Vela Luka

Vela Luka leży na zachodnim krańcu wyspy Korčula i stanowi centrum przemysłu rybackiego wyspy, czemu sprzyja położenie nad wielką, osłoniętą zatoką. Największe miasto zamieszkane przez około 5 tyś mieszkańców. Liczne wykopaliska archeologiczne świadczą o bardzo wczesnym zaludnieniu tego obszaru przez llirów i Greków. W czasach antycznych miasto nie odgrywało szczególnej roli. Dopiero po wybudowaniu w XIX w. stoczni i fabryki przetwórstwa rybnego, zaczęło się szybko rozwijać. Do jego rozkwitu przyczynia się w znacznej mierze także turystyka. Liczne, nadające się do kąpieli zatoki, spowodowały powstanie hoteli, restauracji i ośrodków rehabilitacyjnych wokół Vela Luka. Mała, zalesiona wyspa w kształcie guzika, leżąca w zatoce Veli Luka, jest parkiem narodowym. W Vela Luka nie ma wielu zabytków ani klasycznych plaż, więc jeżeli przybędziesz tu promem ze Splilu czy Hvaru, możesz od razu wsiąść do autobusu i pojechać do miasta Korčula i tam poszukać noclegu. Zaletą Vela Luki jest to że jest tu mniej turystów niż w Korčula.

Miejscowość ta znana jest z popularnych kąpieli zdrowotnych, stosuje błoto o właściwościach zdrowotnych do leczenia chorób reumatycznych. Centrum posiada basen z podgrzewaną, słoną wodą, gdzie wykonuje się wodne masaże. Można się tu również poddać masażom leczniczym czy elektroterapii, ale zabiegi muszą być przepisane wcześniej przez lekarza. Nie jest to jednak problem, ponieważ pracownicy recepcji Kalus pomagają załatwić wizytę u lekarza. Vela Luka to miasto i port położone nad zatoką o tej samej nazwie w zachodniej części wyspy. Obszar ten był bardzo wcześnie zamieszkały przez Greków i Llirów, o czym świadczą liczne wykopaliska archeologiczne. Miasto nie odgrywało jednak większej roli w czasach antycznych, gdyż jego rozwój rozpoczął się dopiero w XIX w., kiedy wybudowano stocznię i zakłady przetwórcze. Wielki wpływ na to miały sprzyjające wypoczynkowi na świeżym powietrzu warunki naturalne i związany z tym rozwój turystyki.

Dzisiaj w mieście znajduje się centrum terapeutyczne, w którym skutecznie leczy się schorzenia reumatyczne błotem morskim, od którego prawdopodobnie pochodzi nazwa miejscowości (blato oznacza po prostu błoto). W okolicy znajduje się grota Vela Śpilja ze śladami zamieszkania pochodzącymi z okresu neolitu.

Vela Luka
Vela Luka
Vela Luka to miasto i port położone nad zatoką o tej samej nazwie w zachodniej części wyspy. Obszar ten był bardzo wcześnie zamieszkały przez Greków

Promy ze Splitu przybijają w zachodnim krańcu zatoki, czekają na nie autobusy jadące do miasta Korčula. Przynajmniej jeden prom dziennie pływa z Velej Luki do Splitu i zatrzymuje się po drodze na Hvarze 5 razy w tygodniu przez cały rok. Z Velej Luki wypływa bardzo wcześnie rano, więc można tu spędzić noc, jeżeli planujesz podróż tym promem, chociaż autobus z Korčula zapewnia wygodne połączenie. Od VI do IX raz w tygodniu kursuje prom z Velej Luki do Ankony, zatrzymujący się po drodze w portach Stari Grad i Vis.

Współrzędne geograficzne Vela Luka
Latitude: N 42° 57’ 33" (42.9592365), Longitude: E 16° 43’ 09" (16.7191104)

Vela Luka na forum

  • željkochorwat
    željkochorwat

    Vela Luka miala cunami jakys 30 lat temu nie pamietam w ktorym roku ile pamietam jedyne miesce tutaj w Chorwacji. No cuz zdarza sie ze czasem faly morskie robia cuda i rozne przyczyny.Kazdym razie Vela Luka jest piekna i nie tylko. Cala Chorwacja zreszta piekna :)Ciesze sie ze kochacie moja ojczyzne...Jesli ktos chce mnie poznać , pisać ze mna po chorwacku o Chorwacji odezwij sie na gg: 24236464 Kocham Polske, dawno temu tam nie bylem wiec czasem w ten sposob popisze...Pozdrav iz Zadra i dođite nam opet do godine!!!

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]