Waluta

Jednostką monetarną w Chorwacji od roku 1991 jest 1 kuna (kn, międzynarodowy symbol bankowy HRK). Chorwacki nowy pieniądz otrzymał oryginalną i swojską nazwę kuna. Taka nazwa narodowej waluty jest nawiązaniem do tradycji sprzed wieków. W średniowieczu, kiedy dostępność pieniądza jako środka płatniczego była ograniczona, kunie futerko służyło do regulowania codziennych należności. Kuna wprowadzona została w miejsce jugosłowiańskiego dinara; przez jakiś czas proponowano nazwę korona chorwacka, lecz ta za bardzo kojarzyła się z okresem drugiej wojny światowej. Kuna dzieli się na 100 lipa, których w praktyce nie stosuje się, zaokrąglając rachunki. W obiegu są banknoty o nominale 5,10, 20, 50, 100, 200 i 500 kn; monety 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lipa oraz 1, 2 i 5 kn.

Waluty obce można wymieniać we wszystkich bankach, a także w kantorach (mjenjaćnica), urzędach pocztowych, agencjach turystycznych i hotelach. W bankach oraz niektórych kantorach nie pobiera się prowizji od transakcji (w pozostałych miejscach wynosi ona ok. 1,5-3,5%). Czeki podróżne (euroczeki) można realizować jedynie w bankach - otrzymuje się za nie kuny. Przy każdym banku są bankomaty,z których można wypłacić kuny, używając kart: American Express, Eurocard, Mastercard, Diners Club, Visa.

Waluta w Chorwacji
Waluta w Chorwacji
Powszechnie używany środek płatniczy w Chorwacji. Kurs chorwackiej Kuny jest raczej stabilny i od lat utrzymuje się na poziomie 1 HRK = 0,55 zł. Łatwo

Raczej nie opłaca się w Chorwacji płacić walutą obcą, np. euro lub dolarami, choć przy drobnych kwotach straty mogą być nieduże. Kurs liczony jest przez miejscową obsługę orientacyjnie, zawsze na jej korzyść. Odradza się przewożenie większych sum pieniędzy, chociaż warto mieć gotówkę na wszelki wypadek, zwłaszcza jeśli ktoś wybiera się w odleglejsze regiony kraju.

Wykres przedstawia kurs PLN względem chorwackiej kuny z okresu ostatniego roku.


Kurs Euro względem chorwackiej kuny, z ostatniego roku


Kurs USD względem 1 chorwackiej KUNy, okres 1 roku.

Waluta na forum

  • Tomek
    Tomek

    Przy obecnie slabnacym złotym, i przepowiadanym kursie 4.40 za euro moim zdaniem w nadchodzącym sezonie warto będzie w Chorwacji płacić kartami kredytowymi i kartami płatniczymi. Po zeszłorocznym wyjeździe zauważyłem że równie dobrym sposobem było zabranie gotówki (w zlochych polskich) i wymianą jej bezpośrednio w chorwackich bankach. Oszczędzić w ten sposób można koszty przewalutowania. Jeśli ktoś ma już gotówkę w euro, to oczywiście zabrać euro i wymienić je na miejscu na kuny, jednak jeśli ktoś z was potrzebuje mieć przy sobie gotówkę, i nie ma jej w obcej walucie to napewno nie opłaca się jej wymieniać na euro, by znów ją wymienić na kuny. Nie opłaca się również w Polsce szukać KUN bo kurs jest wyjątkowo niekorzystny. Czyli, jeśli już mamy euro lub dolary to zabieramy je i wymieniamy na miejscu. Jeśli nie mamy waluty, a na miejscu potrzebowali będziemy gotówki to albo zabieramy złotówki i wymieniamy na miejscu, lub jeśli nasz bank nie pobiera prowizji od wypłat w bankomatach za granicą. wypłacamy na miejscu. Najlepszą opcją to płatność kartą, lecz jak wiadomo nie wszędzie można. :(

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]