Zagrożenia

Wizyta w Chorwacji nie wiąże się ze specjalnym zagrożeniem dla zdrowia i nie wymaga żadnych uprzednich szczepień. W lecie należy się zabezpieczyć przed udarem słonecznym, oparzeniami i odwodnieniem, zabierając kapelusz, używając kremu z filtrem przeciwsłonecznym oraz pijąc dużo wody. W Chorwacji można bez obaw pić wodę z kranu. Goście, którzy wymagają specjalnej opieki medycznej, powinni zabrać odpowiednie leki oraz listę składników danego medykamentu, co w razie konieczności pomoże aptekarzowi w znalezieniu odpowiednika. Planując dłuższą wyprawę w chorwackie góry, powinno się pomyśleć szczepieniu przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych poważnej chorobie wywołującej obrzęk mózgu, a czasem prowadzącej do śmierci. Innym potencjalnym zagrożeniem są jeżowce czarne, kolczaste, kuliste stworzonka żyjące w rejonie skalistych plaż. W przypadku nadepnięcia kolce mogą wbić się w stopę, co jest bardzo bolesne, a jeżeli nie zostaną wyciągnięte, może dojść do zakażenia.

Opieka medyczna w Chorwacji jest na wysokim poziomie i ma standard porównywalny z zachodnioeuropejskim. W większych miastach działają szpitale, w mniejszych całodobowa pomoc medyczna. W większości miast i miasteczek są apteki czynne całą dobę. Szczegółowych informacji udzielą lokalne biura turystyczne.

Przestępczość w Chorwacji jest niższa niż w Europie Zachodniej, a napastowanie turystów zdarza się rzadko. Ryzyko można zmniejszyć, nie zostawiając cennych przedmiotów w samochodzie, pilnując rzeczy osobistych i nie chodząc samemu nocą po ustronnych okolicach. Warto wykonać kopie paszportu na wypadek kradzieży, żeby ambasada mogła szybko wydać duplikat.

Kręte drogi i jeżowce
Kręte drogi i jeżowce
Kręte ruchliwe drogi, wysoka temperatura i jeżowce to statystycznie największe niebezpieczeństwo dla licznych turystów w Chorwacji. Spędzając tutaj swój urlop należy szczególnie uważać poruszając się

Zagrożenia na forum

  • Adam
    Adam

    Cześć, my chętnie zawsze zabieramy autostopowiczów - głównie studentów i ludzi młodych ponieważ jakoś tak łatwiej o zaufanie. Rada dla autostopowiczów jest taka by po pierwsze łapać stopa gdzieś gdzie zatrzymywany pojazd może się bezpiecznie zatrzymać - nie róbcie tego w miejscach gdzie nie można się zatrzymać bo kierowca nie będzie dla was ryzykował kolizji, wypadku czy choćby otrzymania mandatu. Zatrzymując pojazd trzeba być miłym - pogodnym, nikt nie weźmie sfrustrowanego autostopowicza, a jak już się wsiądzie to wypada zamienić kilka grzecznościowych słów, a nie słuchawki na uszy i olewka.. Kierowcy niektórzy właśnie zatrzymują się tylko dlatego by móc z kimś zamienić kilka słów by podróż milej upływała. No i jeszcze jedno - autostopowicz musi mieć czysty plecak, może to banalne ale jak ktoś plecak czy inny swój bagaż trzyma na ziemi w piachu, liściach itp... to później wszystko to wniesie komuś do samochodu brudząc fotele, tapicerkę itp.. pamiętajcie o tym i miłego podróżowania autostopem po Chorwacji !

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]