Dubrovnik

Urzekające, starożytne miasto położone jest na skalistej wysepce połączonej z lądem, u stóp góry Srdj. Dubrovnik, został założony 1300 lat temu przez greckich uciekinierów z wyspy Epidaurus. W 1520 r. miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, a sześć lat później przyszła epidemia dżumy, która zabrała 20 000 mieszkańców. Zaraz potem odkrycie Ameryki spowodowało ogromną konkurencję w handlu na Morzu Śródziemnym. W 1667r podczas kolejnego trzęsienia ziemi, zginęło prawie 80% ludności. Na początku XVII w. Dubrownik zaczął się odradzać - odbudowano flotę. W średniowieczu odgrywał dużą rolę w handlu morskim, konkurując z samą Wenecją. Miasto pozostało niepodległą republiką kupców i żeglarzy, aż do inwazji Napoleona w 1806 r. Podobnie jak Wenecja, Dubrownik żyje głównie z turystyki.

Wyjątkowo piękne położenie na półwyspie u stóp wapiennego łańcucha górskiego Srdj (412 m), subtropikalna roślinność (gaje oliwne, drzewa figowe, migdałowe, cytrusowe, cyprysy, palmy, pinie), historyczne budowle pochodzące z czasu, gdy miasto konkurowało z Wenecją - wszystko to sprawia, że pobyt w urzekającym Dubrowniku należy do niezapomnianych przeżyć.

Dawną wielkość Dubrownika odczytać można we wszystkich jego zakątkach, a szczególnie na dobrze zachowanym starym mieście, zaliczanym przez UNESCO do światowego dziedzictwa kultury. Pałace, kościoły i place stanowią cudowną scenerię dla odbywającego się co roku Festiwalu Libertas. Zamknięte dla ruchu kołowego stare miasto jest jednym z największych w Europie pasażów dla pieszych i tym samym zaprasza, by zapoznać się l historycznym centrum Dubrownika, które po trzęsieniu ziemi w 1667 r. zostało odbudowywane w stylu renesansowym i barokowym. Do dziś jest zamieszkane i tętniące życiem.

Dubrovnik perła Adriatyku
Dubrovnik perła Adriatyku
Stare Miasto Dubrownika jest znakomicie zachowane. Wyjątkowe ze względu na wykładane marmurem place, strome, brukowane uliczki, wysokie domy, klasztory, kościoły, pałace, fontanny i muzea. Wszystkie

Znakomicie zachowane stare miasto, jest unikalne ze względu na wykładane marmurem place, strome, brukowane uliczki, wysokie domy, klasztory, kościoły, pałace, fontanny i muzea. Wszystkie budynki zostały zbudowane z takiego samego, jasnego kamienia. Znakomicie zachowane w całości mury miejskie odgradzają miasto od ruchu kołowego w zatoce. Położenie geograficzne miasta, na południu sprawia że jest tam przyjemny klimat i bogata flora.

Panorama okolicy oglądana z tej perspektywy jest naprawdę zachwycająca. Dubrownik zbudowano z białego kamienia i otoczono lśniącymi w słońcu murami obronnymi schodzącymi z trzech stron w turkusowo-granatowe morze. Od rozświetlonej bieli odcinają się czerwone dachy domów i zielona roślinność - drzewa figowe, migdałowce, cyprysy, palmy, pinie, oleandry i granaty. Ich bujność to zasługa klimatu - w lipcu słońce świeci tu 12 godzin dziennie, średnia temperatura lutego to 4,6 °C, a sierpnia 26,2 °C. Nic dziwnego, że turyści szczególnie upodobali sobie to niezwykłe i bardzo słoneczne miasto.

Dubrovnik perła Adriatyku
Na południowym krańcu chorwackiego wybrzeża położony jest region Dubrownika, nazywany zarówno w ojczyźnie, jak i poza granicami Chorwacji perłą Adriatyku. Do najpopularniejszych miasteczek tego regionu

Za rządów marszałka Tito miasto było znanym na całym świecie kurortem. Wojna w byłej Jugosławii przyczyniła się do wielu zniszczeń. Kiedy Chorwacja wraz z Dubrownikiem oddzieliła się od Jugosławii i stała się suwerennym państwem, dubrowniczanie mieli nadzieję na wielki rozkwit swojego miasta. Stało się jednak inaczej. Serbowie, którzy chcieli odbić Dubrownik ostrzeliwali i bombardowali go od strony Bośni. Na główną ulicę miasta, spadło 36 pocisków. Podobnie jak przed wiekami, tak i teraz zaczęto miasto odbudowywać, z ogromną pomocą UNESCO.

Dla tych, którzy obserwowali zniszczenie Dubrownika w telewizji pod koniec 1991 r. chcemy podkreślić, że miasto jest nadal tak piękne, chociaż na wielu starych budynkach z kamienia widać ślady po kulach. Przypominają one o ostrzeliwaniu miasta przez marynarkę, atakach artylerii i zrzucaniu bomb zapalających w czasie trwającego 8 miesięcy oblężenia, przeprowadzonego przez armię federalną od X 1991 do V 1992 r. Kolejka linowa na górę Srdj została zniszczona. Brutalny atak na miasto, uznane za zabytek światowego dziedzictwa kultury przez UNESCO z pewnością stanowi jedno z najbardziej mrocznych wydarzeń tej wojny.

