Vrbnik

Malownicze miasteczko wznosi się na miejscu prehistorycznego siedliska, na wzgórzu skalnym stromo opadającym ku morzu. Wąziutkie uliczki nadają miastu charakterystyczny koloryt i są świetnie zachowane, tak iż wydaje się, że czas w Vrbnik stanął w miejscu.

Vrbnik usytuowany jest amfiteatralnie na skalistym wzniesieniu, urwistym od strony morza. W dawnej siedzibie rodu Frankopanów zachowała się część kasztelu oraz resztki murów obronnych i baszt. Dawniej w obrębie fortyfikacji istniały dwie okrągłe wieże i dwie bramy, po których dziś nie został żaden ślad. Od wczesnego średniowiecza miasto było umacniane. Jego charakterystyczną cechą były nieregularnie rozmieszczone placyki oraz wspinające się w górę uliczki.

Przy dawnej południowej bramie znajduje się plac targowy, przy którym niegdyś stał ratusz i pałac książęcy. Na rynku warto obejrzeć dawną loggię oraz górującą nad resztą zabudowań XVII wieczną dzwonnicę. Stojący nieopodal kościół Wniebowzięcia Marli Panny pochodzi z XV w. Świątynia była przebudowywana w XVI w., a teraz znajduje się tu bardzo ciekawy renesansowy ołtarz boczny.

Vrbnik
Vrbnik
Vrbnik usytuowany jest amfiteatralnie na skalistym urwistym wzniesieniu od strony morza - wyspy Krk w regionie Kvarner.

W krętych uliczkach zachowało się jeszcze mnóstwo starych zabytkowych domów, z których wiele oblepiono gliną na wzór zabudowań z Baśki. Miłośnicy sztuki architektonicznej mogą poszukać wśród nich zabytkowych elementów dekoracyjnych, portali czy obramowań okien, których do dzisiaj przetrwało niestety niewiele.

Współrzędne geograficzne Vrbnik
Latitude: N 45° 04’ 33" (45.0757288), Longitude: E 14° 40’ 31" (14.6752504)

Vrbnik na forum

  • Joana
    Joana

    Mało kto wie że niepozorne miasteczko Vrbnik słyne jest i znane z produkcji wina. To właśnie tam dojrzewa najwspanialsze chorwackie wino. mieszkańcy Vrbnika na co dzień zajmują się uprawą winogron które na tutejszych zboczach wyspy Krk dojrzewają w idealnych warunkach, a bryza od Adriatyku wpływa najwyraźniej korzystnie na smak winogron a później wykonanego z nich wina. Przechadzając się tutejszymi ciasnymi uliczkami nie sposób nie zauważyć że oprócz turystyki to właśnie uprawa winorośli traktowana jest jako główne źródło utrzymania i rozwoju okolicy.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]