Opłaty drogowe

W Chorwacji opłaty podlegają wszystkie autostrady oraz za przejazdy niektórymi tunelami i mostami. Przy wjeździe na autostradę otrzymuje się specjalny kwitek (raćun za koriśtenje autoceste), który trzeba zachować do zjazdu, gdzie płaci się, nie wysiadając z samochodu i podając przez okienko wyliczoną sumę.

Podjeżdżając do punktu opłat, należy mieć przy sobie drobne, najlepiej odliczoną wcześniej stawkę, by nie tamować ruchu. O zbliżaniu się zjazdu informują parę kilometrów wcześniej kilku języczne tablice z napisem cestarina (Autogebuhr, pagamento, payment). Wysokość taks wywieszona jest w widocznym dla kierowcy miejscu, po lewej stronie, bezpośrednio przed wjazdem na stanowisko. Na upartego należność można regulować w obcych walutach, pamiętając jednak, że resztę po raczej niekorzystnym kursie otrzyma się w kunach.

Płatne mosty i tunele:
- Pół autostrada i tunele E65 (M12) przez Górski Kotar
- Tunel Ućka na Istrii, przy E751 (M 2.1) z Rijeki przez Pazin do Puli
- Most na wyspę Krk

  • Komentarze i opinie
  • Adrian
    Adrian

    Opłaty drogowe na terenie unii Europejskiej powiny być ujednolicone, a obecnie jest tak że jedni płacą jakieś grosze a inni muszą zapłacić dwu krotność swojej dniówki, by móc przejechać 400 km! To jest absurd jakiś.

    29 października 2013
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]