Chorwacja - Planowanie podróży / Przewodnik

Planowanie podróży

Planując wyjazd nad Adriatyk, warto jeszcze w domu przypomnieć sobie aktualną mapę polityczną Bałkanów, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów. W związku ze wstąpieniem Słowenii, Polski, Słowacji, Czech oraz Węgier do strefy Schengen na całej trasie przejazdu (bez względu na wybrany wariant) nie spotkamy kontroli na przejściach granicznych. Warto jednak wiedzieć, iż może ona być dokonana w innym dowolnym miejscu, dlatego też nie wolno wyjeżdżać z kraju bez ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość (dowodu osobistego bądź paszportu). Planując pobyt w Chorwacji, dobrze wcześniej wiedzieć, czy nie będziemy chcieli pojechać, choćby na godzinę, do sąsiedniej Bośni. W przypadku pozytywnej odpowiedzi, należy obowiązkowo wziąć ze sobą w podróż ważny paszport, gdyż Bośnia i Hercegowina nie wchodzi w skład Unii Europejskiej. Uwaga ta dotyczy także Czarnogóry oraz Serbii.

Przekraczanie granic pomiędzy państwami bałkańskimi nie powinno przysparzać kłopotów. Przejścia położone na granicy węgiersko-chorwackiej oraz słoweńsko-chorwackiej spełniają europejskie standardy. Żadnych przeszkód nie należy spodziewać się także na pozostałych granicach, z wyjątkiem sezonowych kolejek.

Dokumenty podróży: Ważny paszport lub inny dokument, uznany w umowach międzynarodowych, dla obywateli niektórych państw również dowód osobisty (dokument poświadczający tożsamość i obywatelstwo legitymującego się).
Informacja: Placówki dyplomatyczne i konsularne Republiki Chorwacji za granicą lub Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Republiki Chorwacji.

Podróż do Chorwacji
Podróż do Chorwacji
By podróż do Chorwacji odbyła się w miłej wakacyjnej atmosferze warto wiele rzeczy zaplanować jeszcze przed wyjazdem.

Zarówno w Słowenii, jak i Chorwacji, Serbii, Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie honorowane jest polskie prawo jazdy. Kraje te należą też do systemu Zielonej Karty. Jedynie w Słowenii i Chorwacji posiadanie tego dokumentu nie jest obowiązkowe, choć i tam pomaga w razie stłuczki czy wypadku.

Zwierzęta domowe: Pracownicy Urzędu Celnego, zgodnie z przytoczonym rozporządzeniem, kontrolować będą wwóz zwierząt domowych do 5 sztuk, w celach niekomercyjnych, podróżujących w towarzystwie właściciela lub upoważnionej przez niego osoby odpowiedzialnej za nie. Właściciele będą mogli ze swoimi zwierzętami domowymi wjechać na terytorium Republiki Chorwacji przez wszystkie przejścia graniczne, na których znajduje się odprawa celna. Według przytoczonego rozporządzenia, zgodnego z Zarządzeniem 998/2003/EZ, psy, koty i zwierzęta domowe z rodziny lasicowatych (Mustela putorius), wwożone na terytorium Republiki Chorwacji obecnie muszą być oznaczone elektronicznym systemem identyfikacji (mikroczipem).

Przepisy celne: Przepisy celne Republiki Chorwacji są prawie w całości zgodne z przepisami i standardami krajów należących do Unii Europejskiej. W przypadku wwozu przedmiotów o charakterze niekomercyjnym, do użytku osobistego, zwolnione z opłat celnych i podatku VAT są przedmioty jedynie do wartości 300,00 kun. Wwóz wszystkich produktów mięsnych, mlecznych i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, o masie całkowitej powyżej 1 kg, podlega przeglądowi weterynaryjnemu inspektora na przejściu granicznym. Wwóz wina ograniczony jest do maksymalnie 5 litrów od osoby. Obcokrajowcy i obywatele chorwaccy zameldowani poza granicami Chorwacji, mogą bez ograniczeń wwozić i wywozić walutę obcą i krajową w gotówce i czekach, ale zobowiązani są do każdorazowego zgłaszania celnikowi przewozu kwoty powyżej 40 000,00 kun. Wartościowy sprzęt profesjonalny i techniczny powinien także zostać zgłoszony celnikowi na przejściu granicznym. Do Chorwacji można wwieźć i z niej wywieźć sumę w obcej walucie do równowartości 40 tys. HRK, natomiast w walucie chorwackiej do 15 tys. HRK. Na przedmioty osobistego użytku nie ma cła. Wwożąc sprzęt specjalistyczny i techniczny, należy zgłosić go na granicy. Obowiązuje limit wwozu wyrobów alkoholowych.

