Labin

Labin położony na wysokim wzgórzu (320 m n.p.m.), ok. 3 km od morza, to zabytkowe miasteczko na wschodnim wybrzeżu Istrii, usytuowany jest na stożkowatym wzgórzu o wysokości 320 m n.p.m. Teren obniża się w kierunku morza, podwyższa się w kierunku rzeki Rabac. Labin istniał już w czasach starożytnych, Ilirowie zbudowali tu zamek, do którego chronili się w obliczu grożących niebezpieczeństw.

Labin oczarowuje odwiedzających swoimi historyczny opowieściami o górnikach i postaci Haliji Mela llirika oraz średniowiecznymi ulicami, które latem stają slę sceną wydarzeń artystycznych. Do miasta leżącego pomiędzy dwiema niewielkimi miejscowościami Barban i Plomin na trasie z Opatiji prowadzi droga biegnąca pośród wapiennych skał i zielonych drzew.

Rzymianie rozbudowali miejscowość nadając jej nazwę Albona. Podobnie jak w Buzet, także w Labin osiedlali się Słowianie, począwszy od 1420 roku. Gdy Republika Wenecka przejęła władzę nad tym obszarem, zaznaczył się wyraźny podział ludności na dwie grupy, na grupę ludności romańskiej i słowiańskiej. Podział ten odpowiadał społecznemu rozwarstwieniu mieszkańców na patrycjuszy i prosty lud.

Labin - Pałac Pretorów
Labin - Pałac Pretorów
Pośrodku miasta stoi bogato zdobiony Pałac Pretorów pochodzący z XV w. Wokół niego zachowało się także kilka innych patrycjuszowskich pałacyków. W przeszłości było ich na

Nad miastem góruje widoczna już z daleka wieża kościoła. Cała osada, będąca niegdyś ośrodkiem zagłębia węglowego, położona jest na stożkowym wzgórzu i składa się z dwóch części - starego Labina i osiedla zwanego Podlabin, które powstało w związku z rozwojem górnictwa. Młodsza osada w dolnej części wzgórza rozwijała się szczególnie prężnie w XVI w. W centrum łączącym starą i nową część leży duży nieregularny plac. Przy głównej ulicy stoi kościół Najświętszej Marii Panny, początkowo zbudowany w stylu gotyckim, potem przebudowany z elementami renesansowymi. Tuż obok niego biegły dawniej mury obronne, z których dziś pozostały niewielkie ruiny.

Strome, wąskie uliczki starego miasta zachowały średniowieczny urok i zachęcają do spaceru. Piękne stare pałace i bramy miasta są wspaniałymi obiektami fotograficznymi. W Narodnij Muzej (Muzeum Regionalnym), urządzonym w barokowym pałacu Battiola-Lazzarini przechowywane są wykopaliska archeologiczne z czasów iliryjskich i rzymskich. Znajduje się tu także wystawa prezentująca prace w kopalniach węgla. Bardzo interesująca jest izba pamięci poświęcona Matijasowi Flaciusowi Illyricu-sowi (Matija Vlaćić), znajdująca się w jego domu rodzinnym. Słynny syn tego miasta wykładał na wielu uniwersytetach jako profesor teologii i współpracował z Marcinem Lutrem. Vlaćić dał początek ruchowi protestanckiemu, który ostro zwalczał uległość wobec Rzymu cesarza i książąt niemieckich. Występował w obronie czystości nauki Lutra, pisał dzieła w duchu reformacji

Małe miasteczko Labin
Małe mało popularne miasteczko położone na półwyspie Istria z wieloma wdzięcznymi zabytkami i kameralnymi uliczkami. W środku sezonu można poczuć się zupełnie naturalnie z dala

Najstarszym pisanym dokumentem dotyczącym Labina jest relief z III stulecia z napisem Res Publica Albonessium - miejscowość w czasach rzymskich nosiła nazwę Albona. Powstała jednak wcześniej jako iliryjska gradina. Za cesarza Augusta osada należąca wówczas do obszaru Dalmacji otrzymała prawa miejskie. Dużo później, bo w 1341 r., nadano jej statut praw miejskich w języku łacińskim. W średniowieczu Labin należał do biskupów z Akwilei, a w latach 1420-1797 do Republiki Weneckiej - z tych czasów pochodzi większość zabytków. W 1797 r., po jej upadku, miasto znalazło się pod panowaniem Austrii i pozostało w jej rękach do 1918 r. Dzieląc losy innych miast istrijskich, Labin wkrótce znalazł się pod zwierzchnictwem Włoch. Dwa lata później nasiliły się strajki górników z pobliskich kopalń węgla, które wybuchały już w latach poprzednich. Strajkujący domagali się m.in. podwyżek płac. W 1921 r. w mieście odbyt się wielki strajk robotników, w wyniku którego powstała samodzielna Republika Labińska, która przetrwała trzy miesiące. Po brutalnej akcji policji i wojska republikę zlikwidowano. Po II wojnie światowej miasteczko znalazło się w ówczesnej jugosłowiańskiej Chorwacji.

