Karlobag

Niewielka miejscowość Karlobag usytuowana jest bezpośrednio przy chorwackim wybrzeżu Adriatyku, u podnóża pasma górskiego Velebit, w malowniczym regionie Dalmacji. Miasteczko to znane jest wśród turystów przede wszystkim ze względu na nietypowy, przepiękny widok na pobliską wyspę Pag. Wyspa ta wygląda zjawiskowo o wschodzie słońca, kiedy to promienie słoneczne oświetlają jej strome, surowe klify.

Obszar pasma górskiego wznoszącego się nad Karlobagem ogłoszony został światowym rezerwatem biosferycznym. Pasmo to przyczyniło się do zmiany miasta na bardzo atrakcyjną destynację turystyczną cieszącą się niezwykłą popularnością zwłaszcza wśród miłośników turystyki wysokogórskiej.

Do największych atrakcji turystycznych i najważniejszych zabytków należy kościół Św. Józefa z roku 1713 i resztki kościoła Św. Karl Borromeo, zbudowanego w roku 1767 i zniszczonego podczas 2 wojny światowej. Wszystkie te zabytki znajdują się bezpośrednio w centrum miasta. Będąc w Karlobagu warto wybrać się kilka kilometrów trasą na Gospic, wiodącą w górę Velebitu skąd rozpościera się przepiękny widok na miasto a także wspomnianą wcześniej wyspę Pag.
Przez Karlobag przebiega główna ulica, będąca częścią tzw Jardanki, lub magistrali Adriatyckiej - trasy łączącej północ z południem Chorwacji. Jardanka od Jardanu (Adriatyku) biegnie dokładnie wzdłuż wybrzeża Adriatyku gwarantując wspaniałe widoki i krajobrazy. Niegdyś była to główna droga łącząca nadmorskie miejscowości, obecnie rolę tą przejeły wygodne autostrady biegnące nieco bardziej w głębi lądu.

Centrum Karlobagu
Centrum Karlobagu
W centrum Karlobagu można kupić świeże ryby w porcie wprost od rybaków, którzy wrócili z połowów. Na niewielkim targu dostaniemy owoce. Jest tam też dobrze

Port w Karlobagu usytuowany jest przy głównej ulicy prowadzącej przez środek miasta. Cechą charakterystyczną Karlobagu są niezwykle silne wiatry zachodnie, oraz wiatr bora i jugo. Bora często ostro wieje z wszystkich stron. Wiatry te są wynikiem specyficznego ukształtowania terenu - wysokiego masywu górskiego wznoszącego się nad Karlobagiem. W szczycie sezonu wiejących nocą wiatrów można się spodziewać praktycznie codziennie, co potwierdza roślinność - głównie drzewa skierowane zgodnie z kierunkiem wiatru w stronę morza.

Karlobag choć rozwija się, wciąż pozostał typowo kameralnym miasteczkiem rybackim. Nie ma tu większych ośrodków lub typowo turystycznej bazy hotelowo-noclegowej. Obsługą turystów zajmują się głównie miaszkańcy oerując miejsca w swoich apartamentach, pokoje na wynajem lub przydomowe campingi. Karlobag niestety nie może poszczycić się ładnymi plażami, brzeg jest tu skalisty a wąskie gardło między sąsiadującą wyspą Pag sprawia że nurt wody jest odczuwalny. Nieopodal centrum znajduje się jednak niewielka miejska plaża z kamienistym podłożem.

Kameralne miasteczko Karlobag
Karlobag to małe miasteczko położone na wybrzeżu chorwackim u stóp wysokiego pasma górskiego Velebit. Od zachodu otoczony kanałem Velebickim a za nim rozciągającą się wyspą

Współrzędne geograficzne Karlobag
Latitude: N 44° 31’ 42" (44.5284238), Longitude: E 15° 04’ 22" (15.0728705)

Karlobag na forum

  • Tomek
    Tomek

    Wielokrotnie zatrzymywaliśmy się w samym Karlobagu, lub w jego okolicy spędzając wakacje w Chorwacji. Lokalizacja jest idealna i stanowi bardzo dobrą bazę wypadową do zwiedzania choćby Plitvickich Jezior, wyspy Krk czy też Zadaru, Senj itp.. Nad Karlobagiem wznosi się zapierająca dech w piersiach górska kraina skąd rozpościera się przepiękny widok - wystarczy w Karlobagu zkręcić na Gospic i krętą serpentyną wjechać na szczyt Velebitu. Przepięknie widać stąd wyspę Pag która od tej strony wygląda nieziemsko - oświetlona palącym słońcem zmienia kolor o każdej porze dnia. W samym Karlobagu wrażenie robi kościół - częściowo zniszczony ale chyba celowo nie odbudowany. Zresztą zobaczcie sami, robi wrażenie prawda? Zwiedzanie Karlobagu nie trwa zbyt długo bo to niewielka mieścina, nawet jeśli nie jest celem waszego wyjazdu warto zatrzymać się tam choć na chwilę.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]