Vrboska

Miasteczko Vrboska usytuowane jest na końcu sięgającej głęboko w ląd zatoki. Vrboska, położona przy końcu głęboko w ląd sięgającej zatoki, była niegdyś osadą rybacką, w której oporządzano ryby i odsprzedawano je żeglarzom weneckim jako prowiant. Było to główne zajęcie mieszkańców przynoszące niezłe dochody. W 1571 r. Turcy całkowicie zniszczyli miasto. Stanowi idealne naturalne warunki do zacumowania jachtu, dlatego też centrum miasta ściśle powiązane jest ze sporych rozmiarów mariną. Odpływają skąd łodzie-taksówki na pobliską niezamieszkałą wyspę szczególnie upodobaną przez naturystów - Zećevo. Po wschodniej stronie miasta, okolica jest pusta i niezamieszkała, znajduje się tam swego rodzaju punkt rekreacyjny. Można spacerować skalistymi specjalnie przygotowanymi ścieżkami albo opalać się w licznych zatoczkach. W miejscu gdzie zatoka wpływa do miasta znajduje się duża miejska plaża, z bardzo łagodnym zejściem do wody i żwirowym dnem idealnie nadającym się dla najmłodszych. Oprócz plaży i punktów gastronomicznych znajduje się tu ośrodek wypoczynkowy.

Podczas odbudowy wzniesiono kościół-twierdzę poświęcony Najświętszej Marii Pannie. W barokowym kościele Sv. Lovro (św. Wawrzyńca) znajduje się znakomity zbiór obrazów mistrzów Veronese i Bassano z Wenecji oraz malarza Medovica z Dubrownika.

Vrboska była pierwotnie osadą rybacką. Złowione ryby sprzedawano weneckim żeglarzom. Zajęcie to przynosiło mieszkańcom niezły dochód do roku 1571 r kiedy miejscowość została zniszczona przez Turków. Przy odbudowie z zapałem pracowali mieszkańcy. Wzniesiono wówczas kościół-twierdzę, która została poświęcona Najświętszej Marii Pannie. Kościół jest utrzymany w świetnym stanie, i dostępny jest do zwiedzania. Oprócz wspomnianego kościoła w Vrbosce znajduje się wiele innych atrakcji turystycznych, jak świątynia Św. Lovro, warto odwiedzić ze względu na dzieła mistrzów Veronese i Basamo z Wenecji i malarza Medovica z Dubrownika.

Vrboska
Vrboska
Vrboska to miejscowość turystyczna i mały port położony środkowej części wyspy Hvar w Chorwacji. Znajduje się pomiędzy miastami Jelsa i Stari Grad, w wąskiej i

Samo usytuowanie miasteczka przez którego środek przepływa kanał, stanowi ogromną atrakcję w ogromnej skali przypominającą Wenecję. Vrboska z Wenecją ma sporo wspólnego. Miasteczko jak i cała wyspa była pod panowaniem Wenecjan, co przyczyniło się do wielu wspólnych cech charakterystycznych jak liczne kamienne mosty nad kanałem przedzielającym miasto. Vrboska jest najmniejszym miasteczkiem na wyspie Hvar, będąc tutaj warto zwiedzić muzeum Ribarskie znajdujące się w dawnym domu rybackim. Przyjemnie jest również przespacerować się wąskimi krętymi uliczkami i zobaczyć jak mieszkają mieszkańcy Vrboski.

Z Vrboska kierując się dalej na wschód wyspy Hvar dotrzemy do jej krańca gdzie znajduje się położony najbliżej lądu port Sućuraj. To alternatywna przeprwa promowa na wyspę. Jednak ze względu na to że Hvar nie jest zamieszkały po tej stronie, infrastruktura drogowa nie należy do idealnych. Dlatego też o wiele popularniejsza jest przeprawa na wyspę z portu w Splicie.

Vrboska
 

Współrzędne geograficzne Vrboska
Latitude: N 43° 10’ 52" (43.1809927), Longitude: E 16° 40’ 20" (16.6722435)

Vrboska na forum

  • Tomek
    Tomek

    Witam, chciałem się z wami podzielić moją opinią na temat miasteczka Vrboska znajdującego się na wyspie Hvar. Jest to chyba najpiękniejsze miasteczko w jakim byłem będąc w Chorwacji, a spędzam tam wakacje od bodajże 8 lat. Miasteczko - bo tak je należy nazywać, jest niewielkie bardzo kameralne, ma swój niepowtarzalny urok. Przez jego środek przebiega kanał przez który pieszo przechodzić można licznymi kamienymi mostkami. Wygląda to wszystko uroczo, łodzie zacumowane na całej długości kanału po jego obu stronach wyglądają niczym zaparkowane samochody, jest to niepowtarzalny widok. Podobno Vrboska ma opinie małej Wenecji, i przyznać muszę że jest to po części prawda, to prawdziwa namiastka Wenecji. Z pewnością można poczuć się tu zupełnie inaczej niż w każdym innym Chorwackim miasteczku. W centrum znajduje się marina, cumują tu piękne łodzie, ale wiele łodzi cumuje również w zatoce przed miastem. W mieście znajduje się kilka zabytków, między inymi Kościół Najświętszej Maryi Panny - Crkva Sv.Marije zbudowany w około 1580 roku, jest też kościół świętego Wawrzyńca Crkva sv.Lovrinca i jeszcze jeden kościół sv.Petra z 1469 roku, wszystkie te obiekty są w świetnym stanie. Idąc w wzdłuż zatoki - za mariną dojść możemy do pięknej plaży miejskiej a raczej miejskiego ośrodka rekreacji, w którym znajduje się kilka punktów gastronomicznych, prawdziwie żwirową plażę z łatwym i bezpiecznym zejściem do morza - nie ma tu fal bowiem jest to bezpieczna zatoka. Na plaży znajduje się prysznic ze słodką wodą, wypożyczalnia kajaków, i inych sprzętów wodnych. Generalnie bardzo polecam !

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]