Ubezpieczenie i opieka medyczna

Każdy, kto jest objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce, ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej, a więc także w Chorwacji. Jednak zakres bezpłatnych usług medycznych, objętych ubezpieczeniem, jest ograniczony. Od 1 stycznia 2006 r. dokumentem uprawniającym do świadczeń medycznych na terenie wszystkich państw członkowskich UE jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawana w formie plastikowej karty. Ubiegać się o nią mogą wszystkie osoby wyjeżdżające czasowo za granicę, ubezpieczone we właściwej dla siebie instytucji krajowej (w przypadku Polski w NFZ). Karta EKUZ zawiera podstawowe dane osobowe właściciela (imienną kartę posiadać muszą także dzieci), numer identyfikacyjny instytucji, która wydała kartę, własny numer identyfikacyjny oraz datę ważności.

EKUZ upoważnia do bezpłatnego korzystania ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratowania zdrowia i życia oraz wszystkich innych świadczeń medycznych, umożliwiających kontynuowanie pobytu w danym kraju, nie może być natomiast wykorzystana do realizacji poza granicami kraju zaplanowanych wcześniej zabiegów medycznych, nie obejmuje także usług w gabinetach prywatnych. Osoby ubezpieczone, ale nie posiadające EKUZ, powinny w razie potrzeby porozumieć się telefonicznie z oddziałem NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania. Oddział wystawi wtedy jednorazowy Certyfikat Zastępczy, który po przesłaniu faksem będzie podstawą do bezpłatnego skorzystania ze świadczeń medycznych. W pozostałych przypadkach wszystkie koszty związane z obsługą medyczną spadają na nas, a o ich zwrot możemy starać się po powrocie do kraju (na podstawie zachowanych rachunków i dowodów zapłaty).
http://www.nfz.gov.pl

Mimo istniejącej międzynarodowej umowy z Chorwacją o współpracy w dziedzinie służby zdrowia, która dotyczy pomocy lekarskiej, gdyż pomoc ta jest świadczona w bardzo ograniczonym zakresie, np.jako pierwsza pomoc ofiarom wypadków drogowych. Warto się więc ubezpieczyć, co zagwarantuje nam zwrot kosztów ewentualnego leczenia. Sama polisa nie jest droga, a wizyta u lekarza lub, co gorsza, leczenie szpitalne bez takiego ubezpieczenia, kosztuje bardzo dużo.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie upoważnia do bezpłatnego korzystania ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratowania zdrowia i życia oraz wszystkich innych świadczeń medycznych.

Turyści wyjeżdżający za granicę na wczasy lub wycieczkę organizowaną np. przez biuro podróży powinni sprawdzić, czy w cenę jest wliczone ubezpieczenie kosztów leczenia. Jeżeli tak, to w jakiej firmie biuro je wykupiło i jakie wybrało kwoty gwarancyjne. Niestety, biura podróży zazwyczaj ubezpieczają swoich klientów na najniższe sumy gwarancyjne. Jeśli uczestnicy wczasów czy wycieczki nie zostali ubezpieczeni przez organizatora wyjazdu od kosztów leczenia, ubezpieczenie obejmuje tylko następstwa nieszczęśliwych wypadków, a za ewentualną pomoc medyczną za granicą turyści będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. Pełny pakiet ubezpieczeniowy, wykupiony w towarzystwie ubezpieczeniowym, zapewni nam całkowite odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas wakacyjnego wyjazdu. Polacy przebywający na terenie Chorwacji mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej tylko w razie nagłej potrzeby (poważnego wypadku itp.). Ponieważ Polska podpisała konwencję o ubezpieczeniu zdrowotnym, aby uzyskać doraźną pomoc medyczną, wystarczy udać się z paszportem do przychodni, gabinetu lekarskiego lub szpitala. W większości wypadków trzeba zapłacić za wizytę (co sporo kosztuje), ale jeżeli mamy ubezpieczenie z kraju, wystarczy wziąć od lekarza zaświadczenie z nazwiskiem pacjenta, numerem ubezpieczenia, diagnozą i opisem przeprowadzonego badania czy leczenia, a w kraju dostaniemy zwrot kosztów. Prywatna wizyta lekarska kosztuje od 20 do 30 EUR. Za dobę spędzoną w szpitalu trzeba zapłacić ok. 50 EUR (nie pokrywa to kosztów operacji oraz leków).

Ubezpieczenie i opieka medyczna na forum

  • Tomek
    Tomek

    A więc tak, w Chorwacji obowiązuje i uznawane jest polskie ubezpieczenie, należy przed wyjazdem udać się do lokalnego odziału NFZ i wystąpić o wydanie Europejskiej karty ubezpieczenia. NFZ wydaje taką kartę każdemu kto opłaca składkę zusowska zdrowotną i kartą taka wydawana jest bezpłatnie. Niestety w wakacje trzeba się liczyć ze sporymi kolejkami więc należy pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej. Karta ważna jest niestety tylko 30 dni od jej wydania. Posiadanie ubezpieczenia z NFZ nie zwalnia nas z ubezpieczenia prywatnego w jednym z towarzystw świadczących takie ubezpieczenia. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje ciekawe pakiety ubezpieczeń wakacyjnych, indywidualnych grupowych i rodzinych. Stawka ubezpieczenia w pakiecie podstawowym zwykle nie przekracza 2-4 USD /osobę / na dzień. Jeśli na wakacje jedziemy całą rodzina warto porównać ceny ubezpieczeń w pakiecie dla całej rodziny, zwykle wychodzi znacznie taniej. Koszt ubezpieczenia w wariancie podstawowym zwykle wynosi około 150 zł za 3 osobową rodzinę do 15 dni. Warto się ubezpieczać, ponieważ koszt ubezpieczenia stanowi niewielki procent kosztu całego wyjazdu a może uchronić nas przed naprawdę dużymi kosztami w przypadku jakieś dolegliwości jaką spotka nas podczas pobytu w innym kraju. Choćby udar słoneczny, atak wyrostka czy ostry ból zęba może być powodem wielkich wydatków na które bez ubezpieczenia nie będziemy przygotowani.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]