Wypłata gotówki z chorwackich bankomatów

Wielu turystów spędzających wakacje w Chorwacji zastanawia się jak wypłacać pieniądze z bankomatów. W tym krótkim wpisie postaramy się przedstawić krok po kroku jak wykonać ta prosta czynność, oraz jakie możliwości mamy do wyboru. Aktualnie na terenie całej Chorwacji bardzo popularne są terminale płatnicze, więc nie ma najmniejszych problemów z płatnościami kartami jak Visa czy Mastercard. Płatności kartami popularne są zarówno w sklepach spożywczych, hotelach, większych campingach jak i restauracjach czy terminalach promowych. Nie mniej czasami potrzeba jest nam lokalna gotówka - HRK (Chorwacka Kuna).

Wypłata gotówki z bankomatu w Chorwacji
Wypłata gotówki z bankomatu w Chorwacji
Wypłacając gotówkę z bankomatu w Chorwacji często już w pierwszym kroku mamy możliwość wyboru polskiego języka. Kolejny krok to często możliwość wyboru DCC a więc

Zakup tej waluty najmniej opłacalny jest w Polsce. Dość popularną praktyką jest zakup w Polsce Euro i wymiana w Chorwacji na Kuny. Podczas takiej operacji dwukrotnie ponosimy koszt różnicy wynikającej z kursu kupna i sprzedaży a więc opłacalność takiej operacji zapewne będzie dość wątpliwa. Bardziej uzasadniona będzie więc bezpośrednia wymiana złotówek w Chorwacji na Kuny - mniej więcej od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, nasza waluta jest w pełni wymienialna w Chorwacji. Kurs wymiany PLN na HRK w Chorwacji wynosi w zależności od aktualnego kursu około 1,61 kuny za każdą złotówkę. Przy takiej bezpośredniej wymianie nie ponosimy dwukrotnie kosztów, jak to jest w przypadku wymiany zł na eur i hrk.

Wreszcie kolejnym sposobem na pozyskanie chorwackiej waluty jest wypłata z bankomatu właśnie. W Chorwacji znajdziemy zarówno bankomat należący np do lokalnego banku, jak i również bankomaty sieci np Euronet (popularnej również w Polsce). Przed wypłatą należy mieć świadomość ewentualnych opłat naliczanych przez bank który wydał nam daną kartę. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi ponieważ każdy bank posiada swój Taryfikator Opłat i Prowizji. W przypadku kart kredytowych najczęściej (choć nie zawsze) wypłata gotówki z bankomatu wiąże się z naliczeniem opłaty (kwotowej lub procentowej) oraz prowizji dla banku za tzw przewalutowanie. Prawie zawsze też wiąże się to z naliczaniem odsetek z pominięciem okresu bez odsetkowego karty kredytowej. Najczęściej zatem wypłata z bankomatu za pomocą karty kredytowej będzie najgorszym rozwiązaniem i należy się tego bezwzględnie wystrzegać.

Wybór usługi DCC a więc przeliczenia waluty na walutę rachunku
Wybór usługi DCC a więc przeliczenia waluty na walutę rachunku
W kolejnym kroku możemy raz jeszcze potwierdzić wybór wypłaty bez lub z przeliczeniem po gwarantowanym kursie.

Zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku wypłaty z bankomatu korzystając ze zwykłej karty debetowej (bankomatowej np: typu electron). Tu możemy aczkolwiek wcale nie musimy ponieść opłatę (kwotową lub procentową) za samą operację, lecz warto to sprawdzić u siebie w banku ponieważ wiele banków oferuje darmowe wypłaty z bankomatów poza granicami kraju. Nie oznacza to jednak że taka operacja nie będzie wiązała się z poniesieniem innych kosztów. Jeśli bank daje nam darmowe wypłaty z bankomatów, prawie na pewno naliczy prowizję za przewalutowanie.

By uniknąć prowizji za przewalutowanie, rozwiązania są dwa. Pierwsze to korzystanie z usługi DCC (Dynamic Currency Conversion), która w dużym skrócie polega na rozliczeniu kwoty transakcji bezpośrednio w walucie rachunku do którego wydała została karta. A więc wypłacając pieniądze z bankomatu i wybierając "Wypłata z przeliczeniem" operator bankomatu dokona przeliczania po swoim kurcie a nasz rachunek zostanie obciążony w PLN. Uniknąć w ten sposób możemy prowizji naliczonej przez nasz bank za przewalutowanie, jednak należy zwrócić uwagę czy kurs operatora będzie dla nas korzystny.

Po wyborze DCC lub bez przeliczenia odbieramy pieniądze
Po wyborze DCC lub bez przeliczenia odbieramy pieniądze
Po stosownym wyborze odbieramy potwierdzenie oraz gotówkę z bankomatu.

Druga opcja wypłaty Kun z bankomatu jest tzw karta walutowa wydana do rachunku prowadzonego w danej walucie. W przypadku strefy Euro idealnie sprawdza się rachunek prowadzony w Euro a w przypadku Chorwacji dobrym rozwiązaniem będzie rachunek prowadzony w USD - czyli w walucie w której operator karty np. Visa rozlicza transakcje. W przypadku wypłaty gotówki z bankomatu w Chorwacji za pomocą karty wydanej do rachunku walutowego wybieramy opcję "Bez przeliczenia", by rachunek obciążony został bezpośrednio w USD a więc walucie właściwej dla rozliczeń Visa.

Bardzo wskazane jest by w kwestii ewentualnych opłat naliczanych przez nasz bank rozeznać się odpowiednio wcześniej przed wyjazdem, a podczas samego wyjazdu mieć świadomość aktualnego kursu danej waluty gdyż zarówno podczas płatności kartą, czy też wypłacie pieniędzy z bankomatu na decyzję czy korzystamy z opcji DCC mamy niewiele czasu - warto więc wybierać świadomie.


