Punat

Miejscowość leży pośród oliwnych gajów, winnic i sadów figowych nad zatoką Kośljunska draga. Tym, co naprawdę warto tu zobaczyć, są kamienne domy ze wspaniałymi balkonami, tarasami i ogrodami z XVIII w., a więc z okresu największego rozkwitu miasta.

Po prawej stronie znajduje się mały przedromański kościół Sv. Dunat (Św. Donata), który bardzo przypomina kościół Św. Donata w Zadarze i kościół św. Krzyża w Nin. Kościół św. Dunata zaliczany jest do najważniejszych pomników architektury Chorwacji. Pochodzi z IX wieku. Nieco dalej rozgałęzia się na prawo droga w kierunku południowym, która prowadzi do Punat.

Wśród nich wyróżnia się piękna rezydencja księżnej Draganić z 1758 r. Do Ciekawych zabytków należy także stara olejarnia Toś. Kierując się ku górującym nad miasteczkiem wieżom, dochodzi się do kościoła zbudowanego w 1773 rw którym znajduje się interesujący barokowy ołtarz oraz drewniana gotycka rzeźba Św. Anna Samotrzecia z XV w.

Punat na Krk
Punat na Krk
Miejscowość położona w łagodnie pochylonej części wyspy Krk - znana głównie z ogromnej mariny w której to przechowywane są tysiące łodzi i statków. Idealne położenie

Zatoka Punat jest nie tylko uroczym zakątkiem turystycznym, to także świetne miejsce do zakotwiczania łodzi, i już w dawnych wiekach zaliczana była do bardzo dogodnych miejsc kotwiczenia łodzi. Jest tu wygodna przystań z wieloma miejscami do cumowania. Przed wjazdem do zatoki od strony lądu znajduje się przedromański kościół. Donata, pod względem architektonicznym przypominający kościół pod wezwaniem tego samego patrona w Zadarze Świątynia powstała w IX w. i jest zaliczana do najważniejszych zabytków chorwackiego wybrzeża.

Niegdysiejsza wieś rybacka nastawiła się całkowicie na turystykę i posiada wszystko, co konieczne do zapewnienia gościom dobrego spędzenia urlopu. Bajecznie położona jest w środku zatoki malownicza wysepka Kosljun, ze starym franciszkańskim klasztorem, bogatym w skarby sztuki, i z zadbanymi ogrodami. Kto szuka spokoju, powinien wybrać się na wycieczkę do Stara Baśka, gdzie znajduje się piękna żwirowa plaża.

Punat
Miejscowość leży pośród oliwnych gajów, winnic i sadów figowych nad zatoką Kośljunska.

Współrzędne geograficzne Punat
Latitude: N 45° 01’ 16" (45.0209816), Longitude: E 14° 37’ 54" (14.6317678)

Punat na forum

  • Brak rozmów na temat Punat.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]