Umag

Umag jest centrum długiego, liczącego 20 km pasa wybrzeża. Miasteczko leży mniej więcej 20 km od Buje i przebiegającej tamtędy popularnej Magistrali Adriatyckiej. Już w starożytności istniało na tym płaskim półwyspie rzymskie Umacus. Miasteczko było i pozostało największym portem, przez który eksportuje się wina istryjskie. Dostojne historyczne stare miasto Umag z uroczymi wąskimi uliczkami w układzie średniowiecznym i domami z różnych epok przyciąga zwiedzających, a na wybrzeżu od przylądka Savudrija aż do Dalja znajdują się piękne zatoki przystosowane do kąpieli. Mieszkańcy miasteczka utrzymywali się kiedyś z rybołówstwa, handlu i rolnictwa. W okolicy wciąż uprawia się sady i winnice, ale dziś Umag żyje przede wszystkim z turystyki.

Wzdłuż wybrzeża ciągną się plaże, hotele i kempingi. Słychać tu często język włoski, i to nie tylko za sprawą turystów od 2001 r. jest on na Istrii drugim, obok chorwackiego, językiem urzędowym. Umag stał się centrum turystycznym. Dziś dysponuje ponad 50 000 łóżek w hotelach o wysokim standardzie, a osady turystyczne i autokempingi rozciągają się wzdłuż wybrzeża aż do Savudrija. Na przylądku Savudrija, na którym w 1117 r. Wenecjanie odnieśli wspaniałe zwycięstwo nad flotą Fryderyka Barbarossy i papieża Aleksandra III, mało kto z zażywających kąpieli słonecznych i morskich myśli o bogatej przeszłości tego miejsca. Pierwszeństwo ma wypoczynek w cieniu lasów sosnowych, które miejscami podchodzą aż do wybrzeża, a w których panuje zapach żywicy zmieszany z zapachami ćevapćići i innych tutejszych smakołyków.

Umag zamieszkany był już w czasach rzymskich. Rozwinął się z osady założonej na wyspie wąski przesmyk oddzielający ją od lądu stopniowo zasypano. Miasto przechodziło z rąk do rąk - we wczesnym średniowieczu stanowiło własność biskupów z Triestu, w 1268 r. kontrolę nad nim przejęła Republika Wenecka. Po jej likwidacji, w 1797 r. Umag został przyłączony do państwa Habsburgów, w którym pozostawał, z krótką przerwą podczas rządów Napoleona, do 1918 r. Następnie znalazł się w granicach Włoch, a w 1945 r. stał się częścią tzw. strefy B należącej do wolnego miasta Triestu. Dopiero 8 lat po wojnie Umag, wraz z Novigradem, oficjalnie przyłączono do Republiki Chorwacji.

Umag
Umag
Umag to niewielkie miasto w Chorwacji, znajdujące się na wybrzeżu półwyspu Istria. Kurort jest pięknie położony nad krystalicznie czystą wodą Morza Adriatyckiego. Posiada kilka atrakcji

Wybrzeże Umag w sierpniu nie jest miejscem spokojnego wypoczynku. Miasto tętni życiem. Wieczorami kursuje wzdłuż wybrzeża mała kolejka na gumowych kołach i przewozi turystów z plaży na spacer do historycznego starego miasta. Tu, w restauracjach rybnych - bardzo często znajdujących się w zabytkowych budynkach nad wodą - konsumuje się leszczaki lub spaghetti vongole, aby potem na placu obok weneckiej dzwonnicy delektować się kawą esspresso.

Zwiedzanie najlepiej zacząć od prostokątnego Trgu Marija i Lina przy nabrzeżu, obok małego skwerku z fontanną i ławeczkami, gdzie są miejsca parkingowe. Wzdłuż nabrzeża, przy którym cumują statki, przebiega Obala J.B. Tita. Podążając nią w stronę niewielkiego mola, po kilkudziesięciu metrach dociera się do Trgu slobode, na którym jest kilka knajpek ze stolikami na świeżym powietrzu.

