Mljet

W sezonie z Dubrownika, kilka razy w tygodniu wypływają statki na wyspę Mljet (około 98 km kwadratowych). Jest to najbardziej wysunięta na południe, jedna z większych wysp Morza Adriatyckiego. Porośnięta bogatym lasem, była identyfikowana z wyspą Kalypso, Ogygia. Tu ponoć miał spędzić 7 lat uwięziony Odyseusz. W czasach antycznych mieli tu swoje dobra Rzymianie.

W Średniowieczu wyspa była własnością księstwa Zahumlje, a potem została odsprzedana benedyktynom z Monte Gargano w Apulii. Benedyktyni zbudowali malowniczy klasztor położony na wyspie Najświętszej Marii Panny położonej na środku wewnętrznego jeziora Veliko Jezero.

Babino Polje jest największą miejscowością na wyspie i siedzibą administracji. Leży w środku urodzajnej doliny wyspy. Jej północną część zajmuje Park Narodowy o powierzchni 30 km2. W centrum parku znajdują się atrakcyjne morskie jeziora (Veliko Jezero i Mało Jezero), które są połączone z morzem i zasilane wodą z saliny poprzez niewielki przesmyk. Romański Benediktinski samostan (klasztor benedyktynów) na Otok Sv. Marija (wyspie NMP) został później przebudowany w stylu renesansowym. W XIX w benedyktyni opuścili klasztor, który został zaadaptowany na potrzeby hotelu w 1961 roku. Obecnie czynna jest tu tylko restauracja.

Bujna przyroda na wyspie Mljet
Bujna przyroda na wyspie Mljet
Fotografie z sąsiedztwa ujmują się zapierającym dech Veliko Jezero. Nadzwyczajne charakterystyczne odcienie w zestawieniu z błękitnym niebem a także błękitnawym kolorem wody przedstawiają spektakularnie przepiękne

Niedaleko leży Polaće, największy i najpiękniejszy port wyspy. Tu wznosiła się wspaniała willa rzymska, z której pozostały tylko fragmenty. Benedyktyni nie dbali o wyspę, więc opustoszała i dopiero od XVIII w. zaludniła się na nowo.

Współrzędne geograficzne Mljet
Latitude: N 42° 44’ 52" (42.7477712), Longitude: E 17° 30’ 54" (17.5150139)

Mljet na forum

  • Brak rozmów na temat Mljet.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]