Wypożyczalnie samochodów

Wypożyczenie auta jest dość drogie. W cenę wliczona jest nieograniczona jazda, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie od wypadków i kradzieży (autocasco). Lepiej wynająć samochód od firmy międzynarodowej przed przyjazdem do Chorwacji, co jednak nie jest regułą. Kierowca musi mieć skończone 21 lat, posiadać prawo jazdy przynajmniej od dwóch lat oraz legitymować się ważnym paszportem lub międzynarodowym dokumentem tożsamości.

Samochód wypożycza się co najmniej na 24 godziny. Koniecznie trzeba sprawdzić ubezpieczenie, aby się upewnić, czy nie będzie dodatkowych obciążeń w razie wypadku. Główne firmy wynajmujące samochody, takie jak Budget, National i Avis, mają oddziały w całej Chorwacji. Najlepiej skontaktować się z centralnym numerem rezerwacji.

Kradzież pojazdu trzeba natychmiast zgłosić na policję, w innym wypadku ubezpieczenie traci ważność, a wynajmujący musi sam zapłacić za naprawę. W wielu miastach starówka jest zamknięta dla ruchu kołowego, z wyjątkiem stałych mieszkańców. Uliczek starych miast lepiej unikać, gdyż są wąskie, trudno się w nich poruszać, poza tym mogą zostać nagle zablokowane lub odholowane.

Podróżowanie samochodem
Podróżowanie samochodem
Zwiedzanie Chorwacji samochodem to jedna z popularniejszych i wygodniejszych form turystyki. Turyści którzy przybyli tu samolotami, bądź promami mogą wypożyczyć samochód w wielu tutejszych wypożyczalniach.

Dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/godz. na obszarze zabudowanym, 80 km/godz. poza obszarem zabudowanym, 100 km/godz. na drogach szybkiego ruchu i 130 km/godz. na autostradach. Jednak wielu Chorwatów jeździ szybciej. Autobusy i pojazdy z przyczepami nie powinny przekraczać 80 km/godz. Należy zapinać pasy bezpieczeństwa i nie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy. Oficjalnie wymaga się informowania policji wypadkach i stosowania trójkąta ostrzegawczego. Za wszelkie łamanie przepisów grozi mandat, a za jazdę pod wpływem alkoholu odbiera się prawo jazdy.

Od granicy Chorwacji do Zagrzebia i dalej na Istrię, Kvarner czy do Zadaru można poruszać się autostradami, na których płaci się za pokonanie poszczególnych odcinków, a co roku do użytku oddawany jest nowy odcinek, gdyż nakłady na drogi w Chorwacji są ogromne. Dziś, udając się do Dalmacji, możemy już dostać się autostradą aż do Splitu: należy skorzystać z autostrady A1 z Zagrzebia do Zadaru, a potem do zjazdu na Split w miejscowości Dugopolje. Główna droga, tzw. Magistrala Adriatycka, prowadząca wzdłuż wybrzeża od Rijeki przez Zadar, Szybenik, Split i Makarską po sam Dubrownik, jest bardzo kręta i bywa niebezpieczna - szczególnie podczas deszczu. Widoki są przepiękne, ale prędkość jazdy zazwyczaj nie przekracza 50 km/godz. Należy uważać na miejscowych kierowców, jeżdżących bardzo brawurowo. Niektóre fragmenty trasy zmuszają do jazdy między przepaścią z lazurowym morzem w tle a zboczami wzgórz. Leżące w przepaściach wraki nie zawsze oznaczają tragedię, czasami jest to po prostu złom porzucony przez właścicieli.

Wypożyczalnie samochodów na forum

  • Jarek
    Jarek

    Właśnie wróciłem z majowego wekendu z Chorwacji i ceny paliw na stacjach w Chorwacji wyglądają następująco : olej napędowy (diesel) kosztuje : 9,93 kn benzyna 95 – 10,70 kn benzyna 98 – 11,00 kn LPG – 5,80 kn A więc za litr benzyny w Chorwacji po przeliczeniu zapłacimy trochę więcej niż w Polsce, bo aktualnie w polsce jest po 5,35 a w Chorwacji licząc w złotówkach wychodzi jakieś 5,55 a więc około 20 groszy drożej na litrze. Dodam jeszcze że po drodze w krajach przejazdowych do Chorwacji paliwo było w takiej cenie: Niemcy 1.58 euro czyli 6.68 zł Austria 1.38 euro czyli 5,76 zł Słowenia 1,46 euro czyli 6,12 zł Włchy 1,73 euro to aż 7,22 zł Ceny podane to bezołowiowa 95. To co mnie zdziwiło to to że zawsze w polsce tankowalem do pełną, potem przez niemcy tankowalem tylko tyle by dotoczyc się do austri. w Austri tankowalem minimum by dojechać w Słoweni gdzie zazwyczaj paliwo było najtańsze, a zdarzały się nawet takie lata że w Słoweni paliwo wychodziło taniej niż w Polsce. A aktualnie wychodzi jednak że Tankujemy do pełną w Polsce, a następnie do Pełna w Austri. i Chorwacji. Włochy, Niemcy i Slowenie jechać ekonomicznie i ewentualnie dotankowywac tylko minimum by przejechać przez kraj.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]