Tučepi

Tučepi to miejscowość turystyczna położona w Dalmacji Środkowej, oddalona o 5 km od miasta Makarska, będącego znanym centrum riwiery o tej samej nazwie. Miejscowość ta, położona na miejscu dawnych antycznych budowli, usytuowana jest opodal pięknej żwirowej plaży ciągnącej się wzdłuż Kanału Brackiego - szlaku morskiego żeglarzy i miłośników windsurfingu. Tu możecie spędzić przyjemne i pełne relaksu wakacje w domowej atmosferze malej miejscowości, która jednocześnie zapewnia wiele możliwości uprawiania sportów wodnych.

Tučepi słynie z najdłuższej plaży na Makarskiej Riwierze ciągnącej się około 3 km, wzdłuż której się znajduje przepiękna promenada w alei sosen. Boisko do piłki nożnej z kilka mniejszych, centrum tenisowe i liczne obiekty gastronomiczne przyczyniają się do bogatej oferty turystycznej Tučepi, które rok za rokiem zdobywają znaczące nagrody za wysoki poziom jakości ich usług gastronomicznych i turystycznych oraz za uporządkowanie środowiska. Dzień rejonu Tučepi świętuje się 13. czerwca, na święto Św. Anty, a do końca miesiąca odbywają się tradycjonalne spotkania dalmatyńskich klap.

Tučepi po raz pierwszy wspomniane zostało w Kresevskiej karcie w roku 1434. W pobliżu hotelu Neptun znajduje się kościołek Św. Jurja z XIII wieku, zbudowany na fundamentach rzymskiej villae rusticae z II wieku. Legenda mówi, że przy kościołku został pogrzebany doża wenecki Petar Kandiano po przegraniu morskiej bitwy z Neretwanami i mieszkańcami Omisu przy Makarskiej w roku 887. Zachowane zostały i trzy wieży obronne poniżej Biokova z XVIII wieku: Wieża Sarića, Buselića i Lalića, które znajdują się w osadach o tych samych imionach i służyły do obrony przed tureckimi atakami. Dzięki przepięknemu widoku, lokalnym specjalnościom kulinarnym i jakościowym winom, turyści często odwiedzają wioski w Gornji Tučepi.

Tučepi na Makarskiej
Tučepi na Makarskiej
Tučepi słynie z najdłuższej plaży na Makarskiej Riwierze ciągnącej się około 3 km, wzdłuż której się znajduje przepiękna promenada.

Współrzędne geograficzne Tučepi
Latitude: N 43° 15’ 55" (43.2652508), Longitude: E 17° 03’ 31" (17.0585604)

Tučepi na forum

  • Krystian
    Krystian

    Przyznaje się w Tucepi zatrzymaliśmy się zupełnie przez przypadek, jadąc do Dubrovnika. Chwila zwiedzania, wyjście na plażę i promenadę i już wiedzieliśmy że musimy spędzić tu więcej czasu niż tylko przerwę w podróży. Zatrzymaliśmy się na ponad tydzień - to co nas urzekło w Tucepi to przepiękna długa wielka plaża - faktycznie to największa plaża w Chorwacji - chodzi o jej długość. Wprawdzie Chorwacja jest znana głównie ze skalistych plaż z nieregularnym brzegiem - jednak plaża w Tucepi to prawdziwa perełka. Jeśli ktoś chcę trochę odpocząć od skalistego dna i łatwo i bezpiecznie wchodzić do Adriatyku to ta miejscowość jest właśnie dla was. W Tucepi jest wszystko co potrzeba turyście, na wylocie w kierunku Makarskiej jest wielki hipermarket Konzum, gdzie można zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne artykuły spożywcze i przemysłowe. Do samej Makarskiej jest jakieś 5 kilometrów więc jeśli ktoś jest spragniony nocnego życia to ma niedaleko. W Tucepi są idealne warunki do uprawiania plażowania i kąpieli słonecznych i wodnych, plaża na której nie trzeba nerwowo szukać miejsca, bezpośrednio blisko promenada przy której jest mnóstwo kawiarenek, można zjeść, wypić kawę bądź zjeść pyszne lody. Szczerze polecam tą miejscowość - zjeździliśmy naprawdę kawałek Chorwacji i jest to jedna z naszych ulubionych miejscowości w Chorwacji!

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]