Pag

Miasto Pag położone jest na długiej, wąskiej wyspie o tej samej nazwie w okręgu zadarskim (Zadarska županija). Zlokalizowane jest pośrodku zatoki, wewnątrz wyspy. Okolice są górzyste o niezwykłym, raczej surowym krajobrazie. Obszar miasta Pag, wyznaczony przez Dalmatinaca dotrwał do naszych czasów. Kamień węgielny został położony 18 maja 1443 roku. Wokół centralnie usytuowanego placu, na którym krzyżują się dwie główne drogi wytyczono całą siatkę ulic. Na głównym placu stoi kościół parafialny Sv. Marija, gotycka bazylika z wieloma detalami renesansowymi. Na szczególną uwagę zasługuje fasada z ozdobnym reliefem i rozetą. Inspiracją dla jej powstania były koronki tworzone przez mieszkanki wyspy. Motyw czteroramiennej gwiazdy i rozety jest powszechnie znany w hafcie. Te małe arcydzieła mogą śmiało konkurować ze sławnymi koronkami z Brukseli i weneckimi reticella, toteż chętnie są kupowane przez turystów. Ośrodkiem ich powstawania jest szkoła koronek klockowych w Pag.

Przy salinie na południe od dzisiejszego Pag, znajdują się ruiny starego Pagus (Starigrad). Po starej bazylice pozostało niewiele. Dawni mieszkańcy wyspy żyli przede wszystkim z pozyskiwania soli. Dzisiaj żyją z pracy w gastronomii. Winnice są bogato rozwinięte. Szkoda, że miejscowego markowego wina Żutica wytwarza się tak niewiele. Oprócz oliwek do specjalności wyspy należy mięso jagnięce oraz ser owczy. Tutejszy Paski sir ma specyficzny smak, ponieważ jest robiony z mleka owiec wypasanych na łąkach, na których rosną korzenne i słone zioła oraz trawy.

W miejscowości Pag jest wspaniała, piaszczysta plaża, szczególnie polecana dla rodzin z dziećmi, gdyż woda w morza pogłębia się stopniowo i łagodnie. Odjeżdżając 2-3 km od miasteczka znajdziemy wiele małych, samotnych plaż, na których można opalać się jedynie w gronie najbliższych.


 

W pobliżu miasta występuje zakład odsalania wody i elektrownie wiatrowe. Miasto ma bogatą kulturę. Miejscowi wyrabiają tu wino domowej roboty, słone sery i haftowane koronki. Centrum stanowi plac Petra Kresimira IV, wokół którego jest zabytkowe stare miasto. Bardzo ładna jest w mieście niewielka starówka. Wiele ruin pochodzi jeszcze z czasów rzymskich. Ponieważ wybrzeże tu zapadło się, wiele fragmentów tych ruin znajduje się pod wodą. Obok mola portowego jest niewielka plaża.

Współrzędne geograficzne Pag
Latitude: N 44° 26’ 38" (44.4438033), Longitude: E 15° 03’ 19" (15.0554042)

Pag na forum

  • paweł
    paweł

    W zeszłym roku mieszkalem z rodzinką w malowniczej miejscowości Mandre, bardzo życzliwi ludzie, spokoje miasteczko. Na plaże codzienie jeździliśmy na dugą stronę wyspy. Polecam plaże Żyrce, wszystko co trzeba do miłego spędzenia dnia. Za apartament 2 pokoje, kuchnie lazienkę płaciłem 60 euro za dobę. Polecam :-)

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]