Savudrija

Na północno-zachodnim krańcu Istrii, niemal przy granicy Słowenii leży Savudrija - typowo turystyczna miejscowość, uważana przez niektórych za przedmieście Umagu. Turyści przybywają do niej tłumnie, doceniając ciepłe morze, plaże i sosnowe lasy. Istnieje tam dogodny dojazd samochodami lub autobusami np. z dworca w Umagu. Gospodarka tego niewielkiego miasteczka oparta jest głównie o rolnictwo, ponieważ jest jedną z najbardziej zielonych części Istrii, z cennymi lasami i żyznymi polami. W sezonie budżet lokalnych mieszkańców wspomaga również dochód z turystyki.

Do odległego o ok. 9 km Umagu prowadzi droga zwana Savudrijską, wzdłuż której zbudowano hotele i osiedla turystyczne. W okolicach latarni morskiej jest poczta, sklepy oraz biuro informacji turystycznej.

Savudrija to również nazwa przylądka, najbardziej na zachód wysuniętego punktu Chorwacji. Jego północną stronę oblewają wody Zalewu Pirańskiego. W 1117 r. niedaleko przylądka Savudrija flota Republiki Wenecji rozgromiła statki papieża Aleksandra III i Fryderyka Barbarossy. Okoliczną atrakcją jest latarnia morska. Na przylądku o tej samej nazwie stoi 36 m wysoka latarnia z roku 1818, najstarsza zachowana budowla tego typu na wybrzeżu Chorwacji. Można w niej zarezerwować noclegi w jedynym apartamencie - zajmuje się tym m.in. biuro turystyczne Penul ze Splitu. Latarnia na przylądku Savudrija uważana jest za najpiękniejszą latarnię morską całego Adriatyku.

Latarnia na przyladku Savudrija
Latarnia na przyladku Savudrija
Jedna z piękniejszych latarni usytuowanych w okolicy miasteczka Savudrija na Istrii.

Współrzędne geograficzne Savudrija
Latitude: N 45° 29’ 33" (45.49251), Longitude: E 13° 30’ 21" (13.5059259)

Savudrija na forum

  • Brak rozmów na temat Savudrija.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]