Baška

To stare miasteczko położone jest w południowo-wschodniej części wyspy, nad zatoką zamkniętą po obu stronach białymi wapiennymi skałami o cudownych kształtach. Otoczona bujną roślinnością, najdłuższa u wybrzeży Adriatyku żwirowa plaża, wokół której powstały ośrodki wypoczynkowe nadające miastu turystyczny charakter, jest ulubionym miejscem odpoczynku mieszkańców i turystów. Malowniczo położona u stóp wysokiego pasma dyrskiego, i może z powodzeniem konkurować z Krkiem, stanowi też doskonała bazę wypadowa do pieszych wędrówek po okolicy. Najlepszym punkiem widokowym w miasteczku jest usytuowana na wzgórzu kaplica Sveti lvan.

Najwcześniej założono tu osadę rzymską, która kilka wieków później rozrosła się wokół kościółka św. Marka. W okresie średniowiecza ludność zaczęła przenosić się na pobliską skalistą górę. Tym sposobem na surowym szczycie powstał w XII w. Stari Grad, który jeszcze nie zdążył się w pełni rozwinąć, a już został spalony przez Wenecjan. Wówczas na brzegu morza powstało dolne miasteczko zwane Primorjem. Dzisiaj ośrodek ma niecodzienny, wydłużony kształt, a przez jego teren biegnie długa ulica, od której odgałęziają się wąskie dróżki prowadzące w kierunku wybrzeża. Za zabytkowym kościołem z 1722 r. teren nieregularnie się rozszerza. Najdziwniejszy kształt mają jednak tutejsze domy: architekci, jakby sugerując się wydłużonym kształtem wyspy, projektowali budynki wąskie i wysokie, które wyglądają jak wieże.

W średniowiecznej osadzie na szczycie wzgórza stał potężny kasztel Frankopanów. Dziś nie pozostał po nim nawet najmniejszy kamień, gdyż wraz z całym miastem został spalony przez Wenecjan w 1380 r. Zabudowa miejska na wysokim wzgórzu może dziwić podróżnego, który przypadkiem trafił do miasteczka i nic o nim nie wie, ale trzeba pamiętać, że podyktowane to byto względami bezpieczeństwa, swego czasu ważniejszymi niż niedogodności komunikacyjne.

Baśka położona na południowym krańcu Krk
Baśka położona na południowym krańcu Krk
Baśka, położona jest na południowym krańcu wyspy Krk, jest popularną miejscowością wypoczynkową. Znajduje się tam kamienista plaża malowniczo położona u stóp wysokiego pasma Dyrskiego.

Ludzie, wynajmujący pokoje w Baśce zapewne nie chcą by turysta spał w samotności. Zarówno w agencjach jak i w domach z wywieszką znalezienie pokoju 1-osobowego jest prawie niemożliwe. Większość właścicieli nie wynajmuje też pokoi na jedną noc, odsyłając turystów do hotelu. Do Baśki napływa tak wielu niemieckich i austriackich letników, że gospodarze mogą sobie pozwolić na dyktowanie warunków i zawyżanie cen.

Baska to także najstarszy ośrodek piśmiennictwa w języku narodowym, z którego pochodzi najstarszy zabytek pisany głagolicą, tzw. Kscunskii Ploca. We wczesnoromańskim kościele św. Lucji w miejscowości Juradvor położonej kilometr od Baśki przechowywany jest odlew słynnej płyty (oryginał znajduje się w muzeum w Zagrzebiu), na której utrwalony napis jest najstarszym tego typu zabytkiem w języku chorwackim. Przeor klasztoru Drźin kazał wyryć głagolicą akt darowizny ziemi pod klasztor i kościół nadany przez chorwackiego króla Zvonimira na rzecz opata.

Baška na wyspie Krk
Baska, z powodu ciekawej architektury uważana jest za jedna z najpiękniejszych miejscowości na wybrzeżu, a pod względem wielkości jest druga na Kvarnerskiej wyspie Krk, która

Współrzędne geograficzne Baška
Latitude: N 44° 58’ 20" (44.9722971), Longitude: E 14° 45’ 08" (14.7522268)

Baška na forum

  • Jarek
    Jarek

    Na urlop do Baśki położonej na wyspie Krk, pojechaliśmy chcąc poznać i spróbować jak to jest na campingu FKK. Znajduje się tam bowiem takowy camping nazwany Bunculuka. Camping położony jest na samym końcu uliczki prowadzącej do miasta. Odległość od miasta i położenie campingu sprawia że jest on dość dobrze odseparowany od przypadkowych gapiów, choć dostęp na plaże i do obiektów gastronomicznych mają również mieszkańcy apartamentów położonych w mieście. Tak więc w przyszłym roku znów pojedziemy na Krk, do Baski ale zamieszkamy już w apartamencie nie rezygnując z plaży FKK należącej do campingu :) Jeśli chodzi o samo miasteczko to jest ono dość małe, w sezonie bardzo tłoczne. Nie znajduje się tu wiele zabytków, jednak jest przecudowny punkt widokowy znajdujący się na szczycie góry nad miastem. Nieststy jest tam usytuowany cmentaż, i bez wątpienia można powiedzieć że jest to najpiękniejszy cmentaż na świecie. Widok jest przepiękny. Dostać się tam można spacerem, około 2-3 km krętą drogą prowadzącą pod górkę, lub tą samą drogą samochodem. Na górze bardzo wieje, w gorący upalny dzień, wiatr na górze daje spore orzeźwienie. Dla miłośników spacerowania i wspinaczki, w okolicach Baski istnieje kilka szlaków widokowych, prowadzących na jeszcze większą wysokość, z kąd panuje jeszcze piękniejszy widok na okolicę. Oprócz pięknych szlaków i cudownych plaż w okolicy jest mnóstwo langun z przepięknymi plażami. Na większość z nich dostać się można jedynie od strony morza, a więc taksówką wodną bądź wypożyczoną motorówką bądź kanu. Na takich plażach poczuć się można jak Adam i Ewa dosłownie w raju. W miasteczku wieczorem tętni życia tak samo jak w dzień, życie skupia się na promenadzie w zdłuż plaży i przystani w centrum miasta. Jest dużo restauracji, lodziarni czy pizeri. Bardzo dobrze i miło wspominam wakacje na wyspie Krk.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]