 • Komentarze i opinie
 • Tomek
  Tomek

  Gdyby ktoś zastanawiał się jaki jest kurs wymiany w kantorach i bankach to wygląda to mniej więcej jak na załączonym poniżej zdjęciu. Za Polską Złotówkę w chorwackim kantorze dostać możemy około 1,6 Kuny a za 1 euro 7,3 kuny za dolata amerykańskiego 6,5 Kuny a więc teoretycznie opłaca się wymieniać Dolary na Kuny bo u nas są w zakupie tańsze a w Chorwacji różnica między Euro a Dolarem to tylko 0.8 Kuny. Generalnie osobiście jestem zdania że najlepiej jest maksymalnie dywersyfikować płatności, czyli wziąć trochę Euro w gotówce (przyda się podczas przejazdu przez państwa strefy Euro). Zabrać też PLN i wymienić na miejscu bo kurs jest nie najgorszy a unikamy prowizji i innych opłat. Resztę płacić kartą, a tam gdzie się nie da wypłacić gotówkę z bankomatu - w ten sposób unikamy ewentualnej straty a i kurs mamy rozbity na dni a nie z jednego konkretnego dnia. pozdrawiam wszystkich dusigroszy :-))

  Kurs walut w Chorwackim kantorze
  Kurs walut w Chorwackim kantorze
  20 lipca 2017
 • Tomek
  Tomek

  Chyba coś się zmieniło zwłaszcza z bankomatami sieci Euronet w Chorwacji bo teraz podczas wypłaty pieniędzy z tego bankomatu do wyboru mamy wypłatę z przewalutowaniem wg. jakiegoś ich kursu (a więc usługa dcc) albo co gorsze wypłata bez przewalutowania ale z prowizją w wysokości 22 hrk !!!!! Jak na załączonym zdjęciu widzimy - wypłacałem 600 kun wybrałem opcje bez przeliczania w lokalnej walucie (ponieważ mam kartę walutową)

  Wypłata gotówki z bankomatu Euronet w Chorwacji
  Wypłata gotówki z bankomatu Euronet w Chorwacji
  12 sierpnia 2018
 • Grzegorz
  Grzegorz

  Sytuacja z dziś, przelicznik w bankomacie w Chorwacji EUR do PLN 1 do 5,19 przy kurcie w Polsce 4,46 za EUR … do tego dodatkowo prowizja 4,79 za wypłatę w bankomacie …… MASAKRA

  17 sierpnia 2023
 • Tomek
  Tomek

  Jestem ciekaw jak do tej transakcji podejdzie mój bank ponieważ mam kartę walutową oraz jedną darmową wypłatę w miesiącu - ze wszystkich bankomatów. Generalnie więc radzę unikać w Chorwacji bankomatów sieci Euronet ponieważ podczas wypłaty gotówki mamy do wyboru albo przewalutowanie po kiepskim kursie - 0.63 gr za 1 kunę (aktualny kurs to 0.57) a więc tracimy 5 gr na każdej kunie. Albo jeśli odrzucimy przeliczenie to bankomat pobierze prowizję 22hrk - czego jestem ciekaw bo bank obiecał 1 wypłatę w miesiącu bezprowizyjną

  Bankomat Euronet i opcje wyboru przewalutowanie czy prowizja
  Bankomat Euronet i opcje wyboru przewalutowanie czy prowizja
  12 sierpnia 2018
 • Marek
  Marek

  Miałem dokładnie taki sam przypadek. Mam konto walutowe a na nim kuny HRK. Wybierałem 200 kun w bankomacie ATM Euronet. Oczywiście było napisane o prowizji 29,30 kuny ale również odrzuciłem opcje i wziąłem bez przeliczenia. Niestety z konta walutowego automatycznie pobrało mi 229,30 HRK a bankomat wypłacił mi 200 HRK. Pisałem już do mBanku w tej sprawie ale oczywiście oni umywaja ręce i mówią że oni ode mnie nie wzięli żadnej prowizji... Że to bank z którego to bankomatu wybierałem pieniądze. 2 lata temu będąc w Chorwacji miałem kartę DB i bez żadnego konta walutowego ale za to wypłata za free na całym świecie. Płaciłem prowizje tylko za przewalutowanie. Pomimo tego opłacało się to znacznie bardziej niż wymiana na kuny w PL.

  2 maja 2019
 • Marta
  Marta

  Tez mialam dokladnie taka sama sytuacje. wylata 1200 kun i oplata 22 kuny- chociaz wyplate z bankomatow za granica mam za darmo ( Opcja bzwbk - 15 zl na 10 dni ). ciekawa jestem czy tyczy sie to tylko Euronetu?

  28 sierpnia 2018
 • Kostek
  Kostek

  W Chorwacji lepiej unikać sieci Euronet, nie wiem dokładnie o co chodzi, ale wypłata 800 kun kosztowała mnie dodatkowo ok 40 zł

  4 września 2018
 • Bartek
  Bartek

  Cześć, kwota 29.30kun to jest prowizja bankomatu Euronet i jest niezależna od Twojego banku. Euronet jakiś czas temu wprowadził prowizje od wypłaty dla osób używających obcej karty niż kraj, w którym się znajdują. Przykładowo: używasz polskiej karty w Chorwacji - płacisz prowizje, używasz polskiej karty w Polsce - nie płacisz prowizji bankomatowej Euronet. Osoby, które mają np. darmowe wybieranie pieniędzy za granicą powinny raczej szukać bankomatów pochodzących z lokalnych banków, a nie Euronet.

  22 sierpnia 2019
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]