Umag
 

Przy placu stoi barokowy kościół NMP - XVIII-wieczna świątynia ma niezbyt ciekawy front, ozdobiony jedynie sześcioma pilastrami, i wolno stojącą niewysoką dzwonnicę z zegarem i ciekawymi podwójnymi oknami na najwyższej kondygnacji. We wnętrzu kościoła znajduje się XV-wieczny wenecki poliptyk. Będąc w miasteczku warto zwiedzić Starówkę, która zajmuje niewielki półwysep, zamykający zatokę portową. Od dworca autobusowego i wjazdu do miasta prowadzi tutaj ul. J. Rakovca, przechodząca w ul. D. Alighieri. W północnej stronie starówki, przy zatoce portowej przebiega promenada nadmorska. Od Trgu Marija i Lina nosi nazwę Nova Obala. Rusza stąd kołowa kolejka turystyczna, którą można dojechać wzdłuż wybrzeża prawie do Savudriji.

Podążając cały czas wzdłuż brzegów półwyspu, okrąża się niemal całą starówkę. Przebiegająca wzdłuż Trgu slobode Obala J.B. Tita prowadzi w kierunku falochronu zamykającego port, skąd ładnie widać marinę przy drugim brzegu portowej zatoki. Życie turystyczne w pełni sezonu tętni głównie przy promenadzie i w najbliższej okolicy działają: liczne restauracje, kawiarnie oraz biura turystyczne i sklepy. Naprzeciw starówki, po drugiej stronie zatoki portowej widać marinę, jedną z największych w Chorwacji. Kąpielisko miejskie znajduje się przy ul. Savudrijskiej, prawie naprzeciwko kempingu Stella Maris, przy trasie kolejki. Oprócz niego kąpać można się przy hotelach i koło mariny. Od kilku lat miasto posiada europejski certyfikat Błękitnej Flagi, przyznawany za czystość morza i plaży. W północno-zachodniej części Istrii wytyczono kilkanaście tras rowerowych, z których sześć posiada oznaczenia. Dwie przebiegają przez Umag i Savudriję. W biurze informacji turystycznej w Umagu warto poprosić o mapkę.

Już od dziesięciu lat w Umagu organizowane są imprezy z cyklu Umasko koncertno ljeto. Można wówczas nie tylko posłuchać różnych gatunków muzyki, ale także obejrzeć przedstawienia teatralne, wystawy, rewię mody, a nawet wybory miss. Większość koncertów odbywa się w kościele NMP, a imprez - na Trgu slobode. Sierpień to czas turnieju tenisowego Croatia Open.

Współrzędne geograficzne Umag
Latitude: N 45° 26’ 14" (45.4372062), Longitude: E 13° 31’ 33" (13.5257205)

Umag na forum

  • Aneta
    Aneta

    Będąc w Umag albo przynajmniej w tym regionie warto wypożyczyć rower, chyba że ma się swój i zwiedzić okolicę na rowerze. Istnieje kilka wytyczonych pięknych tras rowerowych wiodących przez przepiękne punkty widokowe. Wycieczkę warto zacząć wcześnie rano, słońce wtedy pięknie oświetla latarnię itp. Trasa wegług mapki zaczyna się w Savudriji niedaleko latarni morskiej. Prowadzi wzdłuż brzegu w kierunku przylądka Sv. Ivan. Stąd wspina się stopniowo przez Alberi i Crveni Vrh do najwyższego punktu trasy, którym jest Sv. Petar. Potem następuje ostry zjazd do nadmorskiego osiedla Savudrija-Kanegra, po czym ponowny stromy podjazd. Od Kanegra szlak prowadzi w głąb lądu i powoli się obniżając, zmierza do Katoro. Z Katoro trasa wiedzie wzdłuż brzegu do punktu startu. Co roku będąc w Umag przemierzam tą trasę - polecam.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]