Przejazd przez Neum

Przejazd przez kilkukilometrowy skrawek terytorium bośniackiego w Dalmacji (Neum) na trasie magistrali adriatyckiej między Ploće i Dubrownikiem odbywa się bez jakiejkolwiek kontroli paszportowej czy celnej. Przy budkach strażniczych stoją wprawdzie groźni policjanci obu państw, lecz samochody z obcą rejestracją przepuszczane są bez zatrzymywania.

Próba robienia jakichkolwiek pamiątkowych zdjęć na granicy, na przykład tablic z napisem Bosna i Hercegowina, jest zwykle przyczyną niepotrzebnego zainteresowania pograniczników. Neum oddziela północną część kontynentalnej Chorwacji od południowej. Położone jest na kilkunastometrowym odcinku wybrzeża dalmatyńskiego pomiędzy chorwackimi miejscowościami. Neum oddalone jest 60 km od chorwackiego Dubrownika i 80 km od lotniska dubrownickiego. Od Mostaru dzieli to miasto odległość około 70 km. Do najbliższego dworca kolejowego, zlokalizowanego w chorwackim mieście Ploče jest około 30 km.

Ceny zakwaterowania, jak i wyżywienia są niższe o około 10 - 30% niż w pobliskiej Chorwacji, dlatego Neum jest doskonałą bazą wypadową dla turystów chcących zwiedzić pobliski Dubrownik, Mostar, Medjugorje czy Czarnogórę.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]