Pula

W miejscu gdzie wschodnie wybrzeże Istrii styka się z zachodnim leży Pula - gospodarcze i turystyczne centrum regionu, największe miasto i port Istrii, zamieszkane przez 60 000 mieszkańców. Rozciąga się ono wzdłuż południowo-wschodniego brzegu zatoki, długiej na 5 km i szerokiej na 2 km, która szerokim na 700 m ujściem w morze stanowi dogodny, zaciszny port dla dużych nawet statków. Leżące wokół pagórki osłaniają port przed porywistymi wichrami w okresie zimowym. Dogodne położenie sprawiło, iż Pula stała się centrum gospodarczym, politycznym i kulturalnym północno-zachodniej Chorwacji.

Zachowały się w nim imponujące zabytki z czasów rzymskich - najsłynniejszy jest olbrzymi amfiteatr. Z Puli niedaleko do przylądka Kamenjak, najbardziej na południe wysuniętego punktu Istrii. Wprawdzie administracyjną stolicą Istrii ustanowiono Pazin, ale nie ulega wątpliwości, że najbardziej liczy się jednak Pula. To jednocześnie ośrodek turystyczny, przemysłowy i duże centrum komunikacyjne, prawdopodobnie najstarsze miasto na chorwackim wybrzeżu Adriatyku.

Starożytne Polensium - Pula, położona jest na ośmiu wzgórzach, nad zatoką w południowo-zachodniej części Istrii. Wzniesienia i okoliczne lasy osłaniają miasto od wiatrów, dzięki temu klimat jest tu łagodny - nigdy nie pada tu śnieg. Najciekawszym zabytkiem w Puli jest pochodzący z I w amfiteatr rzymski położony nad zatoką, na północny wschód od starego miasta. Jest to zabytek klasy zerowej, którego nie można pominąć. Wstęp do amfiteatru jest dosyć drogi jednak widok z zewnątrz może być satysfakcjonujący. Pod koniec lipca w amfiteatrze odbywa się festiwal filmu chorwackiego, a tydzień później festiwal filmu włoskiego.

Amfiteatr w Puli
Amfiteatr w Puli
Trybuny amfiteatru mieściły ok.23 tyś. widzów.To z tych miejsc oglądano walki gladiatorów i męczeńską śmierć pierwszych Chrześcijan pożeranych przez dzikie zwierzęta. Warto zejść do podziemi,

Rzymianie zajęli miasto pod koniec II w. p.n.e., zakładając własną osadę i obóz wojenny u stóp wzgórza. Rzymska kolonia została prawdopodobnie założona za czasów Cezara i nosiła dźwięczną nazwę Colonia Julia Pola Pollentia Herculanea. Za czasów cesarza Augusta została przemianowana na Pietas Julia i stała się bardzo ważnym ośrodkiem administracyjnym prowincji. W tym czasie powstały wspaniałe monumentalne budowle rzymskiej arystokracji, budowano teatry i świątynie, które szczególnie dziś fascynują nieprzemijającym pięknem. Po 476 r., czyli po upadku Cesarstwa Zachodnio rzymskiego, Pula znajdowała się pod zwierzchnictwem Gotów Wschodnich, Bizancjum, Rawenny i państwa Franków. W roku 501 powstało w mieście pierwsze biskupstwo. Pula była punktem docelowym bardzo istotnej trasy rzymskiej via Flavia biegnącej od Triestu wzdłuż zachodnich wybrzeży Istrii. Z portu wypływały statki ze zbożem, ostrygami, rybami i winem.

W 1331 r. władzę zwierzchnią nad Pulą przejęli Wenecjanie, którzy uznali miasto za swoją własność do tego stopnia, że zaczęli wywozić fragmenty starożytnych budowli, elementy zdobnicze, rzeźby i inne dzieła sztuki. Wywieźliby zapewne i słynny amfiteatr, gdyby gorąco nie bronił tej budowli wenecki senator Emo. Przeniesiono wówczas tylko część kamiennych ław, używanych w Wenecji jako materiał budowlany. Pod koniec XVIII w. Pula dostała się pod panowanie Austrii. W tym czasie wybudowano w mieście duży port, powstała również baza wojenna, gmachy użyteczności publicznej, Arsenał i budynek Admiralicji. Austriacy nie dbali o rozwój kulturalny miasta - nie założono w tym czasie żadnej chorwackiej szkoły, językiem codziennym był włoski, a urzędowym niemiecki.

Pula - widok z samolotu
Przepiękne miasto położone na północy Chorwacji w regionie Istria. Pula wśród turystów znana jest głównie za sprawą zapierającego dech w piersiach Colosseum. W tym

W okresie międzywojennym Pula podlegała Włochom - w tym czasie straciła znaczenie jako port. Po II wojnie światowej aż do 1947 r. pozostawała pod zarządem angielsko-amerykańskim. Potem weszła w skład republiki Jugosławii, a dziś należy do Chorwacji.

