Dobrinj

Dobrinj to miejscowość równie stara jak Baśka, więc miłośnicy historii i zabytków na pewno znajdą tu coś dla siebie. Wiele dokumentów mówi że jest to najstarsza miejscowość na wyspie Krk, więc i tu nie brakuje atrakcyjnych budowli historycznych dla miłośników zwiedzania. Ta najstarsza miejscowość na wyspie, znana pod tą nazwą od XI w., leży na wysokości około 200 m n.p.m. Otacza ją las kasztanowy i figowy. Wokoło znajdują się najbardziej urodzajne ziemie wyspy. Chociaż port Siło leży niedaleko, ludność na pagórku czuła się całkowicie bezpieczna. Zewnętrzne ściany domów stanowią dobrą ochronę, niczym mur miejski. Stąd także rozciąga się interesująca panorama. Ponad zatokami widać kontynent, aż do masywu Velebit.

W centrum Dobrinj, na rynku stoi kościół Sv Stjepana, pochodzący z końca XI w., z elementami gotyckimi i barokowymi. Wewnątrz świątyni znajdują się cenne naczynia liturgiczne i gotycki relikwiarz. Godny uwagi jest obraz przedstawiający koronowanie Matki Boskiej wyszyty złotymi nićmi na czerwonym jedwabiu. Ciekawy jest również stary cmentarz z XVI-wiecznym kościołem Świętej Trójcy i dzwonnicą. W pobliżu znajdują się ruiny zamku.

Pozyskiwanie soli było źródłem dobrobytu mieszkańców miejscowości. Służyły do tego saliny zatoki Solinę, w której znajduje się dzisiaj plaża piaskowa z możliwością kąpieli.

Dobrinj
Dobrinj
 

Współrzędne geograficzne Dobrinj
Latitude: N 45° 07’ 46" (45.1294898), Longitude: E 14° 36’ 16" (14.6043626)

Dobrinj na forum

  • Tadeusz
    Tadeusz

    Fajna miejscowka, cicho i spokojnie a jak się poszuka to i potupac wieczorkiem można przy muzyce na żywo. polecam dla rodzin z dziećmi.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]