vis leżące na wyspie jest najstarszą miejscowością Dalmacji. Vis lub Is-sa, jak nazywało się miasto w starożytności, zostało założone w 397 r. p.n.e. przez Dionizosa Starszego, tyrana z Syrakuz (Sycylia). Syrakuzy były wówczas najpotężniejszym miastem w basenie Morza Śródziemnego i tu we wschodniej części Adriatyku ich mieszkańcy założyli kolonię. Z Issy kolonizowano następne tereny i tak powstały Trogir i Salona. W ten sposób Grecy stworzyli sieć miast, popierając handel i zdobywając coraz większe wpływy na tych obszarach. Rzymianie, gdy zawładnęli wyspą, zbudowali forum, teatr, świątynię i termy. Z biegiem czasu Issa dostała się pod wpływy Salony. Wyspa słynna była nade wszystko z wina, które grecki historyk i geograf Agartharchid z Knidos szczególnie zachwalał.

Po II wojnie światowej Vis stał się siedzibą sztabu marynarki wojennej i terenem zamkniętym. Dopiero w 1989 r. niektóre części wyspy udostępniono turystom. Wyspa bogata jest w winnice. Zajmują one około 700 ha powierzchni. Produkowane są tu znane wina: czerwono-rubinowy Planie i Vugava. To ostatnie, koloru złoto-żółtego, przypomina smak miodu.

W mieście Vis pozostały ślady starożytnego teatru przy klasztorze franciszkańskim Gradina. Poza tym istnieje tu kilka cesarsko-królewskich fortów z XIX wieku. W zachodniej części wyspy, w Komiźa, wznosi się twierdza wenecka. Początkiem swym sięga XVI wieku. Zachowała się w bardzo dobrym stanie.

Właściwości wyspy Vis oraz pobliskich przestrzeni
Właściwości wyspy Vis oraz pobliskich przestrzeni
Nadzwyczajne fotki pokazujące Vis oraz jego okolice, duża ilość turystów opisuje region Środkowa Dalmacja jako wyjątkowo piękny, wielu turystów sfotografuje najciekawsze miejsca by zatrzymać wszystkie

Z Komiźa można dostać się łodzią, po uprzednim umówieniu się, na małą wyspę Bośevo, na której znajduje się Modra spilja (Błękitna Jaskinia - podobna jak na Capri). Najlepszą porą zwiedzania jest godzina między 11.00 a 12.00. Padające wówczas promienie słoneczne wywołują najpiękniejszy efekt świetlny, o barwach srebrzy sto-złoto-fioletowych.

Współrzędne geograficzne Vis
Latitude: N 43° 02’ 31" (43.042045), Longitude: E 16° 08’ 05" (16.134796)

Vis na forum

  • Brak rozmów na temat Vis.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]