Poreč

Poreč, rzymskie miasto Parentium. Położone na zachodnim wybrzeżu - wąskim półwyspie, mniej więcej w połowie zachodniego wybrzeża Istrii. Miasto oferuje turyście błękitnozielone ciepłe morze ze skalistymi zatoczkami, piniowe zagajniki i małe wysepki. Jest to jedno z najstarszych miast tego półwyspu. Starożytny Dekumanus z wypolerowanymi kamieniami, nadal pełni rolę głównej ulicy miasta. Nawet po upadku Rzymu Poreč pozostał ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa, w którym biskup Eufrazije zbudował wspaniałą bazylikę, która jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki bizantyjskiej w Europie.

W Porecu, istniejącym ponad 2000 lat i bogatym w pomniki kultury, bije serce zachodniego wybrzeża Istrii i okolicy zwanej Poreśtina. Mieszka tu około 22 000 mieszkańców. W sezonie Poreć gości miliony turystów. Poreć jest obecnie największą miejscowością wypoczynkową na Istrii. Wiele osób przyjeżdża tu, by zobaczyć bazylikę Eufrazjana, zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Latem atmosfera się zagęszcza, na jednego mieszkańca przypada ponad dwóch gości. Od lat 60. ubiegłego wieku Poreć nastawia się na obsługę setek tysięcy turystów z całej Europy. Czeka na nich kilkadziesiąt eleganckich hoteli i mnóstwo miejsc w pokojach gościnnych, apartamentach i na kempingach. Kto nie lubi tłumów, powinien przyjechać na początku lata lub wczesną jesienią.

Lekko pagórkowata okolica z winnicami, uprawami oliwek i urodzajną glebą, poprzecinana lasami dębowymi i sosnowymi stanowiła w przeszłości podstawę dobrobytu mieszkańców. Dzisiaj miejscowe rolnictwo nie jest w stanie wyżywić złaknionych turystów, którzy wędrując po kraju tłumnie przejeżdżają przez półwysep. Starą część miasta wybudowano na niewielkim półwyspie, w pobliżu którego jest zagospodarowana przez hotele wysepka św. Mikołaja (Sveti Nikola). Na północ i południe od starego Poreč rozlokowały się współczesne dzielnice, m.in. zaprojektowane z myślą o turystach Plava Laguna i Zelena Laguna. W starej części miasta zachował się układ urbanistyczny z czasów rzymskich oraz wiele zabytków romańskich i gotyckich. Ślady minionych epok, widoczne niemal na każdym kroku czynią to miasto niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Wzdłuż skalistego brzegu, na północnym krańcu starego miasta, można znaleźć wiele doskonałych miejsc do kąpiel w morzu. W starym mieście znajduje się wiele historycznych zabytków. Ruiny dwóch rzymskich świątyń leżą pomiędzy: Trg Marafor a zachodnim krańcem półwyspu. W 4-piętrowym Muzeum Regionalnym, które mieści się w starym, barokowym pałacu przy Dekumanus 9, znajdują się wystawy archeologiczne i historyczne.

Widok na miasto Poreč
Widok na miasto Poreč
Przepiękna panorama starego miasta w miejscowości Poreč na Istrii. W sezonie dookoła murów mija się setki turystów dziennie. Poreč jest jednym z najbardziej popularnych kurortów

Starówkę najlepiej zwiedzać na piechotę, zostawiając samochód na jednym z dużych parkingów. W północnej części starego miasta wznosi się słynna bazylika, a jego południową granicę stanowi nadmorska promenada (Obala Marsala Tita). Idąc nią na południe, dociera się do przystani dla jachtów. Główną atrakcją miasta jest bazylika Eufrazjańska z VI w., gdzie można podziwiać wspaniale zachowane, złote mozaiki bizantyńskie. Również kapitele, rzeźby i architektura są wspaniałymi świadectwami dawnej świetności Poreča. Wstęp do kościoła jest bezpłatny, a za małą opłatą można zwiedzić przylegającą do niego bazylikę z okresu wczesnego chrześcijaństwa. z posadzką ozdobioną mozaikami z IV w.

Bazylika Eufrazjewa z VI w, której budowę zlecił ówczesny biskup Eufrazjusz, jest niepowtarzalnym przykładem wczesnobizantyjskiej sztuki w basenie Morza Śródziemnego, Cały kompleks (bazylika, chrzcielnica, atrium, dzwonnica, zamek biskupów) znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Poreč widziany z samolotu
Poreč, chorwackie miasto położone na półwyspie Istria. Miasto jest jednym z największych ośrodków turystycznych w kraju. W Poreču jest około 30 hoteli, a co roku

Współrzędne geograficzne Poreč
Latitude: N 45° 13’ 38" (45.2271652), Longitude: E 13° 35’ 41" (13.5947399)

Poreč na forum

  • Aneta
    Aneta

    Wielokrotnie będąc w Porec na Istri wybieram się na zwiedzanie miasta, warto to zrobić wcześnie rano - gdy słońce jeszcze nie grzeje i bez pospiechu można przechadzać się oglądając codziene zajęcia lokalnych mieszkańców - później giną w tłumie turystów. Wieczorem zachód słońca w Poreć jest piękny, a wieczorami i nocą ulice Porec to istny tłum ludzi - tysiące a może dziesiątki tysięcy ludzi przechadzają się ulicami, wszystkie stoliki w restauracjach i kawiarniach zajęte, coś niespodziewanego i niespotykanego w naszych kurortach nadmorskich. Ale wracając do tematu bardzo spodobała mi się Bazylika. Przepiękne dzieło człowieka jakie się zachowało i nie zostało rozgrabione. Cała Bazylika ozdobiona jest przepięknymi bizantyjskimi mozaikami, lokalna legenda głosi że w 303 r. poniósł śmierć właśnie w tym miejscu, gdzie stoi bazylika człowiek okrzyknięty świętym. Już po dziesięciu latach wydarzenie to upamiętniono, budując kościół, w którym przechowywano jego relikwie. Ozdobione mozaiką wejście prowadzi do czworokątnego atrium. Niewielki dziedziniec otaczają krużganki, których kolumny mają rzeźbione bizantyjskie kapitele. W atrium umieszczono plan i historię bazyliki. Oglądając mozaikę zwróćcie uwagę na żywą kolorystykę robiąca największe wrażenie po południu, kiedy oświetlają je promienie słońca wpadające od strony wejścia. Za wstęp do Bazyliki nie płaci się nic - jak wszystkie obiekty sakralne w Chorwacji zwiedzać można za darmo, należy pamiętać jedynie o odpowiednim stroju - tzn nie być roznegliżowanym o co w sezonie czasem ciężko ;) Zapłacić należy natomiast za wstęp na punkt widokowy.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]