Šolta

Wyspa Solta licząca 58 km kwadratowe należy do mniejszych wysp środkowo dalmatyńskich. Jest to trzynasta co do wielkości chorwacka wyspa na Adriatyku o długości 19 km przy szerokości do 5 km i linii brzegowej o długości 79,45 km. Mimo urodzajnych pól i bujnej makii, ogrodów oliwnych i winnic Śolta pozostała na uboczu wielkiej turystyki, stając się jednocześnie ulubionym miejscem wypoczynku dla spragnionych spokoju mieszkańców Splitu. Infrastruktura turystyczna to zaledwie kilka mieszkań letniskowych i trzy hotele. Od czasów antycznych Solta była zawsze zamieszkana. Wyspa przeżyła wiele najazdów nieprzyjacielskich i często zmieniała właścicieli.

Od portu promowego Rogac (możliwość kąpieli obok basenu portowego) przebiega droga do pobliskiej, ślicznej zatoki w Nećujam. Dawna wioska rybacka przekształciła się w centrum turystyczne z zespołem bungalowów i kortami tenisowymi. Dlatego 100-metrowa plaża żwirowa jest w sezonie pełna gości. Taksówki motorowe kursują między małymi wyspami leżącymi w pobliżu.

Typową osadą rybacką jest Stomorska, położona na południowym wschodzie. Droga do osady prowadzi przez obszar porośnięty bujną roślinnością, drzewami świętojańskimi, piniami, figami i lawendą. Stomorska leży nad malowniczą zatoką, otoczoną palmami i cyprysami. Tu znajduje się kemping. W Maslini-ca, na zachodzie, turyści mogą także znaleźć zakwaterowanie w pochodzącym z XVII w. pałacu barokowym, który został zaadaptowany na hotel.

Współrzędne geograficzne Šolta
Latitude: N 43° 23’ 13" (43.3869934), Longitude: E 16° 17’ 15" (16.287521)

Šolta na forum

  • Brak rozmów na temat Šolta.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]