Poniżej znajduje się wykaz produktów przewożonych w bagażu osobistym do Republiki Chorwacji.
do 10 kg - mięso, mleko, wyroby mięsna, wyroby mleczne
do 10 kg - mleko w proszku dla niemowląt, żywność dla niemowląt, i na specjalne potrzeby. (Produkty nie wymagające przechowywania w lodówce przed spożyciem, w opakowaniu ze znakiem towarowym producenta.
do 10 kg - specjalna karma dla małych zwierząt podawana ze względów medycznych, nie wymagająca przechowywania w lodówce przed spożyciem.
do 20 kg - ryba świeża, suszona, gotowana, marynowana lub wędzona; niektóre mauże, krewetki, homary, nieżywe mule i ostrygi. (Świeża ryba musi być wypatroszona, waga produktów rybnych nie może przekraczać 20 kg lub wagi jednej ryby na osobę zależnie od tego która waga jest większa.
do 10 kg - miód, żywe mule, żywe ostrygi i ślimaki.

Bez ograniczeń na teren Chorwacji wwozić można:
- chleb, ciasto, ciastka, czekolada, wyroby czekoladowe/cukiernicze jeżeli nie są wymieszane lub nadziewane wyrobami mięsnymi.
- dodatki do potraw pakowane dla użytkownika końcowego
- ekstrakty i koncentraty mięsne,
- oliwki nadziewane rybÄ…,
- wyroby mączne jeśli nie są nadziewane mięsem
- zupy i przyprawy pakowane dla użytkownika końcowego
- inne artykuły spożywcze nie zawierającego mięsa świeżego lub przetworzonego oraz wyrobów mlecznych, zawierające mniej niż 50% przetworzonych jaj lub wyrobów rybnych

Służba zdrowia: Szpitale i kliniki znajdują się we wszystkich większych miastach, a w mniejszych przychodnie i apteki. Turyści zagraniczni nie ponoszą kosztów świadczonych usług medycznych, jeżeli pomiędzy Chorwacją a krajem, z którego przyjeżdżają, została podpisana umowa o ubezpieczeniu zdrowotnym (w przeciwnym razie sami pokrywają koszty leczenia). Opieka medyczna (łącznie z transportem) udzielana jest w nagłych przypadkach według zasad i przepisów, które obowiązują ubezpieczonych obywateli Republiki Chorwacji, przy czym w taki sam sposób jak obywatele chorwaccy turyści uczestniczą też w kosztach opieki medycznej.

Polskie placówki konsularne działające przy ambasadzie udzielają turystom pomocy w kilku przypadkach, przede wszystkim w sytuacji kradzieży bądź zaginięcia dokumentów i pieniędzy, aresztowania, nieszczęśliwego wypadku lub śmierci za granicą. Po zagubieniu paszportu konsulat zobowiązany jest wydać dokument zastępczy umożliwiający powrót do kraju najkrótszą drogą. W przypadku aresztowania pomoc ograniczona jest ramami odpowiednich umów międzynarodowych. W sytuacjach naprawdę wyjątkowych placówki konsularne udzielają pożyczek, lecz w stosunku do potrzeb zdarza się do niezbyt często.

Planowanie podróży na forum

  • Aleksander
    Aleksander

    W Chorwacji upał panuje od początku wakacji, a w pasie nadmorskim Adriatyku aktualnie temperatury są nie do wytrzymania. Właśnie jestem w okolicy Dubrovnika i powiem żę temperatury z jakimi mamy tu do czynienia są nie do wytrzymania. Żar leje się dzień w dzień, jeszcze w lipcu kiedy to byliśmy na wyspie Hvar było gorąco, ale obecnie po tak długotrwałej suszy i wysokiej temperaturze powietrza pojawiają się poważne awarie węzłów elektro-energetycznych. Coraz częściej zamykane są sklepy, podobno też fabryki. Generalnie uwielbiam ciepełko, i w zeszłym roku kiedy to temperatura w sezonie w Chorwacji zbytnio nie rozpieszczała, to sytuacja z jaką mamy do czynnienia w tym roku wydaje się koszmarna. W poszczególnych miejscowościach wielokrotnie padały już rekordy temperatury - 42.5 st C, bo z taką ludzie mają do czynnienia w dzień, w nocy natomiast jest niewiele chłodniej bowiem nie spada poniżej 30 stC, woda w Adriatyku jest równie ciepła i w większości przekracza już 30 stC, w lagunach znacznie więcej. Taka sytuacja na dłuższą metę może spowodować braki energii elektrycznej, a nawet reglamentacje wody pitnej. Sytuacja meterologiczna w całej części Europy okazuje się podobna, więc Chorwacja nie jest tu jakimś wyjątkiem. Wysokie temperatury panują również choćby w Polsce jednak tu temperatura wyraźnie spada po zachodzie słońca. Nasze wakacje w Chorwacji za tydzień dobiegną końca i mimo że jest to już dziesiąty nasz wyjazd nad Adriatyk to szczerze nie przypominam sobie by kiedykolwiek z wcześniejszych wyjazdów było aż tak gorąco. Uwielbiam jak jest ciepło i słonko grzeje ale wielotygodniowa susza i codzienne upały nie do wytrzymania stają się męczące i chyba po raz pierwszy trzeba będzie skrócić wyjazd z powodu upału.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]