Lovran

Kąpielisko morskie Lovran, położone u stóp wzgórza Ućka, słynie z hoteli uzdrowiskowych, w których stosuje się hydroterapię wodą morską. Wokół rozciągają się wspaniałe ogrody, gdzie oprócz cyprysów, figowców i palm rosną wawrzyny. Miasteczko jest jednym z najstarszych w okolicach Rijeki. Ma niewielką starówkę z częściowo zachowanymi murami obronnymi wraz z południową bramą morską. Sercem miasta jest rynek, przy którym wznosi się średniowieczna wieża ratuszowa. Nazwę miejscowości wywodzi się od słowa laurus (drzewo laurowe). Wawrzynów, a także czereśni i kasztanowców (marunę) rośnie w okolicy sporo. W wąskich uliczkach przetrwały do dziś piękne barokowe domy.

Wzdłuż wybrzeża ciągną się nowe dzielnice. Najwięcej restauracji i kawiarni znaleźć można w okolicach starówki tam też jest najwięcej turystów. Niewielkie pensjonaty oraz pokoje i apartamenty zajmują zabytkowe wille. Noclegi najlepiej rezerwować za pośrednictwem agencji turystycznych.

Średniowieczna starówka jest niewielka, ale dobrze zachowana. Stare, częściowo barokowe domy tworzą labirynt - przyjemne miejsce do spacerów. Można też wstąpić do którejś z licznych galerii. Przy rynku stoi XIII-wieczny kościół parafialny św. Jerzego, rozbudowany w XV stuleciu. W barokowej fasadzie wyróżnia się ozdobny portal, a nad całością góruje charakterystyczna ciemnożółta dzwonnica z zegarem. Ciemne dwunawowe wnętrze przykrywa gotyckie sklepienie. W budynku naprzeciwko kościoła zwraca uwagę kolorowa płaskorzeźba nad drzwiami, przedstawiająca św. Jerzego walczącego ze smokiem. Obok stoi masywna kamienna baszta miejska. Przez miasteczko przebiega Magistrala Adriatycka z Rijeki do Puli, którą często kursują lokalne autobusy.

Wizytówka Lovran
Wizytówka Lovran
Fotografie z Lovran charakteryzują się pięknym paletą kolorów, błękitnym niebem z tego właśnie miasteczko słynie. Miasteczko to zasłynęło wczasowiczom z powodu sporej ilości fascynujących dobrze

Współrzędne geograficzne Lovran
Latitude: N 45° 17’ 49" (45.2969275), Longitude: E 14° 16’ 21" (14.2723701)

Lovran na forum

  • Tomasz
    Tomasz

    Fajne kameralne charakterystyczne miasteczko, dziś o niewielkim znaczeniu ale mało kto wie że właśnie tam powstała kolebka mieszkańców zasiedlających region Adriatyku. Lovran jest właśnie jednym z najwcześniej zamieszkałych miejsc na całej wschodniej części półwyspu Istria. Lovran było we wczesnym średniowieczu bardzo ważnym ośrodkiem urbanistycznym, poza tym budowano tam statki morskie, było znane na całym północnym Adriatyku. Dziś to niewielka miejscowość, słabo zorganizowana turystycznie (w porównaniu do obecnych kurortów) jednak jeśli ktoś poszukuje takich oryginalnych miejsc to polecam. Ja zwiedziłem to miasteczko na wycieczce rowerowej - to wspaniały sposób na zwiedzanie Lovran.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]