Fažana

Na zachodnim wybrzeżu Istrii, w odległości ok. 8 km od Puli znajduje się miasteczko Fažana, znana przede wszystkim jako miejsce, z którego odpływają łodzie wycieczkowe na pobliską wyspę Veliki Brijun znajdującą się na terenie Parku Narodowego Brijuni. W sezonie miejscowość odwiedza sporo turystów, choć Fažana na pierwszy rzut oka wygląda bardziej jako miasteczko tranzytowe przez które przebiega droga prowadząca do o wiele większego Porecia.

Turystyczne centrum Fažany zlokalizowano przy nabrzeżu i molu, przy którym cumują łodzie. Rolę promenady nadmorskiej pełni wysadzana sosnami piękna szeroka - bardzo pokazowa ulica prowadząca do miejskiego mola, nosząca nazwę Obala Marsala Tita. Niedaleko mola widać zbudowany z szarych kamiennych bloków kościół św. św. Kośmy i Damiana, w sezonie otwarty dla zwiedzających codziennie, a po sezonie otwierany tylko podczas niedzielnych mszy Św. Do kościoła należy otynkowana dzwonnica z zegarem. Patronów świątyni wyobraża kolorowa płaskorzeźba nad wejściem. Gotycki portal okalający drzwi pochodzi z XVI w., podobnie jak ołtarze z pięknymi malowidłami i freski.

Fažana to typowe, rybackie miasteczko, gdzie można podziwiać rybaków przy pracy, kupić świeżą rybę bądź owoce morza lub zaopatrzyć się w lokalne wyroby z okolicznych gajów oliwnych. Władze i lokalni mieszkańcy starają się jak mogą by zatrzymać u siebie turystów - między innymi bardzo dobrze przygotowanymi plażami, z łagodnym i prostym zejściem do morza. W miasteczku powstał również dość popularny Dino Park.

Centrum Fažana
Centrum Fažana
Wzorem innych okolicznych miast również w miasteczku Fažana życie turystyczne i nie tylko skupia się przy nabrzeżu, gdzie wczesnym rankiem ciężko pracują lokali rybacy, a

Współrzędne geograficzne Fažana
Latitude: N 44° 55’ 41" (44.928039), Longitude: E 13° 48’ 15" (13.8042445)

Fažana na forum

  • Brak rozmów na temat Fažana.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]