W regionie Pula jest wiele pozostałości po minionych epokach. Nawet Odyseusz, jak mówi legenda, miał nawiedzić tę okolicę. W kierunku północnym poprzez Siśan i Valtura można dotrzeć do antycznego Nesactium, miejscowości bardzo ważnej ze względu na badania archeologiczne. Znajdują się tu zgromadzone w jednym miejscu prehistoryczne, rzymskie i wczesnośredniowieczne wykopaliska z dawnych epok. W okresie przed-rzymskim miejscowość ta była centrum Ilirów istryjskich. Słowianie i Awarowie w VII w. zniszczyli miejscowość. Z łatwością można rozpoznać jeszcze fragmenty term, forum, fundamenty dwóch świątyń rzymskich i ruiny twierdzy i iliryjskiej.

Najważniejszym i najbardziej okazałym zabytkiem Puli jest amfiteatr rzymski zbudowany w I w. przez cesarza Wespazjana, tego samego, który rozpoczął budowę Koloseum w Rzymie. Budowla powstała na miejscu istniejącego wcześniej małego amfiteatru z czasów cesarza Augusta i Tytusa. Wespazjan podobno uległ prośbie swojej pięknej przyjaciółki Cenidy pochodzącej z Puli i dla niej wzniósł tę Pula - amfiteatr rzymski olbrzymią budowlę. Odbywały się tu walki gladiatorów, o czym świadczą pozostałości koszar dla walczących mężczyzn oraz wybiegi dla zwierząt.

W okolicach Puli są liczne plaże i kąpieliska. W odległości 15 km na południe znajduje się najbardziej na południe wysunięty przylądek Istrii - Kamenjak z latarnią morską. Przy plażach (często płatnych) są płytkie miejsca, gdzie mogą kąpać się dzieci. 5 km w kierunku północno-zachodnim położona jest miejscowość Śtinjan z pięknym kąpieliskiem i widokiem na wyspy Brijuni. Wiele spokojnych zatok stanowi przystań dla żeglarzy.

Współrzędne geograficzne Pula
Latitude: N 44° 51’ 60" (44.8666232), Longitude: E 13° 50’ 58" (13.8495788)

Pula na forum

  • Krzysztof Wagner
    Krzysztof Wagner

    Pula oferuje mnóstwo miejsc noclegowych w różnych cenach. Podobnie jest w najbliższej okolicy - na wschód od miasta nad Zalewem Medulińskim leżą miejscowości turystyczne, m.in. Medulin i Premantura. W Puli są też, nieliczne w Chorwacji, hostele. Miejsca należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem. W opisanych poniżej hotelach cena noclegu obejmuje śniadanie. Hotel Histria (ul. Verudela). Nad morzem, niedaleko mariny w Puli; 457 miejsc; restauracja, basen, plaża. 80 €/os. w pokoju 2-os. Hotel Pula (ul. Sisplac 31). Nad morzem; 384 miejsca; restauracja, basen. 40—71 €/os. w pokoju 2-os. Hotel Milan (ul. Stoją 4). Blisko morza; 24 miejsca; restauracja. 60 €/os. w pokoju 2-os. Hotel Brioni (ul. Verudela 24). Nad morzem; 400 miejsc; basen, plaża. 54-56 €/os. w pokoju 2-os. Hotel Park (ul. Verudela). Nad morzem; 242 miejsca; restauracja, basen, plaża. 47-49 €/os. w pokoju 2-os. Hotel Palma (ul. Verudela). Nad morzem, blisko mariny; 219 miejsc; restauracja, basen, plaża. 48—50 €/os. w pokoju 2-os. Hotel Scaletea (ul. Flavijevska 26). Obok amfiteatru; 22 miejsca; restauracja. 47 €/os. w pokoju 2-os. Hotel Riviera (ul. Splitska 1). Niedaleko dworca kolejowego; 163 miejsca; restauracja. 45-47 €/os. w pokoju 2-os. Hotel Omir (ul. Sergija Dobrića 6). Nieopodal Łuku Triumfalnego; 40 miejsc; restauracja. 61-81 €/pokój 2-os. (bez śniadania). Hostel Puntiżela (Pula, Puntiżela 155). Nad morzem, dość daleko od śródmieścia; 245 miejsc w 41 pokojach; restauracja. 22-26 €/os. w pokojach 4-i 6-os. (bez śniadania). Youth Hostel (Pula, ul. Zaljev Valsaline 4). 140 miejsc, dodatkowo 40 w domkach i kemping; całoroczny, w pobliżu plaży; dojazd autobusami #2 i 3. W sezonie 1,20-13,35 €/os., w domkach 13,35-15,35 €/os. (po sezonie taniej). Mam nadzieje że pomogłem ;-)

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]