Kwatery prywatne

W Chorwacji nie tylko duże miasta, ale prawie każde miasteczko i wioska na wybrzeżu adriatyckim przekształcają się teraz w miejsca turystyczne. Na wybrzeżu ceny noclegów zmieniają się w zależności od sezonu. Na ogół najtaniej jest w kwietniu, maju i październiku. Państwo to już od kilku lat jest bardzo popularne i dlatego w lipcu i sierpniu mogą być trudności ze znalezieniem wolnych kwater lub odpowiadających nam warunków noclegowych. W czerwcu i wrześniu jest nieco drożej, a w lipcu i sierpniu ceny rosną o 50%. Ceny noclegów w w głębi kraj u nie zmieniają się raczej przez cały rok. Trzeba uważać na ceny podane w broszurach wydawanych przez biura informacji turystycznej ponieważ często są znacznie niższe niż w rzeczywistości.

Popularnym rodzajem noclegów w Chorwacji są kwatery prywatne. Czasami można je zarezerwować w agencjach turystycznych, ale do rachunku są wtedy doliczane różne podatki i marże. Najlepiej od razu skontaktować się z właścicielami, których można spotkać na ulicach lub po prostu zapukać tam, gdzie znajduje się napis sobe.
Podobnie jak w Zakopanem właściciele kwater oczekują turystów na dworcu autobusowym lub przystani promowej. W ten sposób unika się wymogu przynajmniej 4-dniowego pobytu, jednak biura informacji turystycznej nie sprawdzają standardu pokoi. Właściciele domów nie płacą dzięki temu wysokiej marży agencjom i 30% podatku dochodowego.

Jeżeli cena wydaje się zbyt wysoka, należy się targować. Przy negocjacjach ważne jest ustalenie czy oferowana przez właściciela cena, liczona jest za pokój czy od osoby (co jest korzystne dla turystów indywidualnych). Oferowane pokoje zawsze mają prysznice. Generalnie kwota, jaką trzeba zapłacić za prywatny pokój, jest niewiele wyższa od noclegu na kempingu czy w schronisku. Poza tym, pobyt na kwaterze stanowi okazję do poznania miejscowej rodziny. Niestety, w głębi kraju nie ma prywatnych pokoi, a w samym Zagrzebiu ceny kwater prywatnych są bardzo wysokie.

Prywatne kwatery i apartamenty
Prywatne kwatery i apartamenty
Prywatne kwatery, apartamenty i pokoje to oprócz licznych campingów główne formy zakwaterowania w Chorwacji. Wielu Chorwatów utrzymuje się z wynajmowania pokojów, a często nawet całych

Kwatery prywatne na forum

  • Tomek
    Tomek

    To zależy - jeśli masz jakieś specjalne wymagania co do kwatery, że np musi być z widokiem na morze, albo po stronie morza, z dostępem do morza itp. to może być ciężko bo te miejscówki jeśli nie są rezerwowane to zawsze idą w pierwszej kolejności. Jeśli chodzi tylko o nocleg, to na pewno coś znajdziecie. Jednak polecam może nie rezerwacje, ale zrobienie wstępnego przeszukania chociażby w internecie kilku ewentualnych lokalizacji. A na miejscu w zależności od okoliczności rozejrzeć się za czymś lepszym/tańszym/atrakcyjniejszym itp. Zaletą rezerwacji jest komfort i pewność że miejsce czeka, wadą jest jednak to że czasem bywa że obok opłaconego wcześniej i zarezerwowanego lokum jest o wiele atrakcyjniejsza miejscówka. Warto więc wstępnie mieć kilka adresów a na miejscu jeśli czas i siły pozwolą poszukać i porównać. Pamiętaj że w podróży może być różnie - może jakiś korek i kilkugodzine stanie na autostradzie, do tego upał zmęczenie i może choroba lokomocyjna. warto mieć choćby wstępnie sprawdzony adres. Ja tak co prawa robię z campingami - nigdy nie rezerwuje bo daje sobie możliwość wyboru na miejscu ale zawsze mam kilka adresów w razie gdybym nie miał siły na szukanie to wiem gdzie i za ile można się zatrzymać. pozdrawiam

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]