Stari Grad

W odległości 20 km od miasta Hvar leży Stari Grad (Stare Miasto), dawne centrum wyspy podobne do starożytnego Pharos. Stari Grad jest ulubionym miejscem turystycznym, a swój niepowtarzalny nastrój zawdzięcza licznym, stylowym winiarniom i przytulnym tawernom. Powstały tu letnie rezydencje ludzi zamożnych, filozofów i poetów, by wspomnieć księcia poetów Hektorovića.

To malownicze miasteczko, położone w północnej części wyspy Hvar, może jednak trochę rozczarować po wcześniejszej wizycie w Hvarze. Stari Grad znajduje się w miejscu, gdzie niegdyś stała starożytna latarnia morska. leży 20 km od Hvaru w zatoce Starigradski zaliv, dawnym centrum starożytnego Pharos. Obecnie jest to ulubione miejsce turystów i letników spędzających wieczory w licznych stylowych winiarniach i uroczych przytulnych kawiarenkach. W ogóle cala wyspa Hvar słynie z czerwonego wina wyrabianego z uprawianych tu winorośli. Pewnie dlatego upodobali sobie to miejsce artyści, filozofowie, pisarze i poeci. Nazwa Hvar pochodzi od greckiego słowa pliaros - latarnia morska. Stari Grad był stolicą wyspy do 1331 r., w którym to roku Wenecjanie przenieśli centrum administracyjne do Hvaru. Z tych czasów pochodzi spora, średniowieczna dzielnica, którą do dziś można podziwiać w centrum miasta. Warto też zwiedzić pałac chorwackiego poety Petara Hektorovicia, przy którym znajduje się sadzawka z rybami i ogród.

W mieście jest mnóstwo terenów zielonych oraz plaż i kąpielisk, skąd rozciąga się widok na morze i inne wyspy. Po wschodniej części można spacerować, oglądając liczne pałace i domy znanych dalmatyńskich rodzin i pozostałości budowli starożytnych. Szczególnie warta uwagi jest interesująca architektura zamku Tvrdalj zbudowanego na polecenie poety Hektorovicia. Stari Grad był stolicą wyspy do 1331 r. Od tego roku centrum administracyjne rozporządzeniem Wenecji zostało przeniesione do Hvaru. Około 385 r. p.n.e. osiedlili się tu Grecy, ale wkrótce Rzymianie zdobyli miasto, niszcząc wszystko na swej drodze. Powstała tu osada rolnicza z winnicami i wspaniałymi rezydencjami. Pamiątki, które pozostały po czasach rzymskich, to sarkofag, płaskorzeźba z aniołem przechowywana w kościele parafialnym i płaskorzeźba z okrętem na ścianie dzwonnicy. Intensywny rozwój miasta przypada na XVI i XVII w., kiedy budowano najwięcej zabytkowych budynków. Istniały tu wówczas dwa place nazywane Śkor, co oznacza, że przy ulicy znajdowały się miejsca, gdzie budowano statki i łodzie. W następnych latach Stari Grad dzielił losy całej wyspy, przechodząc kolejno pod obce panowanie.

Niewielkie miasto na wyspie Hvar
Niewielkie miasto na wyspie Hvar
Stari Grad jest to niewielkie miasto położone na chorwackiej wyspie Hvar. Populacja miasta wynosi 1,906 mieszkańców, natomiast całą gminę Stari Grad zamieszkuję 2,817 mieszkańców.

W całej wschodniej części miasta można oglądać liczne pałace. Jedyną pozostałością z czasów antycznych jest fragment szerokiego na 9 metrów muru cyklopowego. Znajduje się 011 przy domu Tadić Gramatorov oraz przy ulicy Ćiklopska. Interesująca jest architektura zamku Tvrdalj, który zbudował poeta Hektorović około 1520 r., wewnątrz parku na południowy zachód od Stari Grad. Przed potężną, w renesansowym stylu utrzymaną budowlą, znajduje się w jej południowej części basen otoczony zgrabnymi arkadami. Na licznych kamieniach wyryte są cytaty z dzieł Hektorovića w językach chorwackim, łacińskim i włoskim. W zamku znajduje się niewielkie muzeum etnograficzne ze zbiorem narzędzi pracy rybaków i rolników uprawiających winną latorośl w okolicach Hvar.

Leżący w pobliżu Dominikański samostan (klasztor dominikanów) z ogromnym kościołem z XIX w., mieści Archeolośki muzej. Między Stari Grad i Vrboska rozciągają się pola winnej latorośli. Już od czasów antycznych dojrzewało tu wino w piwnicach. Dzisiaj najbardziej znany i ceniony jest Plavac.

Stari Grad
To malownicze miasteczko, położone w północnej części wyspy Hvar, może jednak trochę rozczarować po wcześniejszej wizycie w Hvarze.

Lokalne promy ze Splitu przypływają do miejscowości Stari Grad trzy razy dziennie. Raz w tygodniu w niedziele wieczorem zawijają też tutaj promy kursujące z Vela Luka do Ankony we Włoszech. Przystań promowa znajduje się ok. 2 km od miasta w otoczonej sosnami zatoce, do której prowadzi ładna ścieżka. Do przystani można dojechać autobusem. 3 autobusy dziennie kursują z miasta do Hvaru.

Współrzędne geograficzne Stari Grad
Latitude: N 43° 11’ 02" (43.1839958), Longitude: E 16° 35’ 57" (16.5992505)

Stari Grad na forum

  • kuba
    kuba

    W centrum Starego Gradu znajduje się bardzo fajny, niedrogi kemping JURJEVAC. Polana zacieniona drzewkami, bardzo blisko do portu ok. 50-60 m. Bardzo polecam ;)

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]