Pociągi

Sieć nie jest rozbudowana i nie ma wielu połączeń między głównymi miastami. Podróż pociągiem zwykle trwa dłużej niż autobusem. Bilety są tanie i można je kupić na dworcach lub u konduktora. Główne linie łączą Zagrzeb i Split oraz Split i Rijekę. Serce kraju i wspinająca się na surowe krasowe Góry Dynarskie. W 2004 r. otwarto na tej trasie nowe połączenie ekspresowe, które skróciło czas podróży z 7,5 do 5 godzin.

Chorwaci rzadko podróżują koleją. Pociąg nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli komuś się spieszy, ponieważ austro-węgierskim władzom bardziej zależało kiedyś na połączeniu chorwackich miast z Austrią i Węgrami niż pomiędzy sobą. Split, Pula i Rijeka mają bezpośrednie połączenie z Zagrzebiem, ale pociągi jeżdżą powoli, trzeba też przygotować się na długie czekanie. Nie dziwi więc, że większość mieszkańców w ogóle nie podróżuje koleją, choć dla amatorów skorzystanie z tego niefunkcjonalnego systemu może być atrakcją.

Dworce kolejowe:
Glavni kolodvor, Zagrzeb
TrgTomislavov 12 Split
Kneza Domagoja 10 Rijeka
Trg Kralja Tomislava 1 Pula
Kolodvorska 5 Szybenik
Fra Jerolima Milete24 Zadar
Ante Starćevića 3

Kolej w Chorwacji
Kolej w Chorwacji
W Chorwacji ze względu na ukształtowanie terenu - infrastruktura kolejowa zlokalizowana jest głównie w głębi lądu. Sieć ICN HR to chorwackie przedsiębiorstwo zarządzające brawie 3

Pociągi na forum

  • Ania
    Ania

    Niewiele się zmieniło w tym temacie od wielu lat, bowiem raczej nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego Polski z Chorwacją. Dojazd pociągiem wymaga co najmniej jednej przesiadki w Budapeszcie lub w Wiedniu i trwa od 15 do 24 godz. Z tego też powodu bilet kolejowy (najtańszy 800 zł w jedną stronę) jest droższy od autokarowego i od kosztów związanych z przejazdem samochodem. Można też dojechać pociągiem z inego miasta za granicą, ponieważ Chorwacja ma bezpośrednie połączenia kolejowe ze Słowenią, Bośnią i Hercegowiną, Węgrami, Włochami, Austrią, Szwajcarią, Niemcami, Serbią i Czarnogórą. Wszystkie informacje o rozkładzie jazdy w Polsce są dostępne na stacjach PKP oraz w internecie: w.pkp.pl. Jeden z najpopularniejszych europejskich rozkładów jazdy pociągów międzynarodowych znajdziemy na stronie: w.reiseauskunft.bahn.de. Warto też porównać ceny biletów w firmach Inter Raił, Wastels lub Euro Domino. Z powodu kosztów i czasu pociąg nie jest jednak polecanym środkiem transportu. Wybierając się do Słoweni pociągiem, mamy do wyboru kilka możliwości. Codzienie kursuje z Polski pociąg do Budapesztu - z Krakowa oraz z Warszawy, przez Katowice i Bielsko-Białą. Dojeżdża on na budapesztański dworzec Keleti. Z pobliskiego dworca Budapest Deli odjeżdża codzienie bezpośredni pociąg do Lubiany. Alternatywą jest podróż z Krakowa lub Warszawy do Wiednia, gdzie przesiadamy się na ekspres do Lubiany. Połączenie nie należy do najtańszych (pociągi Inter- i EuroCity). Jeśli chcemy zaoszczędzić, a mamy dużo czasu, to dobra jest opcja podróżowania pociągami regionalnymi od granicy do granicy i kupowania biletu taryfy międzynarodowej na jak najkrótsze odcinki pomiędzy przystankami po obu stronach granicy. W Polsce i na Słowacji jest to dość powszechny sposób podróżowania, natomiast na Węgrzech nie można jechać tym samym pociągiem mając dwa bilety, tj. krajowy do ostatniej stacji przed granicą i międzynarodowy od tej stacji do pierwszej stacji już za granicą. Dlatego podróżując do Słoweni, najlepiej dojechać wcześnie rano z Budapesztu do miasta Zalaegerszeg. Tu kupujemy bilet międzynarodowy do Murskiej Soboty, gdzie musimy przesiąść się na lokalny pociąg słoweński do Ptuja lub Mariboru. Jest to sposób dość czasochłony, ale zdecydowanie najtańszy.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]