Novi Vinodolski

Przy końcu doliny Vinodol leży na niewielkim wzniesieniu Novi Vinodolski. Za nim otwiera się dolina w kierunku morza. Na tym miejscu zbudowali Rzymianie twierdzę Lopar. Zamek miał bronić Novi Vinodolski i dolinę jeszcze za panowania hrabiów Frankopanów. W tym miejscu 6 Stycznia 1288 r. został uchwalony status Vinodolski - pierwszy zbiór praw w Chorwacji. Novi Vinodolski usytuowane jest bezpośrednio nad Morzem Adriatyckim, liczący blisko 6 tyś mieszkańców, popularny kurort turystyczny, znajduje się w Primorsko-goranskiej županiji, 45 km od Rijeki.

W ciągu wieków na miasto często napadali Uskokowie z Senj i Turcy. W 1493 roku w Lika miała miejsce bitwa Turków z Chorwatami zakończona straszliwą klęską tych ostatnich. Aby uratować pozostałych przy życiu Chorwatów, biskup Kristofor popędził konie, jakie jeszcze pozostały, w fałszywym kierunku i w ten sposób zmylił pościg. Uciekinierzy, dotarłszy do Novi Vinodolski, z wdzięczności i z polecenia biskupa odrestaurowali kościół świętych Filipa i Jakuba. W tym kościele biskup został pochowany w 1499 roku. Od lego czasu kościół jest katedrą. W 1527 r. Turcy doszczętnie spalili miasto.

Godne zwiedzenia jest znajdujące się na pagórku stare miasto z katedrą Filipa i Jakova, z Pałacem Modrus i częściowo zachowanym zamkiem Frankopanów, w którym znajdują się biblioteka, galeria i Narodni muzej (Muzeum Regionalne). Idąc promenadą portową dochodzi się do plaży Lopar. Plaża jest płaska, piaszczysta, ale także żwirowa i kamienista. W sezonie spotkać tu można licznie przybywających turystów.

Lubiany kurort Novi Vinodolski
Lubiany kurort Novi Vinodolski
Novi Vinodolski to niewielki kurort turystyczny usytuowany bezpośrednio u wybrzeża Adriatyku.

Współrzędne geograficzne Novi Vinodolski
Latitude: N 45° 07’ 43" (45.1285255), Longitude: E 14° 47’ 23" (14.7897992)

Novi Vinodolski na forum

  • Brak rozmów na temat Novi Vinodolski.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]