Makarska

To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na wybrzeżu Chorwacji, położone w centrum Riviery Makarskiej. Jest to centrum sportu, kultury, rozrywki i biznesu. Ta piękna miejscowość przyciąga swoim śródziemnomorskim klimatem i dalmacką architekturą. Wśród licznych plaż (najładniejsza, szeroka, żwirowa plaża) ciągną się promenady z restauracjami, kawiarniami i sklepami.

Centrum Makarskiej Riwiery rozpościera się wśród pinii, gajów oliwnych i winnic, u stóp najwyższego szczytu g. Biokovo, Św. Jure (1762 m), położone amfiteatralnie nad zatoką. Podczas II wojny światowej był to ośrodek walk narodowowyzwoleńczych. Kilkakrotnie bombardowane i bardzo zniszczone, zwłaszcza port, obecnie zbudowany niemal od nowa. Wiele domów z białego ciosanego kamienia.

Warto pamiętać, że główna promenada w Makarskiej porównywana jest do słynnej promenady w Cannes. Makarska to największe miasto Riwiery Makarskiej, mające długość 60 km. Jest to miejsce aktywnego wypoczynku, przyciągające licznych turystów bogata oferta turystyczna. Niezwykle piękne żwirowe i piaszczyste plaże i zatoki, okrążone sosnowymi lasami już przed wiekami były ulubionym miejscem mieszkańców Krety.

Pasmo górskie Biokovo
Pasmo górskie Biokovo
Większa część tureckiego i weneckiego dziedzictwa dawno znikła, ale centralny Trg Kacićev szczyci się barokowym kościołem św. Marka z pięknym XVIII wiecznym weneckim ołtarzem. Zaraz

Riwiera Makarska otoczona roślinnością śródziemnomorską znajduje się u podnóża masywu górskiego Biokovo. Obok oferty hotelowej i apartamentowej znaleźć można bogatą ofertę kempingową. Wymienimy tylko najbardziej znane centra: Dole, Żivogośće, Baśko Polje-Baśka Voda, Sutikla-Podgora i inne.

Nad Makarską wznosi się pasmo gór Biokovo z najwyższym szczytem 1762 m. Dogodne położenie geograficzne pozwala na organizowanie wycieczek do Splitu, Dubrovnika, na wyspy: Brač, Hvar i Korčula. Makarska miłośnikom aktywnego wypoczynku oferuje nowoczesne centrum sportowe.

Makarska u podnóża Biokovo
U podnóża masywu górskiego Biokovo, w długiej zatoce ciągnie się Riwiera Makarska otoczona roślinnością śródziemnomorską. Obok oferty hotelowej i apartamentowej znaleźć można bogatą ofertę kempingową.

W centrum miasta, w pobliżu bulwaru nadmorskiego, znajduje się największy miejski plac Andrije Kačića Miosića z jego pomnikiem w środku, to dzieło Ivana Rendića, został wzniesiony w roku 1890. Na placu odbywają się różne rozrywkowe i inne imprezy. Plac zyskał nazwę od imienia najwybitniejszego poety ludowego nie tylko Makarskiego wybrzeża, ale i całego narodu dalmatyńskiego, Andriji Kačiću Miosiću, pisarzu drugiej po Biblii najczęściej czytanej książki, która dotychczas doczekała się aż 64 wydań. Po stronie północnej placu znajduje się katedra św. Marka - zbudowana w roku 1766. Za katedrą znajduje się stara szkoła, która została zbudowana w XIX wieku z elementami klasycznymi i neorenesansowymi.

Współrzędne geograficzne Makarska
Latitude: N 43° 17’ 38" (43.2937769), Longitude: E 17° 01’ 17" (17.0215239)

Makarska na forum

  • Edward
    Edward

    Na Makarskiej zresztą tak samo w inych regionach Chorwacji jest bardzo ciekawie, ale np.porównawczo Makarska w zależności od zamieszkania w jedną stronę jest z górki ale za to w drugą pod górkę.Po kilku zejściach do plaży i powrotach w górę do miejsca zamieszkania, dla mieszczuchów zamieszkałych na równinach(mówimy o ludziach starszych,może schorowanych) to istny horor.Po kilku dniach nogi odmawiają posłuszeństwa, a przecież tacy ludzie nie jadą uprawiać alpinistyki, tylko jadą na wypoczynek.A więc w porównaniu z ośrodkami położonymi na poziomie jak np.Opatija jest bez porównania.Jednak tak czy owak, piękno tych regionów wynagradza wszelkie trudy i niedoskonałości.Byliśmy z żoną w tym roku z początkiem września i jesteśmy zadowoleni. Polecamy innym. 06-16.092013

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]