Większość zniszczeń w Dubrowniku zdołano już na szczęście naprawić. Eksperci z UNESCO zwracali uwagę, by zabytkowe budynki odbudowywano wykorzystując tradycyjne techniki i kamień z pobliskiej Korćuli.

Przystań promów Jadrolinija i dworzec autobusowy znajdują się w Gruzu, kilka kilometrów na północny zachód od starego miasta. Autobusy miejskie często odjeżdżają do centrum miasta. Kemping i większość luksusowych hoteli dla turystów znajduje się na półwyspie Lapad, na zachód od dworca autobusowego.

Punktem, skąd najlepiej rozpocząć zwiedzanie, jest Brama Słupów. Płaca, piękna promenada, rozciąga się od wieży zegarowej do drugiego końca miasta. Zaraz za Bramą Słupów znajduje się wielka fontanna Onofrio (z 1438 r.), a dalej klasztor Franciszkanów. Przed wieżą zegarową, po wschodniej stronie placu, stoi kolumna Orlando (z 1419 r.) - ulubione miejsce spotkań mieszkańców miasta. Po przeciwnej stronie placu leży pałac Sponza z XVI w. oraz kościół św. Błażeja, piękna budowla w stylu włoskiego baroku.

Na końcu szerokiej ulicy, za kościołem św. Błażeja znajduje się katedra oraz gotycki pałac Rektorów, leżący pomiędzy obydwoma kościołami. Obecnie mieści się tu muzeum, w którym można oglądać meble, malarstwo barokowe oraz wystawy historyczne. Według tradycji i wybrany rektor nie mógł opuścić budynku bez pozwolenia Senatu przez okres jednego miesiąca sprawowania urzędu. Wąska uliczka naprzeciwko pałacu prowadzi do Gundulićeva Poijana, tętniącego życiem porannego targu. Schody na południowym krańcu placu wiodą do imponującego klasztoru Jezuitów.

Po powrocie do katedry można dojść wąską uliczką do akwarium, mieszczącego się w fortecy św. Jana. Ciemne wejście w murach miejskich, za akwarium prowadzi do Muzeum Morskiego. Szczególnie polecamy spacer wokół murów miejskich. Zbudowane pomiędzy XIII a XVIw, zachowane w prawie idealnym stanie są najpiękniejszymi murami tego typu na całym świecie. Dubrownik słusznie jest z nich dumny. Kamienne mury, otaczające całe miasto mają ponad 2 km długości i są wysokie na 25m.W murach znajdują się dwie okrągłe wieże, 14 kwadratowych, dwie fortyfikacje w rogach i wielka forteca. Widoki na miasto i morze rozciągające się z tych fortyfikacji są tak piękne, że warto uczynić z tego spaceru ważny element programu zwiedzania.

Gdziekolwiek nie pójdziesz, na pewno zauważysz wielki klasztor Dominikanów, stojący w północno-wschodnim rogu miasta. Ze wszystkich muzeów poświęconych sztuce sakralnej w Dubrowniku muzeum mieszczące się w tym klasztorze jest największe i najciekawsze.

W Dubrowniku znajduje się wiele innych ciekawych zabytków, takich jak niepozorna synagoga przy ulica Źudioska 5, niedaleko wieży. Na przechadzkę najbardziej nadają się najwyżej położone ulice starego miasta, w pobliżu północnej i południowej części muru. Plaże najbliżej starego miasta jest plaża, położona zaraz za pochodzącym z XVII w. Lazareti, za bramą Pioće.

Niebywałą atrakcją jest przepłynięcie promem, na wyspę Lokrum, gdzie po wschodniej stronie znajduje się park narodowy i skalista plaża dla naturystów (FKK), a także ogród botaniczny i ruiny średniowiecznego klasztoru Benedyktynów.

Z Dubrownika można pojechać na jednodniową wycieczkę do miejscowości wypoczynkowej Cavtat, na południowy wschód od miasta. Podobnie jak Dubrownik, Cavtat został założony przez Greków, przybyłych z Epidaurus. W miasteczku jest kilka kościołów, muzeów i zabytków historycznych, a także plaże. Nie przegap kaplicy upamiętniającej rodzinę Racic, dzieło Ivana Meśtrovicia.

Największą imprezą kulturalną jest Letni Festiwal w Dubrowniku, który trwa od połowy VII do VIII, odbywa się wtedy ponad 100 przedstawień na różnych scenach miasta.

Współrzędne geograficzne Dubrovnik
Latitude: N 42° 39’ 02" (42.6506652), Longitude: E 18° 05’ 40" (18.0944232)

Dubrovnik na forum

  • chantal
    chantal

    od ponad 10 lat jeżdżę do Chorwacji - owszem Dubrownik jest piękny, ale nie najpiękniejszy, a już na pewno nie jest najpiękniejszym miastem Europy - bez przesady! chyba jeszcze mało miast w Europie widziałeś. tak naprawdę godne zobaczenia w Dubrowniku jest stare miasto (czyli obręby murów), nowa część wcale nie różni się od inych miast chorwackich. A tak poza tym to jedno z najdroższych miast, gdzie w sezonie cena butelki 1,5l wody sięga nawet 35-40 kun. (!) Równie piękny jest Split, w którym może jest nawet więcej do oglądania dla złaknionych zabytków niż w Dubrowniku, a i ceny tak nie powalają. choć na pewno warto zwiedzić oba te miejsca. :)

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]