Omiš

Omiš to miasteczko leżące w środkowej części Dalmacji, miedzy Splitem a miejscowością Makarska. Położone jest w kanionie przepięknej rzeki Cetiny i otoczone masywnymi wąwozami. Liczne plaże i zatoczki, rośliny śródziemnomorskie, bogata oferta kulturowa i gastronomiczna, świeże powietrze i kryształowo - błękitne morze czynią riwierę Omišką doskonałym miejscem wypoczynkowym dla tych, którzy szukają odpoczynku od rytmu życia współczesnego. Przepiękna rzeka Cetina i jej kanion, skaliste piękności - góry Dinara, Mosor i Babnjaca, wiekowe gaje oliwne i winnice oraz pobliskie śródkowo-dalmatyńskie wyspy razem czynią atmosferę fantastyczne piękności.

Omiš to doskonała baza wypadowa zwiedzania reszty Dalmacji. Starożytne rzymskie miasta Split i Salona są tylko pół godziny jazdy oddalone od Omiša. Wyspy Brac, Hvar, Korcula i Vis są również dość blisko Omiša. Dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, Omiš jest naprawdę idealnym celem podróży. Rafting na rzece Cetina, wolne wspinaczki, nurkowanie, wędkarstwo, wspinaczki górskie, piesze wędrówki w przyrodzie, surfing, to tylko niektóre z aktywności, których unikatowa riwiera oferuje swoim zwiedzającym.

Omiś zasłynął w dawnych wiekach jako prastare gniazdo korsarskie. W przeszłości był powszechnie znany ze swoich piratów, których lodzie przez wiele wieków były synonimem zemsty, odwagi i siły dla obcych zaborców. Piraci, chociaż często zdarzało im się przegrywać morskie bitwy i tracić statki, nie wyrzekli się swojego "zawodu". Wzdłuż rzeki Cetiny przebiegała granica pomiędzy Chorwacją a księstwem Neretljan. W tym czasie w Omiśu miał swą siedzibę feudalny możnowładca - książę Kaćić, przywódca gusarów, czyli korsarzy. Względny spokój przyniósł dopiero rok 1444, kiedy miastem zawładnęli Wenecjanie.

Kurort Omis
Kurort Omis
Wysokie góry stromo schodzące wprost do Adriatyku nadają Omisiowi niepowtarzalnego charakteru.

Z czasów pirackiej przeszłości pozostał w mieście niezwykły zabytek - prawdziwy warowny zamek korsarski Mirabela, stojący na stromej skale. Obecnie można obejrzeć ocalałe kolumny z ciekawymi kapitelami, resztki murów, a także pozostałości różnego typu skrytek i schowków w których, niestety, nie ma już żadnych skarbów.

Na prawym brzegu Cetiny znajduje się najważniejsza budowla miasta, przedromański kościół św. Petar, jednonawowa świątynia z absydą i kopułą, stanowiąca niegdyś jeden z najważniejszych ośrodków studiów nad głagolicą.

Omiš
Omiš to miasteczko leżące w środkowej części Dalmacji, miedzy Splitem a miejscowością Makarska.

Zwiedzając Omiś, koniecznie trzeba udać się do wodospadów Cetiny nazywanych Gubavica. Rzeka płynie tu wąskim kanionem wśród wysokich białych ścian skalnych. Potem spada z hukiem z wysokości 50 m, wypełniając całą kotlinę maleńkimi kropelkami pyłu wodnego, mieniącymi się w słońcu wszystkimi barwami tęczy.

Współrzędne geograficzne Omiš
Latitude: N 43° 26’ 36" (43.4433559), Longitude: E 16° 41’ 35" (16.6929175)

Omiš na forum

  • pklkgkjk
    pklkgkjk

    bylam w Omiszu 3 razy. Przepiekne miasto. Makarska sie do niego nie umywa. 1/4 masteczka znajduje sie przy ruchliwej ulicy ale to wcale nie przeszkadza. Własnie ten gwar i tłok ktorego sie wcale nie odczuwa sprawił ze zakochałam sie w tym masteczku.Na ulicy ruchem kieruja policjanci lub policjanki z gwizdkami, ubrani na biało. Wiele kawiarenek, kawiarni restauracji. Polecam Rafting bylo super, moze spodziewałam sie mocnejszych wrazen ale tez było fajnie. Nie miszkałam w centrum Omiszu ani nie chodziłam tez na plaze tamtejsza. Mieszkałam 2 razy w NEMIRZE u pana Zlatana BASIĆ, a ten 3 raz w MIMICE. Oby dwa miejsca przepiekne. Czysta woda (troche zimna ale to przez rzeke ktora wpada do morza). POLECAM serdecznie wypoczynek w tym przecudownym miasteczku i w jego okolicy.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]