Cavtat

Cavtat położony na wąskim, wciskającym się w morze cyplu pokrytym śródziemnomorską roślinnością. Jadąc z Dubrownika w kierunku południowym po około 2 km dociera się do parkingu przy drodze, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto. Po 16 km dociera się do kąpieliska Cavtat. Istniało tu starożytne Epidauros, z którego powstał ważny ośrodek handlowy z dwoma zatokami, które pełniły rolę portów. Można tu przyjechać o każdej porze. Lato jest gorące i suche, zimy - łagodne, jesień i wiosna - ciepłe, w sam raz na zwiedzanie. Jest niezwykle malowniczą miejscowością, założoną jeszcze w czasach rzymskich i oddaloną od Dubrownika zaledwie o 20 km. Najszybciej można się dostać drogą morską: z Cavtatu widać Stare Miasto Dubrovnika, z którego murów rozpościera się z kolei widok na półwysep Rat. Kto wybierze dłuższą drogę lądową, będzie miał okazję przyjrzeć się tutejszym cudownym krajobrazom - białe skaty i turkusowe morze, czego więcej potrzeba do szczęścia w słoneczny wakacyjny dzień. Miasteczko to oferuje spokój i ciszę, a znajdujące się tam hotele świadczą usługi na najwyższym światowym poziomie.

Warte uwagi są pałace patrycjuszów w centrum. Na tak zwanym dziedzińcu Kneźev dvor, pałacu z XVI w., urządzono muzeum, w którym obejrzeć można, oprócz przedmiotów pochodzących ze starożytności, bibliotekę z grafikami (m.in. Lucasa Cranacha) i mistrzów włoskich.Warto obejrzeć klasztor franciszkanów sv. Vlaha (1483 r.) z renesansową klauzurą. Starożytny Epidaurus, dzisiaj popularna miejscowość wypoczynkowa, bieleje pośród soczystej zieleni podzwrotnikowej roślinności na półwyspie Rat. Ze wszystkich stron otoczony słonecznymi plażami, dla turystów stanowi prawdziwy raj na ziemi i miejsce, do którego zawsze chętnie wracają.

Rat składa się z szeregu wzgórz odbiegających nieco od głównego łańcucha górskiego położonego na wschodzie. Cały półwysep dzieli się na dwie części, z których jedną zajmuje malowniczy Cavtat, a druga stanowi naturalną zaporę dla portu od strony morza. Cavtat jest stolicą regionu Konavle. Tworzą go 33 miejscowości rozrzucone na obszarze o długości 35 km, a zamieszkane w sumie przez 9,5 tys. ludzi. Ten jakby nie było kraniec kraju ograniczają z jednej strony klifowe wybrzeża Adriatyku, z drugiej - potężny masyw Snijeznicy. Do tego dochodzą jeszcze granice polityczne - od wschodu z Bośnią i Hercegowiną, od południa - z Czarnogórą.

Panorama Cavtat
Panorama Cavtat
Panorama na miasto Cavtat oraz otaczające go góry wdzierające się w morze adriatyckie. Kolor wory mieni się w zależności od natężenia promieni słonecznych.

Główna ulica biegnie wysoko, pod grzbiet wzgórza, a od niej na boki odchodzą pod kątem prostym ulice schody. Swój dzisiejszy wygląd miasto zawdzięcza Dubrownikowi. Kolo historii zatoczyło krąg: uciekinierzy z Epidaurusu zbudowali "pertę Adriatyku", a dubrowniczanie stworzyli plany regulacyjne dla Cavtatu.

Osada, założona przez llirów, przez długi czas znajdowała się pod władzą grecką. Na początku I wieku n.e. miasto stało się kolonią rzymską nazwaną Kolonia lulia. W tamtych czasach szerzył się na tych ziemiach kult Eskulapa, co prawdopodobnie było kontynuacją iliryjskiego kultu węża.

Cavtat od strony morza
Małe miasto około 17 km od Dubrownika, malowniczo położone między górami a morzem.

Po rzymskim mieście pozostały napisy, kamienne tablice oraz ślady term i domów. W dawnym porcie wschodnim można jeszcze czasami dojrzeć zanurzone w wodzie szczątki starożytnych budowli. Wodę sprowadzano do miasta akweduktem z Konavli, którego kamienne fragmenty można jeszcze gdzieniegdzie zobaczyć na linii Konavla-Zvekovica-Cavtat. Na wzgórzu w pobliżu miasta znajduje się wchodząca w skład akweduktu cysterna - wysoka, kwadratowa budowla nazywana dzisiaj Kula Sutivan, niegdyś stanowiąca dodatkowy rezerwuar wody.

Terytorium antycznego miasta byto większe niż dzisiejszy Cavtat. Najstarsza część mieściła się w po zachodniej stronie półwyspu, dzisiaj porośniętego mak-kią. Sukcesywnie powiększane w kierunku wschodnim, aż do pozostałości murów obronnych na przewężeniu półwyspu, rozciągało się od Hercegnovi i Konavli do ujścia Neretwy. Już w roku 530 założono tu biskupstwo zależne od arcybiskupa w Salonie. Po napadach Awarów i Słowian, którzy znacznie zniszczyli osiedle, ludność przeniosła się na wysepkę Lave, zakładając nowe miasto - dzisiejszy Dubrownik. Zbiegł tutaj biskup Jan oraz wiele rodzin wymienionych z nazwiska u Konstantyna Porfirogenety. W XV w. wojewoda bośniacki Hranić sprzedał miasteczko Republice Dubrownickiej.

Cavtat nigdy nie byt otoczony murami, ponieważ półwysep jest bardzo wąski. Przekopano jednak najwęższą jego część tak, że powstał kanał oddzielający go od lądu i dopiero wtedy zbudowano mur o długości 270 m. Bramy miejskie zburzono w XIX w.

Cavtat, żyjący dzisiaj z turystów, oferuje swoim gościom doskonałe zaplecze - wiele jest tutaj luksusowych ośrodków wypoczynkowych, a nieco za miastem znajduje się duży komfortowy hotel. Jadąc dalej na południowy wschód, wzdłuż wybrzeża, długo nie spotyka się żadnej osady, widać jedynie ciąg nadbrzeżnych wzgórz stromo opadających ku morzu. Nowoczesny Cavtat żyje z turystyki. Wojna domowa sparaliżowała na pewien okres tę gałąź gospodarki. Duży, luksusowy hotel Croatia, wybudowany poza miastem, przez pewien okres straszył pustką. Komfortowe ośrodki turystyczne spełniają obecnie wszystkie życzenia turystów. 20 km od Dubrownika znajduje się międzynarodowy port lotniczy Cilipi, a po dalszych 15 km dociera się do granicy z Czarnogórą.

Współrzędne geograficzne Cavtat
Latitude: N 42° 34’ 53" (42.5812683), Longitude: E 18° 13’ 03" (18.2175941)

Cavtat na forum

  • tomek
    tomek

    Plaż piaszczystych w Chorwacji NIE ma - w niektóych miejscach można natrafić na plaże żwirowe. Jest to taki gruby szorstki piasek. Występuje głównie tam gdzie jest jakieś ujście rzeki do morza, lub na wyspac od strony lądu. Długie, szerokie płaskie żwirowe plaże są np w Omis - na Makarskiej Riwierze (to tak po drodze do Dubrovnika) wewntualnie wcześniej na wyspie PAG np w miejscowości Nin - słynej z leczniczych błot. Ogólnie moim zdaniem o wiele fajniej jest na plażach kamienistych lub skalnych niż żwirowych i to jest własie cały urok Chorwacji - ale jak kto woli... pozdrawiam

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]