Buje

Buje to niewielkie turystyczne miasteczko położone na północnym zachodzie Półwyspu Istria, prowadzi do niego pełna zakrętów droga z Portoroż do Puli, wije się przez łagodny pagórkowaty krajobraz, wśród bogatych winnic. Miasteczko to utrzymuje się głównie z turystyki, oraz uprawy winorośli służących do produkcji lokalnych win.

Historyczna miejscowość leży na wysokości 220 m n.p.m. Strzelająca w niebo wieża kościelna wskazuje drogę zwiedzającym. Już w czasach prehistorycznych wzniesienie było zasiedlone. W starożytności Rzymianie nazywali to miejsce Bullea. W średniowieczu Buje należało do hrabstwa Istria i aż do dzisiaj zachował się średniowieczny układ miasta, centralnie usytuowany plac, przy którym znajduje się kościół, koliście uporządkowane wokół placu domy i mury miasta z wieżami obronnymi.

W architekturze dominuje styl wenecki, lecz w skromniejszym i bardziej prowincjonalnym wydaniu. Wiele historycznych budowli wskazuje, że na parterze mieściły się swego czasu stajnie i magazyny, a na wyższych kondygnacjach pomieszczenia mieszkalne. Przy rynku głównym stoi piękny gotycki pałac z freskami z XV wieku. Fasada barokowego kościoła parafialnego, pod wezwaniem Sveti Servul pozostała niedokończona. We wnętrzu kościoła zaskakują zwiedzającego organy pochodzące z 1791 roku. Muzeum Etnograficzne przechowuje zbiory dotyczące regionu. Dzwonnica Sv. Marija (kościoła Mariackiego) ozdobiona jest herbami rektorów weneckich i lwem św. Marka.

Opuszczając stare miasto godzi się wypić kawę lub zjeść posiłek w gospodzie Pod Voltom, której taras umożliwia podziwianie pięknego widoku na okoliczne wzgórza z winnicami, sadami i gajami oliwnymi.

Współrzędne geograficzne Buje
Latitude: N 45° 24’ 30" (45.4082114), Longitude: E 13° 39’ 32" (13.6589423)

Buje na forum

  • Brak rozmów na temat Buje.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]