Wjeżdżając do Labina widać jak na dłoni, że miasteczko zajęło cały szczyt pagórka kolorowe domy stoją na samej krawędzi, tworząc jakby mur obronny. Stara część miasteczka jest zadbana i kolorowa, choć dość pusta. Rynek otaczają kolorowe kamieniczki, w których dziś mieszczą się punkty użyteczności publicznej. Budynek z balkonami porośniętymi starą winoroślą to restauracja Velo kaje. Na rogu rynku i ul. P. Sfecija stoi duży trzypiętrowy ratusz z 1903 r. Po przeciwnej stronie placu, przy końcu uliczki Setaliste San Marco znajduje się loggia miejska z połowy XVI stulecia. Powyżej rynku, przysłonięta kamiennym bastionem z XVI-XVIII w., wznosi się główna brama miejska. Renesansowe Porta Sanfior, zwane też bramą sv. Flora, wybudowano w 1589 r. w tym samym czasie, co mury obronne. Za bramą uliczka pnie się w stronę kościoła, przecinając dawny rynek, Stari trg, z XVI-wiecznym ratuszem i niewielkim teatrem z połowy XIX w.

Świątynia Narodzenia Błogosławionej Maryi Dziewicy jest reklamowana jako XI-wieczna, ale w obecnym kształcie powstała w 1336 r, Kamienną fasadę zdobi okno/rozeta. Nad drzwiami umieszczono płaskorzeźbę lwa weneckiego trzymającego otwartą księgę - znak, że Wenecja nie prowadziła wówczas żadnej wojny. W świątyni jest sześć marmurowych ołtarzy. W głównym, z różowego marmuru, widnieje olbrzymi obraz Matki Bożej w otoczeniu świętych, autorstwa Dalmackiego artysty Natale Schiavone'a.

Obok, zza niewielkiego kościoła św. Stefana wyłania się trzypiętrowy budynek w kolorze cegły, z turkusowymi okiennicami. To barokowy pałac Battiala-Lazzarini, mieszczący Muzeum Miejskie. Można w nim obejrzeć m.in. stroje regionalne, instrumenty muzyczne. W okolicy warto jeszcze odwiedzić dzwonnice, gdzie z wysokości 30 metrów rozpościera się przepiękny widok na miasto i okolicę. Forticę wzniesiono w XVII w. na skraju starówki. To również dobre miejsce na podziwianie widoków. W pałacu Francovich zgromadzono kolekcję związaną z osobą znamienitego obywatela Labina, Matija Vlaćica Ilirika. Reformator i pisarz, uczeń Marcina Lutra, wykładał teologię na uniwersytetach w Wittenberdze i Strasburgu; jest autorem Centuńi Magdeburskich.

Współrzędne geograficzne Labin
Latitude: N 45° 05’ 30" (45.091589), Longitude: E 14° 07’ 26" (14.1238049)

Labin na forum

  • Karol
    Karol

    W starym Labinie jest kilka lokali, nastawionych przede wszystkim na obsługę turystów. Można je znaleźć na Titov trgu lub w jego pobliżu. Restauracja Velo Kafe. Duży lokal z balkonem i tarasem - spagheti, pizza, owoce morza, dania mięsne płaciliśmy różnie, w zależności co zamawialismy ale coś około 30-120 kn za obiad. Restauracja Kvarner natomiast to potrawy kuchni istryjskiej, pizze, ryby, także dania z truflami; widokowy taras; ceny podobne do Velo Kafe. Przynajmniej 20 restauracji i pizeri działa niedaleko w Rabacu - większość z nich w centralnej części miejscowości, przy nadmorskiej Obala Marsala Tita. Restauracja Nostromo która słynie z nowoczesnej, smacznej kuchni. - raczej drogo. Restauracja Rapćanka tam polecam dania lokalne i włoskie, ryby, mięsa i pizze; przyjemne wnętrze z belkami pod sufitem.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]